more_horiz
Wiadomości

Eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Dziś podpisanie porozumienia

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 06:05
Kancelaria Prezydenta Turcji Recepa Erdogana poinformowała, że w piątek zostanie zawarte porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Dokument ma zostać podpisany przez przedstawicieli Turcji, Ukrainy, Rosji oraz ONZ. 
W piątek w Turcji podpisanie porozumienia w sprawie eksportu ukraińskiego zboża
W piątek w Turcji podpisanie porozumienia w sprawie eksportu ukraińskiego zbożaFoto: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Jak informuje kijowski korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko, na uroczystości ma być obecny turecki prezydent. Przyjmie on sekretarza Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterresa w Pałacu Dolmabahcze. O możliwym pozytywnym zakończeniu negocjacji informował też turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu.

W ostatnim czasie omawiane miały być szczegóły techniczne dotyczące między innymi punktów kontrolnych i bezpieczeństwa szlaków transportowych. Jak podaje AFP, projekt porozumienia zakłada, że w Stambule powstanie centrum koordynacyjne, dzięki któremu będzie możliwe wznowienie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Agencja ustaliła jednocześnie, że władze w Moskwie w zamian za odblokowanie ukraińskich portów domagają się zniesienia sankcji na eksport rosyjskich produktów rolnych.

Ukraina jest jednym z największych na świecie producentów zboża. Z powodu rosyjskiej agresji nie może eksportować swoich produktów rolnych drogą morską. Bez ukraińskiego zboża istnieje zagrożenie klęski głodu na Bliskim Wschodzie oraz w krajach Afryki Północnej.

Blokada eksportu ukraińskiego zboża

Dotychczas Moskwa odrzucała swoją odpowiedzialność za zaostrzanie światowego kryzysu żywnościowego tłumacząc, że zmniejszenie przez nią eksportu zbóż i nawozów jest spowodowane nałożonymi na nią przez Zachód sankcjami - przypomina agencja Reutera. Kraje zachodnie argumentowały, że z sankcji zwolnione są produkty spożywcze i żywność.

- Chociaż rosyjskie produkty (spożywcze - red.) nie są dotknięte sankcjami, istnieją blokady dotyczące transportu morskiego, ubezpieczeń i bankowości. Stany Zjednoczone i Unia Europejska zobowiązały się do zniesienia tych barier - mówił w czwartek w wywiadzie telewizyjnym turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu.

Kiedy uda nam się rozwiązać te sprawy, otwarty zostanie nie tylko eksport zbóż i oleju słonecznikowego z Ukrainy, ale i towarów z Rosji - zaznaczył szef tureckiej dyplomacji.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:48 11853910_1.mp3 W piątek w Turcji podpisanie porozumienia w sprawie eksportu ukraińskiego zboża - relacja Pawła Buszko (IAR) 

Zobacz także: Henryk Kowalczyk w Polskim Radiu 24

ng

Zobacz także

Zobacz także