Polska krytyka spowodowała refleksje Niemców ws. czołgów? Wiceszefowa Bundestagu: to dla nas sygnał alarmowy
Polska zarzuciła Niemcom celowe wprowadzanie w błąd w sprawie planowanej wymiany czołgów, tzw. Ringtausch. To "może było niedyplomatyczne, ale jest to sygnał alarmowy. Niemcy muszą działać" - powiedziała w wywiadzie dla portalu RND wiceprzewodnicząca Bundestagu Katrin Goering-Eckardt.
2022-07-24, 18:20
"Ringtausch nie działa zgodnie z planem. Minister spraw zagranicznych (Annalena Baerbock) ma rację mówiąc, że musimy zastanowić się, jak możemy stać się aktywni w inny sposób, jeśli poprzedni sposób nie był właściwy" - podkreśliła Goering-Eckardt.
Jej zdaniem "należy przedstawić alternatywne rozwiązania. Na przykład dostarczanie broni bezpośrednio (na Ukrainę), jeśli możemy. Zadaniem niemieckiego rządu jest wyjaśnienie tego w najbliższych dniach".
Procedura Ringtausch
Ringtausch to procedura, zgodnie z którą inne państwa mają dostarczać Ukrainie swoje czołgi konstrukcji sowieckiej, ponieważ ukraińscy żołnierze są z nimi zaznajomieni i mają do nich części zamienne. W zamian Niemcy uzupełniałyby zapasy państw dostawców ciężką bronią własnej produkcji. Warszawa zarzuca Berlinowi, że nie dotrzymuje tej obietnicy.
Ostatnio wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk w rozmowie z tygodnikiem "Spiegel" zarzucił rządowi RFN oszukiwanie Polski w kwestii wymiany czołgów. Zwrócił uwagę, że Niemcy zaproponowały stronie polskiej "symboliczną liczbę czołgów". Podkreślił, że "trudno potraktować to jako poważną propozycję po tym, jak w ciągu dwóch miesięcy dostarczyliśmy Ukrainie ponad 200 czołgów".
REKLAMA
- Krytyczne słowa wiceszefa MSZ pod adresem Niemiec. "Ich obietnice wymiany broni okazały się oszustwem"
- Niemcy wbrew zapowiedziom nie wspierają Ukrainy. Semka: to typowe dla ich polityki
nj
REKLAMA