more_horiz
Wiadomości

Joe Biden pokonał koronawirusa. Prezydent USA zakończył ścisłą izolację i wraca do pracy

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 17:56
Biały Dom poinformował, że 79-letni prezydent USA Joe Biden nie a już prawie żadnych objawów COVID-19 i dziś wraca do normalnej pracy.
Prezydent USA Joe Biden pokonał Covid-19
Prezydent USA Joe Biden pokonał Covid-19Foto: BiksuTong/Shutterstock

W codziennym raporcie na temat stanu zdrowia Joe Bidena, prezydencki lekarz Kevin O’Connor poinformował, że amerykański przywódca zakończył pięciodniową kurację lekiem antywirusowym PAXLOVID, nie ma temperatury i od 36 godzin nie przyjmuje leków przeciwgorączkowych.

Objawy choroby niemal całkowicie ustąpiły. - Przeprowadzone wczoraj wieczorem i dzisiaj rano testy antygenowe dały wyniki negatywne - napisał O’Connor dodając, że prezydent USA zakończy dziś pełną izolację, choć przez 10 dni w otoczeniu innych osób będzie profilaktycznie nosił maseczkę.

Prezydencki lekarz tłumaczył tę decyzję faktem, że po kuracji PAXLOVIDEM u części pacjentów może dojść do ponownego wykrycia wirusa. Biały Dom zapowiedział, że w najbliższym czasie prezydent USA będzie regularnie poddawany testom na COVID-19.
Joe Biden wraca do normalnej pracy i jeszcze dziś wygłosi krótkie przemówienie do Amerykanów.

Posłuchaj
00:46 11862865_1.mp3 USA: prezydent Biden nie ma już covida. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Niepokojące prognozy dot. koronawirusa

- Koronawirus trochę zmienia swoje oblicze, choć główne objawy są wciąż bardzo podobne. Tutaj na szczęście koronawirus mniej dotyka płuca, a bardziej górne drogi oddechowe. Omikron jest bardziej zakaźny niż poprzednie wersje wirusa. Jedna osoba zaraża 25-26 osób [pierwszy wariant, tzw. alfa, dawał zakażalność na poziomie 1,5-2 osób - red.]. Omikron jest za to mniej groźny. Daje bóle głowy, bóle zatok, temperatura podczas przechodzenia choroby jest wysoka, ale krócej trwa - tłumaczył na antenie Polskiego Radia 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

 - Trzeba się testować. Omikron trudno jest odróżnić od innych infekcji. Na przełomie sierpnia i września będzie 10 tys. zakażeń - powiedział i dodał: "powinniśmy się zaszczepić, szczególnie te osoby, które są najbardziej wrażliwe na koronawirusa, i stosować zasadę DDM".

Jak reagować na koronawirusa?

Antoni Trzmiel zadał również pytanie, kiedy najlepiej jest zakładać maseczkę ochronną, gdy wzrasta liczba zakażeń. - Ja noszę maseczki ze sobą. Używajmy ich, kiedy przestrzeń jest zamknięta, a ludzi jest bardzo dużo. Na przykład w komunikacji miejskiej, na lotnisku czy w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie jest dużo osób. Nie mamy się czego objawiać i wstydzić. To wszyscy powinniśmy robić. Nie należy przesadzać i chodzić po otwartej przestrzeni w masce. To nie jest potrzebne - dodał gość programu.

Czytaj więcej:

dn

Zobacz także

Zobacz także