more_horiz

Jak chronić się przed zakażeniem koronawirusem na wakacjach? Dr Zaczyński wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 18:34
- Transmisja koronawirusa odbywa się głównie w zamkniętych pomieszczeniach, gdy przebywamy z drugą osobą powyżej 15 minut - przypomniał w Polskim Radiu 24 dr Artur Zaczyński, wicedyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, pytany, jak uchronić się przed zakażeniem w wakacje. - Jeśli jesteśmy chorzy, czy czujemy się chorzy, nie chodźmy do pracy, nie chodźmy do supermarketów bez maseczki - dodał, apelując o odpowiedzialność.
Dr Zaczyński przypomniał, że na otwartym powietrzu trudniej dochodzi do transmisji koronawirusa
Dr Zaczyński przypomniał, że na otwartym powietrzu trudniej dochodzi do transmisji koronawirusaFoto: Wojciech Wrzesien/ Shutterstock

Niemal 100 tysięcy osób powyżej 60. roku życia zapisało się w piątek na szczepienie przeciw COVID-19 . Wtedy rozszerzono szczepienie czwartą dawką na kolejną grupę wiekową - od 60 do 79 lat. W Polsce rośnie także liczba nowych zakażeń koronawirusem oraz liczba hospitalizacji osób z COVID-19.

Nadchodząca fala COVID-19 będzie miała dwa garby: w połowie sierpnia i w połowie września - ocenił w Polskim Radiu 24 dr Artur Zaczyński, wicedyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Jak się chronić przed infekcją?

Gość "Przekładańca Jachowicza" wyjaśnił, że to z modeli matematycznych zleconych przez resort zdrowia wynika, że "szczyt fali letniej będzie kolo 15 sierpnia". - Pamiętajmy o tym, że wirus rozwija się pięć do siedmiu dni, dlatego w początkach sierpnia unikałbym dużych skupisk ludności. Pamiętajmy, że tak samo przed peakiem, jak i po peaku, trzeba uważać: na pewno maseczki, na pewno dezynfekcja rąk i starać się zachowywać bezpieczeństwo - podkreślił lekarz.

Jego zdaniem, "w zależności od przyrostu zachorowań" w połowie września, podejmowane będą "decyzje jeżeli chodzi o zwiększenie obostrzeń". - Nie mówię o lockdownach, ale o miękkich zaleceniach. Jeśli to [wskaźniki zakażeń i hospitalizacji] przekroczy granicę, jaką minister ustalił, to obostrzenia będą wprowadzane, jak choćby maseczki w szkołach, które mają spowolnić transmisję - wykazał gość Polskiego Radia 24.

Apel o odpowiedzialność

Pytany, jak chronić się przed zakażeniem COVID-19 w czasie wakacji, rozmówca Jerzego Jachowicza przypomniał, że "transmisja wirusa odbywa się głównie w zamkniętych pomieszczeniach, gdy przebywamy z drugą osobą powyżej 15 minut", przy czym ważne jest, by osoba, obok której przebywamy, miała objawy infekcji COVID-19.

- Na świeżym powietrzu, gdy jest wymiana powietrza poprzez wiatr, poprzez przestrzeń, tylko i wyłącznie w relacjach bliższych, pod jednym parawanem czy w restauracjach dojdzie do transmisji, ale to są rzeczy nie do uniknięcia - zaznaczył.

- Musimy też pamiętać, by mieć odpowiedzialność cywilną i jeśli jesteśmy chorzy, czy czujemy się chorzy, nie chodźmy do pracy, nie chodźmy do supermarketów bez maseczki. Załóżmy maseczkę, jeśli jest taka potrzeba i miejmy szacunek dla innych osób - podkreślił dr Artur Zaczyński.

Posłuchaj
20:55 Artur-Zaczynski--PR24_mp3 2022_07_24-17-36-15.mp3 Dr Artur Zaczyński o tym, jak nie zakazić się COVID-19 na wakacjach ("Przekładaniec Jachowicza"/ PR24)

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

W pierwszej części programu, gościem Jerzego Jachowicza był politolog prof. Henryk Domański, który komentował bieżące wydarzenia na scenie politycznej i sondaże Kantar i Social Changes. Zachęcamy do wysłuchania także tej rozmowy.

Posłuchaj
09:41 Henryk-Domanski--PR24_mp3 2022_07_24-17-20-54.mp3 Prof. Henryk Domański o najnowszych sondażach politycznych - Social Changes i Kantar ("Przekładaniec Jachowicza"/ PR24)

Wiceszef MSZ Waldemar Kraska gościem poranka PR24. Zobacz nagranie video z rozmowy:

***

Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: dr Artur Zaczyński (wicedyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie)

Data emisji: 24.07.2022

Godzina emisji: 17.00


mbl

Zobacz także

Zobacz także