more_horiz
Wiadomości

Pożar w Czeskiej Szwajcarii pod kontrolą. "Ogień już się nie rozprzestrzenia"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 07:45
Pożar w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria jest pod kontrolą - poinformowała straż pożarna. Ogień już się nie rozprzestrzenia. Strażacy ograniczyli powierzchnię jego aktywności do ok. 600 hektarów. Akcja gaszenia może zakończyć się w ciągu kilku dni.
Pożar w Czeskiej Szwajcarii został opanowany
Pożar w Czeskiej Szwajcarii został opanowanyFoto: DAVID W CERNY / Reuters / Forum

Komendant zawodowej straży pożarnej w Republice Czeskiej Vladimir Vlczek powiedział, że powrót ewakuowanych mieszkańców kilku miejscowości nie jest jeszcze możliwy. Przez całą noc z poniedziałku na wtorek strażacy czuwali, aby pożar nie rozprzestrzenił się ponownie.

Największy pożar w historii Czech

W poniedziałek na miejscu akcji było 1028 strażaków i 341 sztuk sprzętu, dodatkowo cysterny i pompy. Wsparcia z powietrza udzielało pięć samolotów oraz 18 śmigłowców, w tym 12 z Niemiec, które po południu musiały interweniować po swojej stronie czesko-niemieckiej granicy, przebiegającej przez teren Parku Narodowego. Czeska straż pożarna zaproponowała sąsiadom pomoc, w tym wysłanie zastępów straży pożarnej.

Pożar w parku Czeska Szwajcaria rozpoczął się w niedzielę 24 lipca. Szybko rozprzestrzeniał się w lesistym, trudno dostępnym i szczęśliwie słabo zamieszkanym terenie. Ogień strawił lub uszkodził sześć domów. Podczas pożaru nikt nie zginął. Pięciu strażaków trafiło do szpitala, a 51 ma lekkie zranienia.

Polska pomoc

W sobotę polska grupa ratownicza złożona z policjantów i strażaków zakończyła działania w Republice Czeskiej. Podczas pięciu dni działań załoga wykonała 16 lotów, spędziła 39 godzin w powietrzu. Zrzucono na płonące lasy 1,467 milion litrów wody, czyli 1467 ton. Podczas całej misji dokonano 489 zrzutów wody.

Polscy ratownicy wylecieli we wtorek po południu z Warszawy policyjnym śmigłowcem S-70i Black Hawk. Maszyna jest wyposażona w specjalny zbiornik na wodę - tzw. bambi bucket o pojemności około 3 tys. litrów.

Czytaj także:

as

Zobacz także

Zobacz także