more_horiz
Wiadomości

Niespokojnie w Strefie Gazy. W izraelskich atakach zginął dowódca Islamskiego Dżihadu

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 17:08
Izraelskie wojsko ostrzeliwuje pozycje islamistycznej organizacji Palestyński Islamski Dżihad w Strefie Gazy. Ataki przeprowadzane są w ramach ogłoszonej operacji "Świt". W ostrzale zginął dowódca zbrojnego skrzydła Palestyńskiego Dżihadu. Śmierć Tajsira Al-Dżabariego potwierdziła strona palestyńska.
Izrael ostrzeliwuje cele Palestyńskiego Dżihadu w Strefie Gazy
Izrael ostrzeliwuje cele Palestyńskiego Dżihadu w Strefie GazyFoto: PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Ostrzał poprzedziła kilkudniowa eskalacja napięcia. W nocy z 1 na 2 sierpnia izraelskie służby zatrzymały lidera Palestyńskiego Dżihadu na Zachodnim Brzegu Bassama Saadiego, a także jego zięcia, pełniącego funkcję doradcy. Strona palestyńska zapowiedziała działania odwetowe, na co zareagował izraelski minister obrony Benny Gantz. Ostrzegł on, że Izrael podejmie stosowne działania, jeśli groźby ataku ze strony Palestyńskiego Dżihadu nie ustaną. 

Operacja "Świt"

W piątek Izrael oficjalnie ogłosił operację "Świt" i rozpoczął ataki na pozycje islamistycznej organizacji w Strefie Gazy. Powołując się na świadków, AFP przekazała, że w mieście Gaza słychać było liczne wybuchy. 

W atakach zginął dowódca zbrojnego skrzydła Palestyńskiego Dżihadu Tajsir Al-Dżabari. Poza nim w wyniku ostrzału zginęły 3 osoby, a 15 zostało rannych - donosi Reuters, powołując się na lokalne służby ratunkowe.

Izrael przygotowuje się na odwet

Izrael wprowadził "stan sytuacji nadzwyczajnej na froncie krajowym", czyli specjalne restrykcje dla osób mieszkających w promieniu 80 km od Strefy Gazy.

Ponadto władze rozmieszczają dodatkowe baterie systemu przeciwrakietowego "Żelazna Kopuła" (Iron Dome) na południu i w centrum kraju. Spodziewane są odwetowe ataki rakietowe ze strony Palestyńczyków. 

Czytaj także:

IAR/Reuters/PAP/timesofisrael.com/kp

Zobacz także

Zobacz także