more_horiz
Wiadomości

Kolejne kary dla przeciwników reżimu Łukaszenki. Więzienie za zniszczenie plakatów

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 00:30
Na Białorusi zapadły kolejne wyroki w procesach politycznych - poinformowało Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna". To kolejne przykłady nasilenia represji reżimu Aleksandra Łukaszenki wobec jego przeciwników, o których w piątek donosiły media.
Białoruski sąd skazał przeciwników reżimu w kolejnych politycznych wyrokach
Białoruski sąd skazał przeciwników reżimu w kolejnych politycznych wyrokachFoto: SERGEI GAPON/AFP/East News

Sąd w Mińsku skazał Dzianisa Byczkowa na 3 lata prac przymusowych za uszkodzenie plakatów propagandowych. Oblał on farbą plakaty reklamy społecznej reżimu w różnych dzielnicach Mińska.

Z kolei sąd w Homlu skazał Iwana Janczankę na 3 i pół roku łagru za "podsycanie wrogości społecznej". Iwan Janczanka napisał komentarz w internecie: "Naród otworzył rachunek”, reagując na śmierć funkcjonariusza KGB, zastrzelonego podczas wymiany ognia przy włamaniu do mieszkania opozycjonisty Andreja Zelcara.

Sąd w Mińsku skazał także Walerego Klimenczankę na rok i pół łagru za podobny komentarz w internecie. Od września zeszłego roku ponad 200 osób zostało ukaranych przez sądy za komentarze pod adresem KGB. Ten sam sąd skazał Alenę Bałtrukową na 3 lata prac przymusowych za udział w protestach społecznych po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2020 roku.

"Ekstremistyczne" naklejki w komunikatorze

Dostępne w komunikatorze Telegram naklejki z Alaksandrem Łukaszenką uznano na Białorusi za ekstremistyczne - donosił portal Radia Swoboda.

Informacja w tej sprawie pojawiła się na stronie białoruskiego ministerstwa informacji. Sąd uznał za ekstremistyczne zestawy naklejek "Sasza 3 proc" i "Luka", które wyśmiewały Łukaszenkę i odnosiły się do protestów po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi z 2020 roku.

Represje wobec artystów

Władze Białorusi nasiliły represje wobec białoruskich muzyków rockowych popierających demokrację. Po koncercie ulicznym w Mińsku zatrzymana przez milicję została popularna piosenkarka Meriem Gerasimenko. Zaśpiewała ona kilka piosenek z repertuaru ukraińskiego zespołu "Okean Elzy", co wywołało spontaniczną manifestację poparcia Ukrainy ze strony publiczności.

W Mińsku został także zatrzymany znany muzyk rockowy Ihar Bancer. Drzwi jego mieszkania wyważyli funkcjonariusze niesławnego oddziału zajmującego się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej, nazywanego "białoruskim gestapo".

Czytaj także:

mbl

Zobacz także

Zobacz także