more_horiz
Wiadomości

Rosyjski szturm odparty, UE potępia atak na elektrownię w Zaporożu [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 23:45
Siły ukraińskie odparły ataki wojsk rosyjskich w Donbasie na trzech kierunkach: Bachmutu, Awdijiwki i Słowiańska - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wieczornym komunikacie w sobotę. UE po raz kolejny potępiła rosyjski atak na Zaporoską Elektrownię Jądrową.
Ukraina: na Wołyniu przygotowano plan ewakuacji na wypadek inwazji z terytorium Białorusi
Ukraina: na Wołyniu przygotowano plan ewakuacji na wypadek inwazji z terytorium BiałorusiFoto: PAP/EPA/VASILIY ZHLOBSKY

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

23:47

Alarm przeciwrakietowy w okolicach Charkowa. Słyszalne są eksplozje.

23:44

Pierwszy od czasu rosyjskiej inwazji statek pod zagraniczną banderą wpłynął do ukraińskiego portu. To jednostka z Barbadosu Fulmar S, która dotarła do Czornomorska. Ma stamtąd wypłynąć wypełniona zbożem - poinformował w mediach społecznościowych minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.

23:20

Robimy wszystko, by otrzymać jeszcze więcej skutecznej i nowoczesnej broni - powiedział w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W wystąpieniu opublikowanym na Telegramie podziękował wszystkim krajom, które dostarczają Ukrainie uzbrojenie.

22:21

Hakerzy włamali się do rosyjskiego serwisu Pager TV (dostępnego przez Apple TV). Rosjanie najczęściej oglądają tam rosyjską propagandę. Hakerzy podczas akcji pokazali widzom filmiki z wojny na Ukrainie. 

22:02

Wojska rosyjskie zaminowały w okupowanym Chersoniu infrastrukturę dostarczającą gaz, prąd i wodę - poinformował w sobotę Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).

21:35

Pierwszy od czasu rosyjskiej inwazji statek pod zagraniczną banderą wpłynął do ukraińskiego portu. To jednostka z Barbadosu Fulmar S, która dotarła do Czornomorska. Ma stamtąd wypłynąć wypełniona zbożem - poinformował w mediach społecznościowych minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.

21:31

- Okupanci rosyjscy stale ostrzeliwują Bachmut, Siewiersk, Sołedar. To główna linia, do której chcą się zbliżyć. Są dość blisko Bachmutu - przekazał szef administracji tego regionu Pawło Kyryłenko w ukraińskiej telewizji państwowej.

20:54

Ukraiński koncern Enerhoatom oświadczył w sobotę, że celem dokonanych w piątek przez wojska rosyjskie ostrzałów na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej jest odłączenie siłowni od systemu energetycznego kraju i pozbawienie południa Ukrainy elektryczności.

20:39

W regionach okupowanych przez Rosjan nie ma bezpiecznych miejsc. Ostrzał trwa praktycznie 24 godziny na dobę.

20:17

IAEA: kolejny ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej to coraz większe ryzyko katastrofy.

19:43

Unia Europejska po raz kolejny potępiła działania Rosji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. 

19:12

Spalony magazyn pod Moskwą. To kolejny od początku wojny pożar infrastruktury w Rosji. 

18:14

Sztab Generalny: rosyjska ofensywa została odparta na kierunku Słowiańska, Bachmut, Awdijiwka.

17:56

"A u nas mówi się o wojnie" - głosi napis w języku rosyjskim na lotnisku w Helsinkach, skierowany - jak można się domyślać - do turystów przybywających z Rosji. Plakat tej treści reklamuje rosyjskojęzyczne informacje w fińskim dzienniku "Helsingin Sanomat".

Reklama zawiera link do odpowiedniego rozdziału na stronie internetowej dziennika. Można w tym rozdziale czytać przedruki w języku rosyjskim wiadomości publikowanych przez media fińskie, szwedzkie i duńskie ("Helsingin Sanomat", "Dagens Nyheter" i "Politiken"). Rozdział dla rosyjskich czytelników pojawił się na stronie "Helsingin Sanomat" po inwazji Rosji na Ukrainę. Strona została w Rosji zablokowana przez państwowego regulatora mediów, urząd Roskomnadzor.

17:23

Najnowsze ustalenia polskich służb.

16:56

Jak donoszą ukraińskie media, okupacyjne władze w Mariupolu, mają dokonać publicznego linczu na obrońcach Azowstalu i miasta. Wszystko ma wydarzyć się na specjalnie przygotowywanej do tego scenie, w samym centrum miasta. 

16:02

"A u nas mówi się o wojnie" - głosi napis w języku rosyjskim na lotnisku w Helsinkach, skierowany - jak można się domyślać - do turystów przybywających z Rosji. Plakat tej treści reklamuje rosyjskojęzyczne informacje w fińskim dzienniku "Helsingin Sanomat".

15:56

Recep Tayyip Erdogan potwierdził, że Ankara zgodziła się na częściową płatność za rosyjski gaz w rublach. Polityk rozmawiał między innymi w tej sprawie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w rosyjskim Soczi nad Morzem Czarnym.

15:09

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w sobotę, że podczas piątkowej rozmowy ze swym rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem w Soczi zaproponował mu spotkanie w Stambule z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Turcja będzie kontynuować dialog z Rosją - zapewnił Erdogan.

14:43

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powołał grupę, która ma opracować i wdrożyć mechanizm ściągania od Rosji odszkodowań za straty poniesione przez Ukrainę w związku z rosyjską agresją zbrojną - poinformowało w sobotę jego biuro.

14:43

Bez względu na to, kto przejmie władzę po Władimirze Putinie, "zbiorowy Putin" nigdzie nie zniknie - ocenił sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

13:55

Podczas uroczystości 77. rocznicy zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę władze Japonii skrytykowały agresję rosyjską na Ukrainie i groźbę użycia przez Rosję broni nuklearnej.

W uroczystościach wziął udział ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Japonii Paweł Milewski. Ambasador powiedział Polskiemu Radiu, że nasz kraj udziela Ukrainie największej pomocy spośród krajów europejskich, a Japonia - spośród państw Azji. Dodał, że Japonia odchodzi bardzo poważnie do gróźb rosyjskich.

Posłuchaj
00:12 11878336_2.mp3 Ambasador RP w Japonii Paweł Milewski: władze Japonii skrytykowały agresję rosyjską na Ukrainie (IAR) 

Po raz pierwszy na uroczystości obchodów rocznicy zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę nie zostali zaproszeni ambasadorzy Rosji i Białorusi. Również po raz pierwszy od 12 lat z kolei wziął w nich udział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który apelował o to, aby świat pozbył się broni nuklearnej.

13:47

"Poznajcie nowy format @United24media »Bohaterowie« - prawdziwe historie o odważnych mieszkańcach Ukrainy. Odcinek pierwszy opowiada o Yaroslavie, byłej tancerce baletowej, która teraz uczy baletu online i offline" - podało ministerstwo obrony Ukrainy.

13:40

Papież Franciszek przyjął na audiencji ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza - podał Watykan.

Z wcześniejszych deklaracji przedstawicieli Watykanu wynikało, że tematem ich rozmowy miała być ewentualna podróż papieża na Ukrainę.

13:12
13:08

Szefowa ukraińskiego biura Amnesty International Oksana Pokalczuk podała się do dymisji. Argumentowała, że organizacja propaguje kremlowską propagandę.

Chodzi o raport, w którym Amnesty International skrytykowała militarną odpowiedź Ukrainy na inwazję Rosji. W raporcie oskarżono ukraińską armię o narażanie cywilów na niebezpieczeństwo poprzez zakładanie baz w szkołach i szpitalach oraz przeprowadzanie kontrataków z silnie zaludnionych obszarów.

"Jeśli nie mieszkasz w kraju zaatakowanym przez okupantów, którzy rozrywają go na kawałki, prawdopodobnie nie rozumiesz, jak to jest potępiać armię obrońców" - oświadczyła w mediach społecznościowych szefowa ukraińskiego biura Amnesty International.

Rząd Ukrainy z ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą wyrazili sprzeciw wobec raportu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński także go skrytykował, zwracając uwagę, że Amnesty International próbowała w nim przenieść odpowiedzialność z agresora na ofiarę. "Jeśli ktoś sporządza raport, w którym ofiara i agresor są rzekomo w jakiś sposób równi, jeśli analizuje się pewne dane dotyczące ofiary, a ignoruje się działania agresora w tym samym czasie, to nie można tego tolerować" - podkreślił.

11:54

Rolnictwo na linii frontu w obwodzie dniepropietrowskim. Statki w końcu zaczęły przewozić zboże z Ukrainy. Jednak ukraińscy rolnicy są nadal zagrożeni podczas zbierania plonów - podkreślono na twitterowym profilu ministerstwa obrony Ukrainy. 


11:41

Nad ranem siły rosyjskie ostrzelały z moździerzy obwód sumski. Na razie nie ma informacji o skutkach ataku. W piątek w tym regionie wojsko rosyjskie trafiło w dom mieszkalny, ranny został mężczyzna.

Nocą ostrzelano obwód dniepropietrowski. Nikopol zaatakowano z wyrzutni Grad. Ranne zostały trzy osoby, w mieście uszkodzonych zostało 11 bloków mieszkalnych, kilkadziesiąt domów jednorodzinnych, a także gazociąg, wodociąg i linia elektryczna. Kilka tysięcy ludzi jest bez prądu.

W obwodzie chersońskim siły rosyjskie próbują powrócić na utracone pozycje i kontynuują ostrzał sąsiednich regionów. W obwodzie zaporoskim armia Rosji przeprowadziła ostrzał rakietowy Zaporoża. Nie ma informacji o poszkodowanych ani znacznych zniszczeniach.

Nocą ostrzelano też miejscowość Stepnohirsk, gdzie uszkodzono podstację elektryczną. W okolicznych miejscowościach nie ma prądu.

11:29

Rosjanie gromadzą dużą liczbę wojsk na południu kraju. Zdaniem ekspertów, Rosja przygotowuje się do ofensywy na tym odcinku frontu. Jednocześnie rosyjskie wojska zintensyfikowały szturm w Donbasie na Bachmut i w okolicach Doniecka.

O szczegółach z Kijowa korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko:

Posłuchaj
00:54 11878138_1.mp3 Relacja Pawła Buszki (IAR) 
11:13

"W wyniku agresji Rosji na Ukrainę zginęło 361 dzieci" - podało biuro prokuratora generalnego w Kijowie. "Liczba dzieci, które ucierpiały na skutek wojny, przekroczyła tysiąc" - napisano.

702 dzieci odniosło obrażenia różnego stopnia. Biuro prokuratora podkreśliło, że są to jedynie wstępne dane. "Liczby te nie są ostateczne, ponieważ trwają prace nad ich ustaleniem w miejscach, w których toczą się aktywne działania wojenne oraz na tymczasowo okupowanych i wyzwolonych terytoriach" - czytamy.

Według komunikatu najwięcej dzieci ucierpiało w obwodach: donieckim, charkowskim, kijowskim, czernihowskim, ługańskim, mikołajowskim, chersońskim i zaporoskim.

10:48
10:34
10:09

Rosja potrzebuje jeszcze co najmniej 3 lat, żeby wyjść z katastrofy, jaką jest współczesny, kremlowski reżim - przewidział rosyjski pisarz Dmitrij Bykow.

W jego ocenie, po 23 latach rządzenia państwem Władimir Putin cierpi na zaburzenia maniakalne. Już wcześniej rosyjskie media niezależne zwracały uwagę, że prezydent Rosji jest odizolowany od rzetelnych informacji dotyczących sytuacji na świecie i na froncie.

Więcej na ten temat nasz korespondent Maciej Jastrzębski:

Posłuchaj
00:42 11878057_1.mp3 Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 
09:01
08:52

Brytyjski wywiad wojskowy podał, że wojna na Ukrainie wkracza w nową fazę - zacięte walki są toczone na linii frontu długości 350 kilometrów, ciągnącej się od Zaporoża do Chersonia.

Według codziennego raportu brytyjskiego ministerstwa obrony, Rosja prawdopodobnie koncentruje siły na południu Ukrainy, szykując się do odparcia ukraińskiej kontrofensywy.

Rosyjskie konwoje - ciężarówki, czołgi i pozostały sprzęt wojskowy jadą z Donbasu na południowy zachód Ukrainy. Rosja rozmieściła liczące około tysiąca żołnierzy batalionowe grupy taktyczne na Krymie. Prawdopodobnie zostaną one użyte do wsparcia sił agresora w obwodzie chersońskim.

08:41
08:28

W obwodzie donieckim w wyniku rosyjskiej agresji zbrojnej zginęło w piątek pięciu cywilów, a 14 osób zostało rannych - poinformował gubernator tego regionu na wschodzie Ukrainy Pawło Kyryłenko.

08:10

Być dziś Polakiem we Lwowie to prawdziwy honor; to budzi wielki szacunek, a wdzięczność Ukraińców jest wszechobecna. Zmiany w relacjach naszych narodów są widoczne, mam też wielką nadzieję, że będą stałe - wskazał ks. Jacek Kocur z parafii św. Michała Archanioła we Lwowie-Sichowie.

07:53

Na południu Ukrainy siły rosyjskie prowadzą operację obronną. Koncentrują się na utrzymaniu zajętych terytoriów i spowodowaniu jak największych strat po stronie ukraińskich sił zbrojnych.

Według ukraińskiego sztabu w gotowości do ataku są cztery rosyjskie jednostki przenoszące pociski manewrujące odpalane z morza.

07:39

Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow, oświadczył, że nikt nie powinien spodziewać się w najbliższym czasie nowych rozmów telefonicznych między Emmanuelem Macronem a Władimirem Putinem. - Francja to nieprzyjazny kraj - stwierdził.

07:20

Zdaniem ambasador USA przy ONZ Lindy Thomas-Greenfield Rosja nie zakończy wojny na Ukrainie poprzez negocjacje. 

07:09

Na południu Ukrainy siły rosyjskie prowadzą operację obronną, na wschodzie ofensywę na dwóch kierunkach: bachmuckim i awdijiwskim - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Armia rosyjska prowadzi operację ofensywną w Donbasie, a główne wysiłki skoncentrowano na kierunku bachmuckim i awdijiwskim - napisano w porannym komunikacie ukraińskiego sztabu. W okolicy Bachmutu trwają intensywne walki. 

06:52

Niemcy blokują wypłatę kolejnych transz pomocy makrofinansowej Unii Europejskiej dla Ukrainy - przekazały unijne źródła dyplomatyczne. Powodem jest kwestia gwarancji dla 8 miliardów euro pożyczek, które mają być udzielone Ukrainie w związku z rosyjską agresją. Strona niemiecka nie komentuje tych doniesień.

06:31

Rosja przestała ukrywać formowanie 3. Korpusu Armii na wojnę. Rekrutuje się do niego mężczyzn w wieku od 18 do 50 lat. Ochotnicy nie muszą mieć wojskowego doświadczenia - podała agencja Ukrinform, powołując się na raport amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

"Rosyjski korespondent wojenny ogłosił nabór do batalionu dla ochotników w obwodzie samarskim i zaznaczył, że dołączy on do 3. Korpusu Armii" - napisali analitycy ISW.

06:10

Administracja prezydenta USA Joe Bidena przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jego wartość szanowana jest na miliard dolarów.

Czytaj więcej:

05:36

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że atak na Zaporoską Elektrownię Jądrową to akt terroru i Rosja powinna ponieść za to odpowiedzialność. W piątek okupanci dwukrotnie ostrzelali elektrownię.


00:27 zelenski - setka .mp3 Wołodymyr Zełenski: ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Atomowej jest jawną, bezczelną zbrodnią, aktem terroru. Rosja powinna ponieść odpowiedzialność za sam fakt stworzenia zagrożenia dla elektrowni atomowej. I to nie tylko kolejny argument za uznaniem Rosji za państwo terrorystyczne. Jest to argument za zastosowaniem ostrych sankcji wobec całego rosyjskiego przemysłu jądrowego - od Rosatomu po wszystkie powiązane firmy i osoby fizyczne (IAR)

 

05:34

W rosyjskim ostrzale miejscowości w obwodzie sumskim ranny został 52-letni mężczyzna, uszkodzono sieć energetyczną - poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Ołeksandr Żiwycki.

Zobacz także

Zobacz także