more_horiz
Wiadomości

Obwód mikołajowski niemal całkowicie wyzwolony [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 23:45
Już tylko 5 procent obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy pozostaje w rękach Rosjan - poinformował szef lokalnych władz Witalij Kim. Jak dodał ukraińskiej armii udało się zniszczyć dużo rosyjskiego sprzętu wojskowego, a od kilku dni jest coraz mniej ostrzałów. Tak relacjonowaliśmy kolejny dzień wojny na Ukrainie. 
Obwód mikołajowski niemal całkowicie wyzwolony
Obwód mikołajowski niemal całkowicie wyzwolonyFoto: AP/Associated Press/East News

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zapis relacji:

21:41

Biały Dom przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1 mld dolarów. W jego skład ma wejść m.in. amunicja do broni dalekiego zasięgu oraz opancerzone wozy medyczne.

21:13

Wcześniej szefowa ukraińskiego przedstawicielstwa AI oznajmiła, że jej biuro stanowczo odżegnuje się od raportu organizacji, w którym zarzuca się wojsku ukraińskiemu łamanie prawa konfliktów zbrojnych i działanie na szkodę ludności cywilnej.

21:12

Oksana Pokalczuk, szefowa ukraińskiego biura organizacji pozarządowej Amnesty International, poinformowała, że odchodzi z pracy po publikacji przez centralę raportu, w którym skrytykowano ukraińską armię.

20:44

"Amnesty International niezmiennie potępia inwazję Rosji na niepodległą Ukrainę i konsekwentnie wzywa do pociągnięcia sił rosyjskich do odpowiedzialności za dokonane zbrodnie wojenne" - przekazało w komunikacie AI Polska. To odpowiedź polskiej filii na kontrowersje wokół ostatniego sprawozdania organizacji, gdzie zarzucono Ukrainie narażanie życia cywilów.

20:23

Pociski spadły w pobliżu bloku energetycznego i reaktora. Jak informuje ukraiński państwowy koncern Enerhoatom - uszkodzona została stacja azotowo-tlenowa. Jak czytamy w komunikacie - powstało ryzyko wycieku wodoru, a także uwolnienia substancji radioaktywnych. Istnieje też zagrożenie pożarowe.

20:20

Rosyjskie wojsko ostrzelało Zaporoską Elektrownię Jądrową. Obiekt znajduje się w okupowanym przez Rosjan mieście Enerhodar. Istnieje niebezpieczeństwo radioaktywnego wycieku.

19:43

- Przez rosyjskie ataki zniszczonych lub uszkodzonych zostało prawie 200 budynków sakralnych, prawie 900 placówek medycznych, ponad 2200 instytucji edukacyjnych. Okupanci wielokrotnie strzelali celowo z artylerii i moździerzy w kolejki ludzi ustawionych po wodę czy do jeńców w Ołeniwce - powiedział ukraiński prezydent.

W ciągu jednego tylko dnia w obwodzie donieckim zniszczono i uszkodzono 38 obiektów cywilnych: 25 budynków mieszkalnych, w tym 11 wielorodzinnych, kościół, dwa przystanki komunikacji miejskiej, supermarket i hotel.

19:43

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że inwazja Rosji na Ukrainę na charakter terrorystyczny. Zaznaczył, że nie istnieją warunki, które uzasadniałyby rosyjskie ataki, zwłaszcza na cele cywilne.

19:42

Wcześniej dziennik The Washington Post, powołując się na dane ukraińskiego wywiadu napisał, że głównie chodzi o zafałszowanie miejsca pochodzenia ropy i produktów ropopochodnych, które sprzedawany byłyby krajom trzecim.

Więcej w relacji korespondenta Polskiego Radia Macieja Jastrzębskiego.

Posłuchaj
00:40 11877382_1.mp3 Rosja chce, aby Turcja pomogła obejść zachodnie sankcje. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
19:27

Rosja miała prosić Turcję o pomoc w obejściu zachodnich sankcji - poinformowały rosyjskie media niezależne. Prośba miała charakter nieformalny i nie wiadomo, czy ta kwestia została poruszona w Soczi, w trakcie spotkania prezydentów Władimira Putina i Recepa Tayyipa Erdogana.

19:01

- Rosyjskie władze przeprowadzają tajną mobilizację na dwa sposoby: werbują więźniów skazanych za ciężkie przestępstwa i formują "bataliony narodowe" w republikach typu Tatarstan. Kreml robi wszystko, by uniknąć powoływania na front etnicznych Rosjan - twierdzi doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

18:21
18:04

Ukraińskie wojska wyzwoliły już 53 miejscowości w obwodzie chersońskim, lecz ich mieszkańcy powinni wstrzymać się z powrotem do domów ze względu na ciągłe ostrzały wroga - powiadomił we wtorek p.o. szefa władz Chersońszczyzny Dmytro Butrij. W połowie lipca gubernator informował, że okupanci kontrolują w tym regionie około 650 osiedli.

18:03

Mieszkańcy wyzwolonych przez ukraińskie wojska miejscowości w gminie Koczubejiwka w obwodzie chersońskim na południu kraju zostali wezwani do ponownej ewakuacji w związku z możliwym kontruderzeniem sił rosyjskich.

18:02

Przedsiębiorstwo potwierdziło, że elektrownia nadal funkcjonuje w normalnym trybie. W ostatnim czasie podjęto jednak decyzję o wyłączeniu jednego z bloków energetycznych.

18:02

Trzy rosyjskie pociski uderzyły w teren bezpośrednio sąsiadujący z Zaporoską Elektrownią Atomową na południu Ukrainy. W wyniku ataku doszło do uszkodzenia linii wysokiego napięcia w pobliżu obiektu - poinformował ukraiński koncern Enerhoatom.

17:50

- Ukraińscy żołnierze zniszczyli 4 wyrzutnie rakietowe, które terroryzowały nasz obwód, więc teraz jest ciszej. Rosjanie mają jeszcze sprzęt, ale i on zostanie zniszczony - powiedział Witalij Kim.

17:49

Już tylko 5 procent obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy pozostaje w rękach Rosjan - poinformował szef lokalnych władz Witalij Kim.

17:19

Mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkewycz poinformował, że zaatakowano duży teren. W wyniku ataku wybuchły pożary. Na miejscu pracują służby ratunkowe.

17:19

Wśród rannych jest 14-latek, który podczas ataku znajdował się przy wejściu do cerkwi. Według Zamaziejewej rany odniósł wskutek wybuchu pocisków kasetowych.

16:58

Co najmniej 22 osoby zostały ranne w rosyjskim ostrzale Mikołajowa na południu Ukrainy - poinformowały lokalne władze. Według gubernatora obwodu mikołajowskiego Witalija Kima w wyniku ataku są też ofiary śmiertelne; nie podano ich liczby.

16:43

Rząd Ukrainy zatwierdził projekt dekretu prezydenta o konfiskacie 903 rosyjskich aktywów w tym kraju, spośród których 824 jest związanych z własnością mienia ruchomego i nieruchomego - poinformował w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

- Tak jak obiecaliśmy, odbieramy rosyjskie aktywa i przeznaczamy je na potrzeby narodu ukraińskiego. Działamy w sposób systemowy, zgodnie ze wszelkimi procedurami. (...) Przejęte zasoby zostaną przeznaczone na sfinansowanie naszej obrony i odbudowy (kraju po wojnie) - oświadczył Szmyhal.

16:34

Jak podaje portal Meduza, funkcjonariusz policji z Niżnego Nowogrodu stracił pracę prawdopodobnie po tym, jak odmówił ścigania tych, którzy publikowali antywojenne treści w mediach społecznościowych.

16:19

W Nowosybirsku pod zarzutem zdrady stanu aresztowano dyrektora Instytutu Mechaniki Teoretycznej i Użytkowej Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk Aleksandra Szypluka; to trzeci aresztowany pracownik tej instytucji w ciągu ostatnich kilku tygodni - poinformowała w piątek agencja Reutera powołując się na rosyjskie media.

Szypluk w ostatnich latach koordynował badania, wspierające rozwój systemów rakiet hipersonicznych. Został przewieziony do moskiewskiego aresztu Lefortowo, a w jego miejscu pracy przeprowadzono przeszukanie. Jest podejrzany o zdradę stanu.

16:13

Posłuchaj
00:45 11876968_1.mp3 Rosja: piętnowanie prezenterów i artystów za sprzeciw wobec wojny - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

16:11

Ambasador Bułgarii w Moskwie Atanas Krystin został wezwany do rosyjskiego resortu spraw zagranicznych, gdzie wręczono mu notę z informacją o wydaleniu z Rosji 14 dyplomatów i pracowników ambasady oraz konsulatów - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Bułgarii.

Resort przekazał, że strona rosyjska wydaliła czterech dyplomatów i 10 pracowników technicznych z przedstawicielstw dyplomatycznych Bułgarii w Moskwie, Petersburgu i Jekaterynburgu, a także z moskiewskiego ośrodka bułgarskiego przemysłu.

Wszyscy mają opuścić terytorium Rosji w ciągu pięciu dni.

16:07

Rosjanie na różne sposoby zmuszają Ukraińców na okupowanych terytoriach do przyjmowania rosyjskich paszportów. Wprowadzono między innymi przepis o obowiązkowej wymianie tablic rejestracyjnych - od początku września - na rosyjskie. Możliwe to jest jednak jedynie z paszportem Federacji Rosyjskiej.

W Chersoniu władze okupacyjne rolnicy muszą rejestrować działalność zgodnie z rosyjskim ustawodawstwem. Ci, którzy odmówią, zostaną pozbawieni własności gruntów.

16:02

Dziennik regionalny "Gazeta Krakowska" pisze, że ponad 150 uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli dach nad głową w dwóch akademikach Uniwersytetu Jagiellońskiego, ma je opuścić do końca miesiąca. Takie oczekiwanie przedstawiła im uczelnia.

Pomagający tej grupie wolontariusze twierdzą, że w marcu uchodźcy otrzymali informację, iż będą mogli zostać w akademikach przy ulicy Kamionka 11 przez 1,5 roku. Układając życie na nowo w tym miejscu, poczuli się bezpiecznie, zapisali dzieci do pobliskich szkół i przedszkoli, zrodziły się więzi i społeczność.

Wolontariusze podkreślają, że uchodźcy często nie mają do czego wracać na Ukrainie. Nie chcą się też tułać po Polsce. Na samodzielne wynajęcie lokum w Krakowie ich nie stać, ale są gotowi ponosić opłaty za pokoje, w których teraz mieszkają. Wolontariusze przypominają, że do tego miejsca kierowało osoby i wystawiało skierowania na dworcu Miasto Kraków.

16:00

- Lepiej nosić ciężką zbroję wojownika, niż lekką obrożę niewolnika - powiedział jeden z członków batalionu kozackiego, który powstała na terenie Zaporoża.

15:49

Prywatna kompania wojskowa "Wagner" zwerbowała 1000 przestępców kryminalnych w 17 łagrach w różnych regionach Rosji.

Poinformowało o tym Radio Swaboda, powołując się na dochodzenie przeprowadzone przez rosyjski portal "Wiorstka" i fundację obrony praw człowieka "Ruś Siedząca".

Werbownicy wybierali przede wszystkim więźniów odbywających karę za zabójstwo i rozbój. Obiecano im wysokie wynagrodzenie i amnestię po 6 miesiącach udziału w działaniach wojennych. Zwerbowani kryminaliści walczą pod fałszywymi nazwiskami.

15:39

Rosyjscy parlamentarzyści chcą piętnować określeniem "agent zagranicznego wpływu" prezenterów i artystów, którzy sprzeciwiają się wojnie.

W Dumie Państwowej z inicjatywy partii Sprawiedliwa Rosja powstała grupa do spraw "badania antyrosyjskiej działalności". Jej członkowie wezwali do zwalniania z pracy i zrywania kontraktów z prezenterami telewizyjnymi i artystami, jeśli nie zadeklarują oni poparcia dla wojennej polityki Kremla.

15:30

Władze Białorusi nasiliły represje wobec białoruskich muzyków rockowych popierających demokrację.

Po koncercie ulicznym w Mińsku zatrzymana przez milicję została popularna piosenkarka Meriem Gerasimenko. Zaśpiewała ona kilka piosenek z repertuaru ukraińskiego zespołu "Okean Elzy", co wywołało spontaniczną manifestację poparcia Ukrainy ze strony publiczności.

W Mińsku został zatrzymany znany muzyk rockowy Ihar Bancer. Drzwi jego mieszkania wyważyli funkcjonariusze niesławnego oddziału zajmującego się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej, nazywanego "białoruskim gestapo".

15:23

Ambasada Łotwy w Rosji poinformowała o wstrzymaniu wydawania wiz rosyjskim obywatelom. Jedyny wyjątek to wyjazd w związku z pogrzebem bliskiej osoby.


15:06

Władze Kamieńca Podolskiego w zachodniej Ukrainie zmieniły nazwy 18 ulic. Wśród patronów nie będzie już między innymi Jurija Gagarina, Michaiła Lermontowa, Antoniego Czechowa, Aleksandra Puszkina i Przyjaźni Narodów.

Zamiast nich wybrano między innymi Bohaterów Mariupola, 9 Ukraińców, którzy zginęli na wojnie, ale także ukraińskich działaczy nacjonalistycznych Stepana Banderę i Jewhena Konowalca. Władze zmieniły nazwy również pięciu placów i parków.

Również władze Korostenia w obwodzie żytomierskim zdecydowały niedawno o zmianie nazw 85 ulic mających nazwy związane z Rosją lub ZSRR.

14:46

Jak podaje portal "Ukraińska prawda" we Lwowie dokonano już pierwszych zmian nazw ulic., które "kojarzyły" się z Rosją.

14:24

Rosja wydali 14 bułgarskich dyplomatów - poinformowało rosyjskie MSZ. To odpowiedź Moskwy na wcześniejsze wydalenie z Bułgarii 70 rosyjskich dyplomatów.

Sofia oskarżyła przedstawicieli Rosji o prowadzenie działalności szpiegowskiej. Wcześniej podobne decyzje podjęła większość krajów Unii Europejskiej, w tym Polska.

14:21

Posłuchaj
00:24 11876783_1.mp3 Enerhodar: zagrożone bezpieczeństwo elektrowni jądrowej - (IAR)

 

14:19

 - Rosyjski prezydent Władimir Putin "chciał zniszczyć państwo ukraińskie" jednak tym, co uzyska będą nowe narodziny Ukrainy; kraj jest gotów walczyć o swą tożsamość - powiedział były prezydent Ukrainy Łeonid Kuczma w wywiadzie dla rosyjskiej redakcji BBC.

Polityk, który był prezydentem Ukrainy w latach 1994-2005 zapewnił, że od 2003 roku "nie miał złudzeń co do agresywnej natury putinowskiej Rosji". Mimo to "inwazja rosyjska była dla mnie wstrząsem" - wyznał.

14:17

 - Dotychczasowy kolaboracyjny szef władz obwodu chersońskiego Wołodymyr Saldo ustąpił ze stanowiska; rolę zarządcy regionu z nadania Kremla przejął już oficjalnie funkcjonariusz rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Siergiej Jelisiejew - poinformował rządowy ukraiński serwis Centrum Narodowego Sprzeciwu.

"W czwartek Saldo odegrał ostatnią rolę w spektaklu pod nazwą »Dobrowolne zjednoczenie (z Rosją)«. Kolaboracyjny naczelnik oznajmił, że musi udać się na leczenie do szpitala, a p.o. szefa okupacyjnych władz został Jelisiejew, który pracuje w FSB i nie ma żadnych związków z Ukrainą. (...) Potomkowie czekistów mogą teraz już oficjalnie plądrować zajęty region i dokonywać tam represji" - czytamy w komunikacie Centrum.

13:58

Odsetek mieszkańców Ukrainy, którzy identyfikują się z Cerkwią Prawosławną Ukrainy (CPU) przekroczył 50 proc., a tych, którzy utożsamiają się z Ukraińską Cerkwią Prawosławną Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) spadł do 4 proc. - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii.

W omówieniu wyników sondażu zwrócono uwagę, że w czerwcu 2020 roku z CPU identyfikowało się 34 proc. ankietowanych, a w czerwcu 2021 – 42 proc., podczas gdy jeszcze w 2021 roku z UCP PM identyfikowało się 18 proc. mieszkańców Ukrainy.

13:48

Samozwańcze władze na okupowanych terenach na południu Ukrainy zmuszają cywilów do przyjmowania rosyjskich paszportów, uzależniając od tego zgodę m.in. na rejestrację pojazdów czy prowadzenie działalności gospodarczej - powiadomił w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

"Najeźdźcy postanowili, że od początku września ukraińskie tablice rejestracyjne pojazdów zostaną wymienione na tymczasowe, a później zatwierdzone ponownie pod warunkiem posiadania przez właściciela samochodu rosyjskiego paszportu" - czytamy w komunikacie HUR opublikowanym na Facebooku.

Kolejną próbą skłonienia mieszkańców do zmiany obywatelstwa są nowe przepisy dotyczące dzierżawy gruntów, wprowadzane m.in. w Melitopolu w obwodzie zaporoskim.

13:46

Sejm poparł w piątek poprawki wiceministra zdrowia, senatora Waldemara Kraski do noweli ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Zmiany umożliwią leczenie i transportowanie z Ukrainy do Polski osób, które doznały obrażeń w wyniku działań wojennych.

13:45

Sejm jednogłośnie przyjął część poprawek Senatu do tzw. ustawy sankcyjnej w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Sejm odrzucił sześć z 19 uściślających i redakcyjnych poprawek zaproponowanych przez Senat podczas posiedzenia 20 lipca.

Nowela ustawy sankcyjnej - czyli ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego - i ustawy o KAS, którą Sejm uchwalił 7 lipca, ma pozwolić na utrzymanie miejsc pracy i ciągłości usług świadczonych przez objęte sankcjami podmioty przy jednoczesnym uniemożliwieniu im finansowania działań reżimów Rosji i Białorusi.

13:44

Czternastu pracowników konsulatu i ambasady Bułgarii w Rosji uznanych za persona non grata. To odpowiedź na czerwcową decyzję bułgarskich władz o wydaleniu 70 rosyjskich dyplomatów i zamknięciu konsulatu generalnego w Ruse.

"Podjęte działanie jest odpowiedzią na nieuzasadnioną decyzję Bułgarii o uznaniu za persona grata 70 pracowników naszych placówek zagranicznych i nałożeniu limitów na liczbę rosyjskiego personelu dyplomatycznego i administracyjno-technicznego w Bułgarii" - czytamy w oświadczeniu rosyjskiego MSZ.

Rosyjskie MSZ podkreśla, że podjęte przez Bułgarię degradują "tradycyjnie dobre relacje" między dwoma krajami.

Zdaniem strony bułgarskiej wydaleni dyplomaci pracowali dla obcych służb a ich dyplomatyczny status był wyłącznie przykrywką".

13:28
Posłuchaj
00:49 Darmoros IAR.mp3 Polska i Estonia chcą zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
13:17

Polska i Estonia są gotowe udzielić Ukrainie niezbędnej pomocy w przyszłych negocjacjach dotyczących jej członkostwa w UE. Uważamy, że przyznanie Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE jest najlepszym wyborem strategicznym zarówno dla Ukrainy, jak i samej UE - podkreślił szef MSZ Zbigniew Rau.

12:58

To hańba, że były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder - mimo wojny na wyniszczenie prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie - afiszuje się lojalnością wobec "zbrodniarza wojennego Putina" i nadal cynicznie wspiera interesy Moskwy w Niemczech - ocenił ustępujący ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk w rozmowie z tygodnikiem "Stern".

12:56

UE postanowiła nałożyć sankcje na dwie kolejne osoby w związku z trwającą nieuzasadnioną i niesprowokowaną agresją wojskową Rosji na Ukrainę. Chodzi o byłego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i jego syna Ołeksandra.

Na liście sankcyjnej, do której dołączono obu Janukowyczów, wymienione są osoby, podmioty i organy objęte sankcjami za to, że uczestniczyły w podważaniu integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy oraz stabilności i bezpieczeństwa tego państwa lub im zagrażały. W przypadku Ołeksandra Janukowycza dodatkowym zarzutem jest prowadzenie transakcji z separatystami w Donbasie na wschodzie Ukrainy.

Sankcje polegają na zakazie wjazdu do UE oraz zamrożeniu aktywów na terenie Unii.

12:54

Ukraińskie biuro Amnesty International stanowczo odżegnuje się od raportu organizacji, w którym zarzuca się wojsku ukraińskiemu łamanie prawa konfliktów zbrojnych i działanie na szkodę ludności cywilnej - poinformowała szefowa ukraińskiego przedstawicielstwa AI, Oksana Pokalczuk.

Czwartkowe sprawozdanie Amnesty International, w którym skrytykowano ukraińskie wojsko za "narażanie cywilów na ryzyko oraz łamanie prawa konfliktów zbrojnych poprzez działania na zaludnionych obszarach" wywołało ogromny rezonans wśród elity politycznej Ukrainy. Krytycznie wypowiedzieli się o raporcie m.in. prezydent Wołodymyr Zełenski oraz minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

12:48

Kreml kontynuuje ofensywę informacyjną przeciw Polsce, Ukrainie i Zachodowi – powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Rosja próbuje dzielić Polaków i Ukraińców, oczernia nasz kraj i relacje sojusznicze.

Żaryn wskazał, że przykładami narracji rosyjskiej propagandy są dezinformujące relacje, że ukraiński będzie drugim językiem urzędowym w Polsce, w szpitalach brak łóżek dla Polaków, ponieważ zajęli je Ukraińcy, Polska ma roszczenia do ziem ukraińskich do Ukrainy, a my wraz z czołgami wysyłamy nasze wojsko.

12:43

Polska i Estonia chcą zaostrzenia sankcji wobec Rosji - deklarowali po rozmowach w Warszawie szefowie resortów spraw zagranicznych obu państw Zbigniew Rau i Urmas Reinsalu. Obaj politycy w tym tygodniu złożyli wizyty w Kijowie. Warszawa i Tallin opowiadają się również za dalszym wsparciem broniącej się Ukrainy.

- Wspólnie z Estonią zabiegamy o to, by Ukraina nie była osamotniona w walce przeciwko agresorowi - mówił szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

Posłuchaj
00:22 Rau IAR.mp3 Szef MSZ wymienił w tym kontekście zarówno pomoc polityczną i dyplomatyczną, jak i wojskową (IAR)

O konieczności zwiększenia wysiłków na rzecz restrykcji wobec Rosji za jej agresję na Ukrainę mówił również szef estońskiego MSZ Urmas Reinsalu.

Posłuchaj
00:20 Reinsalu IAR.mp3 Urmas Reinsalu: musimy przyspieszyć z sankcjami, by zwiększyć poziom ambicji w naszym szerszym podejściu do zachodniej pomocy zbrojeniowej. Musimy natychmiast i jak najmocniej kontynuować izolację Rosji na arenie międzynarodowej (IAR)

Estoński MSZ chce, by do kolejnego pakietu unijnych sankcji wpisano zawieszenie wydawania wiz Rosjanom wjeżdżającym do krajów Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Wniosek Estonii wstępnie popiera Polska, ale - jak powiedział w ubiegłym tygodniu rzecznik rządu Piotr Müller - Warszawa czeka na szczegóły rozwiązania.

12:32

Członkowie parlamentu Rosji, którzy powołali "grupę ds. badania działań antyrosyjskich" w sferze kultury, wezwali do zwalniania z instytucji budżetowych, m.in. z telewizji, artystów, którzy wypowiedzieli się przeciwko wojnie z Ukrainą - podał w piątek portal Mediazona.

12:32

Do piątku Unia Europejska z powodzeniem skoordynowała 1000 ewakuacji medycznych ukraińskich pacjentów za pośrednictwem mechanizmu ochrony ludności, aby zapewnić im specjalistyczną opiekę zdrowotną w szpitalach w całej Europie - podała Komisja Europejska.

Ponieważ liczba rannych na Ukrainie rośnie z dnia na dzień, Polska, Mołdawia i Słowacja zwróciły się o wsparcie operacji ewakuacji medycznej (MEDEVAC) ze swoich krajów ze względu na duży napływ ludzi.

Aby zmniejszyć presję na lokalne szpitale, od 11 marca UE koordynuje transfery pacjentów do innych krajów europejskich, w których dostępne są szpitale. Pacjenci zostali przeniesieni do 18 krajów: Niemiec, Francji, Irlandii, Włoch, Danii, Szwecji, Rumunii, Luksemburga, Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Austrii, Norwegii, Finlandii, Polski, Czech i na Litwę.

12:31

Dwudniowa godzina policyjna obowiązywać będzie od piątkowego wieczora w Mikołajowie, ważnym mieście portowym na południu Ukrainy - poinformowały władze regionalne. Godzina policyjna obowiązywać będzie do godzin porannych 8 sierpnia.

Jak poinformował szef władz obwodowych Witalij Kim, ograniczenia wejdą w życie w piątek o godz. 23 czasu lokalnego (godz. 22 czasu polskiego). Kim, którego słowa cytuje agencja Ukrinform, wezwał obywateli, by ze zrozumieniem odnieśli się do tych rozporządzeń władz.

Obwód mikołajowski, w tym główne miasto regionu, jest od wielu dni intensywnie ostrzeliwany przez wojska rosyjskie. Pod koniec lipca Rosjanie kilkakrotnie ostrzelali dzielnice mieszkalne Mikołajowa, m.in. pociskami kasetowymi. Władze obwodowe zapowiedziały w lipcu nagrody pieniężne za wykrycie osób, które pomagają wojskom rosyjskim naprowadzać ogień na cele.

12:24

Papież Franciszek przyjął w piątek na audiencji metropolitę Antoniego, szefa Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, czyli osobistość numer 2 - podał Watykan. Tematem rozmowy było zapewne planowanie spotkania papieża z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem w Kazachstanie we wrześniu.

To było pierwsze osobiste spotkanie Franciszka z przedstawicielem Patriarchatu Moskiewskiego od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę. W marcu, niespełna miesiąc po ataku Rosji na Ukrainę papież rozmawiał zdalnie z patriarchą Cyrylem, popierającym tę napaść i prezydenta Władimira Putina.

12:19

- Poprzez sztukę pokazujemy w Ukrainie zwycięstwo ducha w zetknięciu z niesprawiedliwą wojną, którą prowadzi przeciwko niej Rosja - oświadczył dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Robert Czyżewski, otwierając polsko-ukraińską wystawę plakatów "Dzień Zwycięstwa".

Jej autorami są ukraiński artysta Andrij Jermolenko i polski grafik Wojciech Korkuć. Wystawę, przygotowaną przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Instytut Polski, można oglądać do 30 sierpnia w kijowskim Narodowym Muzeum Historii Ukrainy w Czasach Drugiej Wojny Światowej. Wcześniej pokazywana była w Warszawie i Lwowie.

12:16

Kreml przygotowuje nowe instrukcje dla propagandystów - poinformował niezależny portal "Meduza". Dziennikarze ustalili, że otoczenie Władimira Putina chce, aby Rosjanie uwierzyli, iż ich kraj prowadzi sprawiedliwą krucjatę przeciwko "złej, zachodniej cywilizacji". Niezależni historycy zwracają uwagę, że podobnymi hasłami posługiwała się stalinowska propaganda.

Posłuchaj
00:39 Jastrzębski IAR (2).mp3 Kreml opracowuje nowe instrukcje dla propagandystów. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
11:10

Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym komentarzu zwrócił uwagę na sytuację wokół Iziumu. Wskazał, że siły ukraińskie przeprowadziły szereg lokalnych kontrataków między Iziumem a Słowiańskiem.

Zdaniem ISW jeśli Ukraina będzie w stanie mocno naciskać w okolicach Iziumu, jednocześnie rozwijając kontrofensywę na południu kraju, w obwodzie chersońskim, to siły rosyjskie staną przed bardzo trudnymi wyborami - albo będą musiały porzucić wysunięte na zachód pozycje wokół Iziumu, by chronić swoje lądowe linie komunikacji, albo przerzucić na ten obszar więcej wojska z innych obszarów frontu, co z kolei narazi ich pozycje w tych miejscach.

11:07

Ponad 2 tysiące zapytań obsłużyło pierwsze międzynarodowe Centrum wsparcia dla ukraińskich przedsiębiorców Diia.Business Warsaw, którzy w związku z agresją rosyjską przybyli do Polski - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Zapytania dotyczyły m.in. zakładania firm - dodano.

Diia.Business Warsaw powstało w maju br. z myślą o wsparciu ukraińskiego biznesu i pomocy w nawiązywaniu relacji polsko-ukraińskich.

11:07

Siły zbrojne Ukrainy zajęły wieś Dmytriwka w obwodzie charkowskim na wschodzie kraju - poinformował w piątek szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow.

"Nasi obrońcy wyzwolili z rąk okupantów i całkowicie kontrolują wieś Dmytriwka w rejonie iziumskim. Zniszczyli przy tym wiele sprzętu i piechoty przeciwnika" - oświadczył Syniehubow. W komunikacie opublikowanym na serwisie Telegram szef obwodu zapewnił, że w obwodzie charkowskim armia odniosła też "inne sukcesy". Siły ukraińskie umocniły pozycje w rejonie Dmytriwki.

Syniehubow napisał także o nieudanej - jak zapewnił - rosyjskiej próbie przerwania obrony ukraińskiej w rejonie Husariwki, również leżącej w rejonie iziumskim. "Wróg wycofał się, ponosząc straty" - dodał.

10:45

W okupowanym Mariupolu, na południu Ukrainy, co czwarty szpitalny pacjent umiera z powodu braku lekarzy i leków - informuje doradca mera Petro Andriuszczenko.

"[Panuje] deficyt leków. Cynicznie proponuje się je kupić w aptekach, które są własnością firm bliskich Puszylinowi" - napisał na swoim profilu społecznościowym Andriuszczenko. Denys Puszylin jest przywódcą samozwańczej separatystycznej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

Według Andriuszczenki, aby zorganizować maksymalnie komfortowe warunki dla rosyjskich żołnierzy, obywatele w szpitalach leżą na korytarzach. "Przy braku personelu są właściwie pozostawieni sami sobie" - dodał doradca mera.

10:00

Prezydent Turcji chce być pośrednikiem w uregulowaniu konfliktu w Ukrainie. Recep Tayyip Erdogan ma dziś w Soczi spotkać się z Władimirem Putinem. Strona Turecka anonsowała dwa najważniejsze tematy rozmów - sytuacja w Syrii i Ukrainie, a także bezpieczeństwo eksportu ukraińskiego zboża.

Posłuchaj
00:46 Jastrzębski IAR.mp3 Spotkanie Putina z Erdoganem w sprawie Ukrainy w Sochi. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
09:50
Posłuchaj
00:52 Buszko IAR (2).mp3 Z portów w obwodzie odeskim nad Morzem Czarnym wyruszył konwój statków ze zbożem. Jednostki wiozą kilkadziesiąt tysięcy ton ukraińskiego ziarna. To już drugi taki transport ukraińskiej żywności. Relacja Pawła Buszki (IAR)
09:10

Choć plany Rosji wobec Zaporoskiej Elektrowni Atomowej pozostają niejasne, działania jej wojsk prawdopodobnie podważyły bezpieczeństwo i pewność normalnej pracy tego obiektu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

09:07

Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 5,274 mln osób - przekazała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy wjechało 25 tys. osób.

09:06
Posłuchaj
00:23 Sztupun IAR.mp3 Rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Sztupun: w kierunku Doniecka wróg atakuje w pobliżu Bachmutu i Awdijiwki. Próbuje przejąć Sołedar i Bachmut, aby rozszerzyć kontrolę na zachodnich obrzeżach Doniecka. W okolicach Bachmutu wróg nie odniósł sukcesu. W okolicach Awdijiwki walki trwają (IAR)
08:55

Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną w swoim najnowszym raporcie zaznacza, że siły ukraińskie przeprowadziły szereg lokalnych kontrataków między Iziumem a Słowiańskiem, odzyskując pozycje w szeregu miejscowości. Rosjanie próbowali natomiast podejść na północny zachód od Iziumu, kontynuowali ataki lądowe w okolicach Bachmutu i przeprowadzili ograniczony atak lądowy w pobliżu miasta Donieck.

08:49

Ukraina prawdopodobnie przejmuje inicjatywę strategiczną, kontrofensywami zmusza Rosję do przerzucania wojsk i po raz pierwszy zaczyna aktywnie kształtować przebieg wojny - ocenia w nowym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Coraz więcej sił rosyjskich przekierowywanych jest na południe Ukrainy i wydaje się, że Rosja porzuciła obecnie wysiłki na rzecz zdobycia Słowiańska i Siewierska w obwodzie donieckim. Rosja przerzuca również sprzęt, w tym artyleryjski i lotniczy, z innych części Ukrainy na okupowany Krym - podkreśla ISW.

08:46

W Donbasie główne kierunki szturmów Rosjan to miasta Bachmut i Awdijiwka. Rosjanie szturmowali też pozycje ukraińskiej armii w obwodzie chersońskim w pobliżu granic obwodu mikołajowskiego. Tam Rosjanie atakowali także za pomocą lotnictwa i artylerii.

Posłuchaj
00:49 Buszko IAR.mp3 Trwają szturmy Rosjan w Donbasie. Rosjanie ostrzeliwują też obiekty cywilne. Relacja Pawła Buszki (IAR)

Jak donoszą miejscowe władze - Rosjanie w nocy atakowali m.in. Nikopol. Tam, na miasto spadło około 40 rakiet z wystrzelonych z wyrzutni "Grad".

08:44

Dowództwo "Południe" ukraińskiej armii donosi o udanych atakach na rosyjskie pozycje za pomocą artylerii i rakiet. W ten sposób zniszczono m.in. 4 rosyjskie wyrzutnie rakiet S-300, ale też trzy składy amunicji.

08:06
08:05

Pomoc udzielana przez Polaków uchodźcom z Ukrainy sprawia, że Polska jest postrzegana w Belgii coraz bardziej pozytywnie. Bardzo dużemu przewartościowaniu uległo postrzeganie naszego kraju - powiedział ambasador RP w Królestwie Belgii Rafał Siemianowski.

07:27

Kilkuset uchodźców z Ukrainy mieszka w domach studenckich Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Gdańskiego. Uczelnie przewidują, że ze względu na większą skalę zainteresowania podjęciem studiów w Polsce wśród obywateli tego kraju, większe będzie też zainteresowanie ofertą akademików. Ale miejsc dla studentów powinno wystarczyć.

07:08

Ukraińskie dowództwo informuje, że białoruska armia wzmocniła ochronę granicy z Ukrainą w obwodzie brzeskim i homelskim. W części białoruskich sił specjalnych odbyła się kontrola gotowości bojowej.

07:07

Wojska rosyjskie bombardują cele położone na terytorium całej Ukrainy. W ciągu minionego dnia ostrzelali miejscowości położone w regionach czernichowskim, sumskim, charkowskim i zaporoskim. Rosyjskie rakiety spadły także na miasto Mykołajiwka w obwodzie odeskim

07:07

Rosjanie atakują okolice Bachmutu i Awdijiwki w obwodzie donieckim. W komunikacie dotyczącym sytuacji na froncie w 163. dniu rosyjskiej inwazji ukraiński Sztab Generalny poinformował, że nadal trwają walki w pobliżu Adwijiwki.

Natomiast rosyjski szturm w pobliżu Bachmutu zakończył się niepowodzeniem. Rosjanie próbowali przejąć to miasto i pobliski Sołedar, aby rozszerzyć kontrolę na zachodnich obrzeżach Doniecka. W tym regionie w ostatnim dniu toczyły się najcięższe walki. Rosjanie ostrzelali między innymi miejscowości położone w pobliżu Słowiańska i Kramatorska.

05:11

Gubernator obwodu zaporoskiego: obrzeża Zaporoża zostały trafione rosyjskimi pociskami. Według wstępnych danych nie ma ofiar.

05:10

Rosjanie ostrzelali Mikołajów, Nikopol i Zaporoże.W Nikopolu i okolicy utrzymuje się alarm bombowy. Władze proszą mieszkańców o pozostawanie w schronach. Wybuchy były słyszalne także w Mikołajowie i Zaporożu.

Podczas wieczornego alarmu rosyjscy okupanci zaatakowali z kolei Charków. W wyniku ostrzału co najmniej trzy osoby zostały ranne.

05:10

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch ocenił, że Stany Zjednoczone dążą do rozstrzygnięć w wojnie z Rosją, które będą zgodne z dążeniami Ukrainy. Soloch spotkał się w Waszyngtonie z przedstawicielami Białego Domu, Departamentu Stanu, Senatu oraz ekspertami.

Posłuchaj
00:48 11875996_1.mp3 Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w USA. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)  
05:08

duda biden 1200.jpg
Szef BBN: prezydenci Duda i Biden często się kontaktują, niewykluczone, że spotkają się we wrześniu
05:08

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby stwierdził, że USA posiadają informacje, iż Rosja zamierza podłożyć fałszywe dowody na to, że śmierć ukraińskich jeńców w obozie w Ołeniwce była wynikiem uderzenia rakietą HIMARS.

- Nie jestem kryminologiem, ale domyślam się, że nie podkłada się fałszywych dowodów, jeśli nie ma się zamiaru oskarżyć kogoś innego, niż sprawcę - powiedział.

Zobacz także

Zobacz także