more_horiz
Wiadomości

"Rosja używa ONZ jako narzędzia". Szczerski o wniosku Kremla w sprawie Rady Bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 22:00
- To jest jeden z wielu przykładów gigantycznej akcji dezinformacyjnej, jaką Rosja prowadzi w całym świecie - powiedział w Polsat News przedstawiciel Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski, pytany, czy w czwartek odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Podkreślił, że Rosja "ma dużo instrumentów, aby działać globalnie, wciąż jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa" i "używa ONZ jako swojego narzędzia".
Krzysztof Szczerski podkreślił, że Rosja wykorzystuje mandat w RB ONZ do szerzenia dezinformacji i używa ONZ jako narzedzia
Krzysztof Szczerski podkreślił, że Rosja wykorzystuje mandat w RB ONZ do szerzenia dezinformacji i używa ONZ jako narzedziaFoto: Maciej Biedrzycki/KPRP/Twitter/@prezydentpl

Ukraiński koncern Enerhoatom poinformował w niedzielę, że okupowana przez wroga Zaporoska Elektrownia Atomowa została w sobotę wieczorem po raz kolejny ostrzelana rosyjskimi rakietami. Jak dodano, trafiono bezpośrednio obok przechowalnika wypalonego paliwa jądrowego. Enerhoatom informował także, że Rosjanie zaminowali Zaporoską Elektrownię Jądrową. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potępiła działania Rosjan, ponieważ jest to realne ryzyko katastrofy nuklearnej

Problematyczna inspekcja elektrowni

Pytany o działania Rosji w Zaporożu ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski ocenił, że "Rosja stosuje dzisiaj szantaż nuklearny i chce wymusić, także na ONZ, uznanie zdobyczy terytorialnych, w tym także okupacji elektrowni zaporoskiej, dlatego oferuje możliwość inspekcji w tej elektrowni, ale na warunkach rosyjskich".

- ONZ nie może się na to zgodzić, bo to oznaczałoby uznanie rosyjskiej okupacji za fakt dokonany - stwierdził Krzysztof Szczerski. - Natomiast Ukraina prosi, by dokonać tej inspekcji dla dobra całego świata (...) ale na to nie ma zgody rosyjskiej - zauważył polityk.

Dezinformacja w służbie Kremla

Rosja przekonuje, że za atak na elektrownię atomową w Enerhodarze odpowiedzialna jest strona ukraińska i chce zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ w tej sprawie. - Takie posiedzenie zapewne się odbędzie, jeśli taki jest rosyjski wniosek, bo teraz prezydencję w RB ONZ sprawują Chiny, więc pewnie się do tego wniosku przychylą - przyznał Krzysztof Szczerski. - Ta debata ma się odbyć jutro - dodał.

Jak mówił, "to jest jeden z wielu przykładów gigantycznej akcji dezinformacyjnej, jaką Rosja prowadzi w całym świecie".  Pytany, czy ta dezinformacja jest na forum międzynarodowym skuteczna, Krzysztof Szczerski podkreślił, że Rosja jest bardzo aktywna, szczególnie w Afryce, Azji i Ameryce Południowej i zdobywa tam poparcie.

ONZ jako "narzędzie" Rosji

Zaznaczył, że Rosja ma w ONZ "pełnię praw" i nie ma mowy o jej wykluczeniu z Rady Bezpieczeństwa. - Rosja ma dużo instrumentów, aby działać. Wciąż jest stałym członkiem Rady - podkreślił. - Rosja naprawdę używa ONZ dzisiaj jako swojego narzędzia i to jest bardzo przykre - dodał Krzysztof Szczerski.


Posłuchaj
00:54 elektrownai - zaminowanie - spec - buszko .mp3 Rosjanie zaminowali Zaporoską Elektrownię Jądrową - przekazał ukraiński Enerhoatom. W ostatnich dniach Ukraińcy informowali o rosyjskich ostrzałach obiektów tej największej w Europie elektrowni jądrowej. Siły rosyjskie okupują elektrownię od marca - relacja Pawła Buszki (IAR)

 

Czytaj także:


PAP PAP

mbl

Zobacz także

Zobacz także