more_horiz
Wiadomości

Ukraińskie wojsko uderzyło w siedzibę Grupy Wagnera. Nie ma kontaktu z "kucharzem Putina"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 10:15
Szef ługańskiej administracji obwodowej Serhij Hajdaj poinformował, że siły ukraińskie uderzyły w kwaterę główną Grupy Wagnera w okupowanej przez Rosjan Popasnej. Eksplozje w bazie potwierdziła też strona rosyjska, według której na kwaterę spadły pociski wystrzelone z wyrzutni HIMARS. Ponadto pojawiły się informacje, że nie ma kontaktu z rosyjskim oligarchą Jewgienijem Prigożynem, który nazywany jest "kucharzem Putina". 
Władze obwodu ługańskiego: armia zniszczyła sztab Grupy Wagnera. Pojawiają się też informacje, że zaginął ślad po Jewgieniju Prigożynie
Władze obwodu ługańskiego: armia zniszczyła sztab Grupy Wagnera. Pojawiają się też informacje, że zaginął ślad po Jewgieniju PrigożynieFoto: Mikhail Metzel/TASS/Forum/TT/@Генеральний штаб ЗСУ

"Sztab rosyjskiej firmy najemniczej nazywanej Grupą Wagnera został zniszczony w ostrzale ukraińskim w mieście Popasna, w obwodzie ługańskim" - poinformował w poniedziałek, 15 sierpnia, szef ukraińskiej administracji obwodu, Serhij Hajdaj.

Siły ukraińskie przeprowadziły atak w niedzielę, 14 sierpnia. Obecnie - jak wskazał Hajdaj - ustalana jest liczba zabitych. Jego zdaniem znalezienie miejsca ataku ułatwiła publikacja jednego z dziennikarzy rosyjskich.

Ukraina. Sprzeczne informacje nt. ataku

W sprawie ataku sił ukraińskich na Grupę Wagnera pojawiają się sprzeczne informacje. O zniszczeniu bazy agencji wojskowej w Popasnej, kontrolowanej przez wojska rosyjskie, powiadomiły jako pierwsze - w niedzielę - prorządowe media w Rosji. Wcześniej jeden z rosyjskich reporterów opublikował w swoich mediach społecznościowych zdjęcia z bazy.

Z kolei niektórzy eksperci, jak na przykład grupa Conflict Intelligence Team (CIT) nie wykluczyli, że  owa publikacja była celowa i miała za zadanie sprowokować atak ukraiński. Taki atak miałby ułatwić Rosjanom określenie lokalizacji zachodnich wyrzutni używanych przez siły ukraińskie - zaalarmowała grupa Conflict Intelligence Team.

Dodatkowo, jak informują ukraińskie media, Jewgienij Prigożyn, który jest uznawany za założyciela, a także właściciela i osobę rekrutująca do tak zwanej grupy Wagnera, mógł zginąć w chwili ataku Ukraińców w okupowanej Popasnej.

Grupa Wagnera to prywatna firma wojskowa, powiązana z rosyjskim wywiadem wojskowym, werbująca najemników między innymi spośród więźniów zakładów karnych oraz jeńców wojennych. Członkowie tej organizacji odznaczają się szczególnym okrucieństwem. Utworzono ją w 2014 roku jako organizację, która stanowi następcę Korpusu Słowiańskiego.

Czytaj więcej:

Zobacz także: wiceszef MSWiA Maciej Wąsik w Polskim Radiu 24

nt

Zobacz także

Zobacz także