more_horiz
Wiadomości

Finlandia chce zatrzymać potok turystów z Rosji. "Mamy gotowy plan"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 12:39
Mamy gotowy plan na ograniczenie liczby wiz turystycznych przyznawanych obywatelom Rosji - poinformował minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto. Jak wskazał, dokumenty byłyby wydawane ze względu na więzi rodzinne, obowiązki związane z pracą czy nauką.
Finlandia stała się krajem tranzytowym dla turystów z Rosji
Finlandia stała się krajem tranzytowym dla turystów z RosjiFoto: shutterstock/Aleksandra Suzi

Finlandia ostatnio stała się krajem tranzytowym. Podróżni udają się na lotnisko Helsinki-Vantaa, by lecieć dalej. Postrzegane jest to jako omijanie ograniczeń w podróżowaniu - przyznał szef MSZ w porannym programie telewizji Yle.

Konieczne unijne rozwiązanie

Haavisto zaznaczył, że w kwestii wiz dla Rosjan potrzebne jest wspólne unijne rozwiązanie. Kraje, które wydają największą liczbę wiz Schengen, to Grecja, Włochy czy Hiszpania; to na wizach przyznanych w tych krajach Rosjanie podróżują przez Finlandię dalej do Europy.

Fiński rząd zbierze się we wtorek, aby rozpocząć dyskusję na temat możliwości i skali ograniczeń w liczbie wiz wydawanych Rosjanom, na przykład - do jednej piątej czy nawet do jednej dziesiątej obecnego poziomu.

"To nie jest w porządku"

Aktualnie fińskie MSZ przyznaje Rosjanom około 1000 wiz dziennie. W lipcu władze Finlandii i Rosji zniosły ograniczenia koronawirusowe związane z ruchem transgranicznym. Przed pandemią było to na poziomie 3-6 tys. dziennie.

- To nie jest w porządku, że Rosjanie mogą podróżować, przybywać do strefy Schengen i podziwiać atrakcje turystyczne, w tym samym czasie, kiedy Rosja zabija ludzi na Ukrainie - powiedziała premier Sanna Marin po spotkaniu szefów rządów państw nordyckich w poniedziałek w Oslo.

Niemiecki opór

Przeciwny wprowadzaniu ograniczeń w kwestii wiz dla Rosjan był tam kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Według niego "to jest wojna Putina, a nie obywateli Rosji".

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także