more_horiz
Wiadomości

Media: Biały Dom popiera ataki na pozycje Rosjan. "Krym to Ukraina"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 23:39
Waszyngton miał zakomunikować władzom w Kijowie, że popiera atakowanie pozycji Rosjan na półwyspie krymskim - informuje w środę Politico. Portal powołuje się przy tym na wysokiego rangą przedstawiciela amerykańskiej administracji.
Portal Politico informuje, że Biały Dom popiera ukraińskie uderzenia w rosyjskie pozycje na Krymie
Portal Politico informuje, że Biały Dom popiera ukraińskie uderzenia w rosyjskie pozycje na KrymieFoto: AP/Associated Press/East News

- Oczywiście, nie wybieramy celów i wszystko, co dostarczamy jest dla celów samoobrony. Jakiekolwiek cele, które wybierają [Ukraińcy] na suwerennej ukraińskiej ziemi jest z definicji samoobroną - powiedział portalowi anonimowy oficjel wysokiej rangi. - Krym to Ukraina - dodał.

Portal potwierdził tym samym słowa ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa, który w wywiadzie dla Głosu Ameryki stwierdził, że USA nie nałożyły restrykcji na użycie dostarczanej przez nie broni na terytorium Krymu. Mimo że Kijów oficjalnie tego nie przyznał, ukraińscy oficjele przekazali amerykańskim mediom, że za ostatnimi wybuchami w rosyjskich bazach i składach amunicji na Krymie stoją ukraińskie siły specjalne.

Sprzeciw wobec broni dużego zasięgu

Mimo to administracja USA wciąż sprzeciwia się dostarczeniu Ukrainie broni dłuższego zasięgu, takich jak rakiet ATACMS o zasięgu 300 km oraz nie zgadza się na uderzenia za pomocą amerykańskiej broni na terytorium Rosji.

Odpowiadając na pytanie polskich mediów w tej sprawie, rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział, że pomoc USA dostosowana jest do ukraińskich potrzeb na polu bitwy w danym momencie i ma zapewnić, by Ukraina była w stanie się bronić. - Ale jasno mówiliśmy też, że nie jest w interesie Ukraińców, ani NATO, ani Europy, ani naszym, by rosyjska agresja przerodziła się w szerszy konflikt i by rozlała się poza granice Ukrainy - powiedział.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Posłuchaj
00:49 podolak - przyznaje - spec - busdzko .mp3 Przedstawiciel biura ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak potwierdził wtorkowe wybuchy w Dżankoj na Krymie. Jak podkreślił, zniszczone zostały składy amunicji, ale też ważna stacja transformatorowa. Oficjalnie Ukraina nie przyznała się do uderzenia w te strategicznie ważne obiekty - relacja Pawła Buszki (IAR)

Czytaj także:

mbl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także