more_horiz
Wiadomości

Ukraińska armia odpiera rosyjskie ataki. Sztab: napastnicy ponieśli straty [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 19:52
Ukraińska armia odparła wszystkie rosyjskie ataki na wschodzie i południu kraju. Poinformował o tym sztab generalny armii w komunikacie o aktualnej sytuacji na froncie. Na bieżąco śledzimy najnowsze doniesienia ze Wschodu.
Ukraińska armia odparła wszystkie rosyjskie ataki na wschodzie i południu kraju
Ukraińska armia odparła wszystkie rosyjskie ataki na wschodzie i południu krajuFoto: Volodymyr Vorobiov/shutterstock

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

03:57

Dowództwo armii białoruskiej przedłużyło ćwiczenia wojskowe do 27 sierpnia - informuje agencja UNIAN, powołując się na komunikat grupy monitoringowej "Biełaruski Hajun".

01:26

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że trwają przygotowania do misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na Ukrainie. Przedstawiciele tej agencji ONZ mają odwiedzić Zaporoską Elektrownię Atomową w okupowanym przez wojska rosyjskie Energodarze.

00:59

23:36

Niemcy dostarczą Ukrainie dwieście pięćdziesiąt pięć sztuk precyzyjnej amunicji artyleryjskiej Vulcano, poinformował w piątek wieczorem Ukrinform na podstawie komunikatu rządu federalnego.

22:37

- Rurociągi są potrzebne Rosji tylko do tego, żeby dostarczać do Europy problemy, a nie pomagać w dostarczaniu gazu – oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

22:19

Minister Edukacji i Nauki Ukrainy Serhij Szkarlet poinformował, że tysiąc trzysta ukraińskich szkół znalazło się na terenach okupowanych przez Rosję. Pomimo wyjątkowo trudnych warunków, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy ponad pół miliona uczniów otrzymało świadectwa ukończenia szkoły średniej.

22:08

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w piątek wieczorem, że Rosja przypuściła brutalny atak na Ukrainę i Francuzi muszą "zaakceptować cenę wolności”, jaką są konsekwencje tej wojny i pomocy dla Ukrainy. Nasz naród będzie w nadchodzących czasach "potrzebował siły ducha" - dodał szef państwa.

22:07

Rosja nie ma moralnego prawa zasiadać w grupie G20 w czasie, gdy kontynuuje inwazję na Ukrainę - oświadczył w piątek wieczorem rzecznik brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

20:01

Rosyjskie wojska okupacyjne ostrzelały miasto Bachmut w obwodzie donieckim. Zginęły dwie osoby, jedna została ranna.

19:53

Kolejny pakiet amerykańskiej pomocy dla Ukrainy będzie miał wartość 775 milionów dolarów i obejmie między innymi dostawę 16 haubic.

19:52

Ukraińska armia odparła wszystkie rosyjskie ataki na wschodzie i południu kraju. Poinformował o tym sztab generalny armii w komunikacie o aktualnej sytuacji na froncie.

16:43

Rosja ogłosiła, że zamierza przeprowadzić wspólne ćwiczenia wojskowe z Kazachstanem. 

16:24

Ukraińskie siły zbrojne ostrzelały most w pobliżu Kachowskiej Elektrowni Wodnej niedaleko Chersonia. To kolejny atak sił ukraińskich na tę przeprawę, którą Rosjanie właśnie odbudowali.

Operacyjne Dowództwo "Południe" oficjalnie potwierdziło, że Siły Zbrojne Ukrainy udaremniły plany rosyjskich okupantów, dotyczące naprawy i wykorzystania Kachowskiego mostu. Natalia Humeniuk, szef centrum prasowego Dowództwa Operacyjnego "Południe", powiedziała, że siły ukraińskie podjęły dodatkowe środki w celu zapewnienia kontroli ogniowej nad mostem. Rosyjscy okupanci próbowali bowiem przeprowadzić pewne naprawy. 

16:11

Alarm przeciwrakietowy w Kijowie i centralnej Ukrainie. 

16:03

Liczba śmiertelnych ofiar ostrzałów Charkowa w dwóch ostatnich dniach wzrosła do 21.

Jak poinformował rzecznik tamtejszej prokuratury Dmytro Czubenko, spod gruzów zniszczonego budynku mieszkalnego wydobyto ciało 50-letniej kobiety.

15:35

Kandydat na premiera Wielkiej Brytani stanowczo stwierdził, że dla Władimira Putina nie ma miejsca przy stole G20. 

14:58

Siły zbrojne Ukrainy ponownie uderzyły w most przez Dniepr w obwodzie chersońskim, dopiero co odbudowany przez okupacyjne wojska rosyjskie po poprzednim ataku – podała w piątek agencja Ukrinform, cytując wiceszefa rady obwodowej Serhija Chłania.

„Nasze siły ponownie uderzyły w most w Kachowskiej Elektrowni Wodnej, którego sprawność Rosjanom udało się przywrócić. Wygląda na to, że nie będzie wielkiego otwarcia, a już były +fajerwerki+” - napisał Chłan na Facebooku.

13:56

Według ukraińskiego Energoatomu Rosjanie przygotowują prowokację w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Ma ona polegać na odłączeniu bloków energetycznych. Obiekt od marca jest kontrolowany przez rosyjskie wojsko.

Jak czytamy w komunikacie ukraińskiego przedsiębiorstwa państwowego Energoatom, Rosjanie zamierzają zatrzymać bloki elektrowni, a następnie odłączyć je od ukraińskiego systemu przesyłowego. Obecnie, jak napisano, rosyjscy wojskowi organizują dostawy paliwa do generatorów prądu, które z kolei mają działać w celu utrzymania pracy systemów chłodzących paliwa jądrowego.

13:21

Pierwszy schron, znajdujący się przy przystanku autobusowym, został otwarty w Charkowie. 

13:01

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że omówi kwestię zaporoskiej elektrowni atomowej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wczoraj turecki przywódca spotkał się we Lwowie, między innymi w tej sprawie, z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem.

Recep Tayyip Erdogan powiedział dziennikarzom, że ukraiński przywódca żąda usunięcia wszystkich rosyjskich min na obszarze elektrowni.

12:12

W okupowanej części regionu charkowskiego utworzona została "rada ministrów", złożona z kolaborantów i przedstawicieli okupanta. Na jej czele stanął były mer Krasnodaru Andriej Aleksiejenko.

11:49

Litewskie MSZ wezwało w czwartek tymczasowego charge d'affaires Chin w Wilnie Qu Baihua, aby zaprotestować przeciwko nałożeniu przez Pekin sankcji na litewską wiceminister transportu Agne Vaiciukevicziute i zerwaniu współpracy w dziedzinie transportu po wizycie polityk na Tajwanie.

"Jednostronne decyzje Chin są nieuzasadnione, naruszają prawo międzynarodowe i suwerenność Litwy” – czytamy w komunikacie litewskiego resortu. MSZ zażądało odwołania tych decyzji.

11:39

Czechy otrzymają od Stanów Zjednoczonych osiem wojskowych śmigłowców - sześć szturmowych i dwa wielozadaniowe - poinformowała ambasada Stanów Zjednoczonych w Pradze i potwierdziło czeskie ministerstwo obrony. Nasz południowy sąsiad przekazał swój sprzęt, jeszcze z czasów Związku Radzieckiego, Ukraińcom walczącym z Rosjanami.

11:14
10:20

Po raz pierwszy od 6 lipca Rosja nie ogłosiła w czwartek żadnych nowych zdobyczy terytorialnych na Ukrainie; tymczasem władze w Moskwie przygotowują prawdopodobnie grunt pod prowokację w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Wojska rosyjskie przeprowadziły w czwartek ograniczone i nieskuteczne ataki lądowe na wschodnim froncie, ale nie ogłosiły żadnych zdobyczy terytorialnych – napisano w raporcie think tanku.

10:07

Estonia, Łotwa i Litwa nie chcą gościć u siebie turystów z Rosji, którzy w większości popierają prowadzoną przez Władimira Putina wojnę na Ukrainie - zadeklarował litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis w artykule opublikowanym w piątek przez brukselski portal Politico.

"10 marca Litwa podjęła decyzję o wydawaniu wiz obywatelom (Rosji i Białorusi) wyłącznie ze względów humanitarnych lub z innych powodów wynikających ze zobowiązań międzynarodowych. Jest to rozwiązanie, które okazało się skuteczne i uczciwe. Jednak wciąż zbyt wiele krajów członkowskich Unii Europejskiej ma odmienne podejście w tej sprawie i musimy znaleźć wspólne rozwiązanie" - apeluje Landsbergis.

09:34

Potężne zniszczenia infrastruktury cywilnej m.in. w Kramatorsku. 

09:13

Doradca prezydenta Zełenskiego podkreślił, że negocjacje z Rosją to "gra w rosyjską ruletkę". Przypomniał słowa prezydenta, który stanowczo podkreślił, że nie ma mowy o negocjacjach, dopóki Rosja nie opuści wszystkich okupowanych terenów. 

08:01

Kolejną dobę rosyjska armia główne uderzenie kieruje na odcinek frontu w Donbasie. Dąży do zdobycia Bachmutu, Słowiańska i Kramatorska. Ukraińcy blokują rosyjskie uderzenia na zachód od Doniecka. Atakują Rosjan na południu kraju, w obwodzie chersońskim.

Rosjanie ostrzeliwują pozycje Ukraińców na wszystkich odcinkach frontu - od obwodu charkowskiego, przez Donbas, po południe kraju.

05:45

Dowództwo ukraińskiego Frontu południowego informuje o działaniach zaczepnych, podjętych w okolicy Mikołajowa oraz Chersonia i zniszczeniu rosyjskiego składu amunicji. Autorzy komunikatu piszą, że Rosjanie stracili wczoraj na południu 73 żołnierzy.

Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 4 uderzenia w rosyjskie zgrupowania wojsk i sprzętu. Ogniem artyleryjskim i rakietowym ostrzeliwano około 200 celów po rosyjskiej stronie frontu. W ocenie dowództwa udaremniło to Rosjanom remont i wykorzystanie mostu kachowskiego na Dnieprze, powyżej Chersonia. Wcześniej o wybuchach w Nowej Kachowce informowały media społecznościowe.

05:31

Według nieoficjalnych informacji na lotnisku wojskowym Belbek w Sewastopolu, które zostało w nocy ostrzelane, mogło się znajdować nawet 40 rosyjskich myśliwców.

05:11

Kolejne nagranie porannego ataku na Charków.

05:10

Rosjanie ponownie ostrzelali Charków.

05:06

Sekretarz generalny ONZ odwiedzi dziś Odessę. Antonio Guterres ma obejrzeć między innymi port, skąd odpływają statki z ukraińskim zbożem.

04:43

W czwartek, po raz pierwszy od 6 lipca, nie było żadnych potwierdzonych rosyjskich zdobyczy terytorialnych w Ukrainie - podał amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

04:32

kindżał 1200 shut.jpg
Pociski hipersoniczne Kindżał tuż przy granicy z Polską. Rosjanie zbroją Kaliningrad
04:17

- Rosyjskie rakiety Kindżał, rozmieszczone w pobliżu Kaliningradu, nie zmieniają sytuacji bezpieczeństwa w regionie i nie zwiększają zagrożenia - powiedział w czwartek minister obrony Litwy Arvydas Anushauskas. Zaznaczył, że Rosja zawsze stanowi zagrożenie dla swoich sąsiadów.

04:16

Rosja rozmieściła w Kaliningradzie swoje trzy najnowocześniejsze rakiety - pociski hipersoniczne Kindżał. Zostały one tam dostarczone przez myśliwce MiG-31, które - według rosyjskiego resortu obrony - mają być w stałej gotowości bojowej - podała w czwartek amerykańska agencja Associated Press.

Według rosyjskiej armii Kindżał ma zasięg do 2 tys. km i leci z 10-krotną szybkością dźwięku, jest zatem trudny do przechwycenia.

04:16

Fundacja ukraińskiego wolontariusza Serhija Prytuły opłaciła dostęp satelitarny dla ukraińskich sił zbrojnych za sześćset milionów hrywien, czyli 78 milionów złotych. 

04:15

Rosjanie ostrzeliwują Nikopol.

02:55

Według Ukraińskiej Prawdy, w Kerczu doszło do jednej, silnej eksplozji, która zatrzęsła szybami w domach mieszkańców. Tamtejsze władze okupacyjne podają, że uruchomiły się systemy przeciwlotnicze.

02:05

"The Kyiv Independent", powołując się na gubernatora obwodu sumskiego Dmytro Żywickiego, przekazał, że w czwartek siły rosyjskie przeprowadziły co najmniej siedem ataków w regionie. Łącznie strzelały ok. 100 razy.

01:59
zełenski1200.jpg
Zełenski ostrzega przed katastrofą w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. "Sytuacja jest najtrudniejsza w historii"
01:43

Administracja prezydenta USA Joe Bidena przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, którego wartość ma wynosić ok. 800 milionów dolarów - poinformowała w czwartek agencja Reuters, powołując się na trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

01:41

Alarmy przeciwlotnicze w kilkunastu ukraińskich obwodach.


01:41

Nexta publikuje na Twitterze kolejne nagranie z Krymu. Słychać na nim serię eksplozji.


01:40

Rosyjskie władze okupacyjne na Krymie twierdzą, że w okolicach bazy wojskowej Belbek pod Sewastopolem przez obronę przeciwlotniczą został strącony dron.


01:40

Co najmniej kilka eksplozji miało miejsce w czwartek wieczorem w Kerczu na Krymie oraz na rosyjskim lotnisku wojskowym Belbek na północ od Sewastopola - poinformowały agencja Reuters i ukraińskie media, powołując się na lokalne źródła.

Zobacz także

Zobacz także