more_horiz
Wiadomości

Zakaz wydawania wiz dla Rosjan w UE coraz bliżej. Zapowiedź szefa MSZ Czech

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 07:25
Ministrowie spraw zagranicznych UE zbiorą się na nieformalnym spotkaniu w Pradze 31 sierpnia. Gospodarzem będą Czechy, które zaproponować ograniczenia lub nawet zakaz wydawania wiz turystycznych Rosjanom - informuje "Rzeczpospolita".
Zakaz wydawania wiz dla Rosjan. Będzie przełom?
Zakaz wydawania wiz dla Rosjan. Będzie przełom?Foto: shutterstock.com/Michele Ursi

Unia rozważa zakaz wydawania wiz dla obywateli Rosji. Potwierdził to "Rzeczpospolitej" szef MSZ Czech - informuje "Rz".

Gazeta przypomina, że ministrowie spraw zagranicznych UE zbiorą się na nieformalnym spotkaniu w Pradze 31 sierpnia, gdzie będą m.in. dyskutować o coraz głośniej wyrażanym sprzeciwie wobec polityki wydawania wiz turystycznych Rosjanom.

"Gospodarzem spotkania będą Czechy, bo to one kierują w tym półroczu rotacyjnie pracami UE. I zamierzają zaproponować ograniczenia lub nawet zakaz wydawania wiz turystycznych Rosjanom" - czytamy.

Zakaz wydawania wiz dla Rosjan. "Możemy wprowadzić taki środek"

Szef czeskiego MSZ Jan Lipavsky powiedział "Rz", że "w sytuacji, gdy Rosja wypowiedziała wojnę wszystkim międzynarodowym zasadom w sferze bezpieczeństwa, chyba możemy wprowadzić taki środek". - Poza tym uważnie słuchamy takich państw jak Finlandia, które mają granicę z Rosją - zaznaczył.

Czeski minister podkreślił, że chodzi wyłącznie o wizy turystyczne, wciąż natomiast możliwe byłoby wydawanie wiz humanitarnych. Według dziennika nie zgadza się on z argumentem, że zaprzestanie wydawania wiz turystycznych uderzy w zwykłych Rosjan. - Oni nie jeżdżą do UE. Te wizy dostają przedstawiciele rosyjskich elit - zauważył.

Zwrócił uwagę, że w żaden sposób nie odczuli oni wojny przeciw Ukrainie, bo tam giną żołnierze z Donbasu i Syberii. - Putin chroni elity przed skutkami wojny - dodał Lipavsky.

Czytaj także:

Zobacz: Szymon Szynkowski vel Sęk w Programie 3 Polskiego Radia

pb

Zobacz także

Zobacz także