Zagrożenie ze strony Rosji. Szef NATO: konieczna silna obecność Sojuszu w regionie Arktyki

2022-08-26, 20:44

Zagrożenie ze strony Rosji. Szef NATO: konieczna silna obecność Sojuszu w regionie Arktyki
Szef NATO: konieczna silna obecność Sojuszu w regionie Arktyki w związku z zagrożeniem ze strony Rosji. Foto: Shutterstock/SurangaLK

- Konieczna jest silna obecność NATO w regionie Arktyki w związku z zagrożeniem militarnym ze strony Rosji na dalekiej Północy - powiedział w Kanadzie sekretarz generalny Sojuszu. Jens Stoltenberg odwiedził modernizowane bazy wojskowe na północy tego kraju.

Szef Sojuszu powiedział, że region dalekiej Północy jest strategicznie ważny dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. - Kiedy Szwecja i Finlandia dołączą do NATO, to siedem z ośmiu krajów arktycznych będzie w Sojuszu. Najkrótsza droga do Ameryki Północnej dla rosyjskich rakiet i bombowców przebiega nad biegunem północnym - podkreślił Jens Stoltenberg.

Wskazywał na znaczący wzrost rosyjskiej obecności militarnej na tym obszarze - budowane nowe bazy wojskowe, reaktywowane bazy lotnicze z czasów ZSRR czy testowane nowe systemy uzbrojenia. Podkreślił, że rosyjski potencjał wojskowy w Arktyce to wyzwanie dla NATO.

Premier Kanady Justin Trudeau poinformował szefa Sojuszu o szczegółach współpracy z USA w ramach NORAD, czyli Dowództwa Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej.

Posłuchaj

Szef NATO: konieczna silna obecność Sojuszu w regionie Arktyki w związku z zagrożeniem ze strony Rosji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

Droga Szwecji i Finlandii do NATO

Jens Stoltenberg poinformował ponadto, że 23 kraje NATO z 30 ratyfikowały już dokumenty w parlamentach dotyczące wejścia Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Szef NATO wyraził też zadowolenie z przebiegu piątkowych rozmów przedstawicieli dwóch nordyckich krajów i Turcji w Helsinkach.

Władze w Ankarze uzależniają zgodę na ratyfikację od współpracy Szwecji i Finlandii w walce z terroryzmem. Chodzi między innymi o zgodę na ekstradycję Kurdów, których Turcja uznaje za terrorystów.

Trójstronne spotkanie w Helsinkach było pierwszym od czerwcowego szczytu Sojuszu w Madrycie, na którym Turcja zgodziła się zaakceptować wejście Szwecji i Finlandii do NATO. Po rozmowach rzecznik tureckiego prezydenta poinformował, że oba kraje nordyckie potwierdziły wolę ścisłej współpracy i większego zaangażowania w walce z terroryzmem.

Zobacz także:

Zobacz także: wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w Programie 3 Polskiego Radia

dn

Polecane

Wróć do strony głównej