Spór o wizy dla Rosjan. Szef unijnej dyplomacji poparł Niemcy i Francję przed ważnym spotkaniem
Szef unijnej dyplomacji nie popiera wprowadzenia całkowitego zakazu wydawania wiz unijnych obywatelom rosyjskim. - To nie jest dobra propozycja - stwierdził Josep Borrell w wywiadzie dla austriackiej telewizji publicznej ORF. Takie samo stanowisko przedstawiają Francja i Niemcy. Polska, Czechy i kraje bałtyckie domagają się rozszerzenia sankcji, także w Parlamencie Europejskim jest ponadpartyjna międzynarodowa grupa popierająca zakaz wizowy. Konkretne decyzje mogą zapaść już jutro w Pradze.
2022-08-29, 07:34
- Nie sądzę, aby zerwanie kontaktów z rosyjską ludnością cywilną było pomocne i nie sądzę, aby ten pomysł zyskał wymaganą jednomyślność w Unii Europejskiej - stwierdził Borrell.
- Myślę, że musimy zrewidować sposób, w jaki niektórzy Rosjanie otrzymują wizy. Musimy być bardziej selektywni. Ale nie jestem zwolennikiem zaprzestania wydawania wiz wszystkim Rosjanom - podkreślił szef unijnej dyplomacji.
Opór Niemiec i Francji
Za wprowadzeniem zakazu wizowego dla Rosjan opowiadają się Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Finlandia, Dania i Polska.
Francja i Niemcy są przeciwne wprowadzeniu całkowitego zakazu wydawania wiz unijnych obywatelom rosyjskim. Wspólne stanowisko obu krajów zostało zawarte w liście do ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej, którzy spotkają się we wtorek na nieformalnym posiedzeniu w Pradze.
List europosłów
Europosłowie PiS i PO uważają, że UE powinna wstrzymać wydawanie wiz turystycznych Rosjanom. - Brak wiz dla wyborców Putina to solidarność z Ukrainą – powiedział europoseł Bogdan Rzońca (PiS). Zdaniem europosła Jerzego Buzka (PO), zakaz wydawania takich wiz powinien obowiązywać, dopóki Rosja nie zaprzestanie agresji wobec Ukrainy.
Grupa kilkudziesięciu europosłów napisała list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i szefa Rady Europejskiej Charles'a Michela, domagając się zawieszenia wydawania w UE wiz turystycznych obywatelom Rosji. Pod listem podpisali się też m.in. europosłowie z Litwy, Łotwy, Niemiec, Estonii, Szwecji, Finlandii i Czech.
REKLAMA
"Zdecydowanie popieramy inicjatywę kilku państw członkowskich UE, w szczególności Finlandii i państw bałtyckich, zawieszenia wydawania wiz turystycznych obywatelom Rosji, obywatelom państwa, które rozpoczęło nielegalną i niesprowokowaną wojnę agresywną przeciwko Ukrainie. Dopóki obywatele ukraińscy cierpią z powodu okrucieństw rosyjskiej wojny agresywnej, obywatele rosyjscy nie powinni być mile widziani w Unii Europejskiej" – napisano w liście.
Dziurawe sankcje
Wymierzone w Rosję sankcje obejmują zakaz lotów komercyjnych z Rosji, zablokowanie rosyjskim bankom dostępu do międzynarodowych systemów płatniczych, utrudniające Rosjanom dostęp do gotówki za granicą, oraz przejęcie części nieruchomości i jachtów należących do rosyjskich oligarchów.
Sankcje nie przeszkadzają mieszkańcom tego kraju w podróżowaniu na zasadach takich jak te, które obowiązywały przed wojną, o ile dana osoba nie jest objęta restrykcjami, więc w wielu krajach Unii Europejskiej Rosjanie nadal mogą aplikować o wizy. Odwołane są bezpośrednie loty z Rosji do UE czy Stanów Zjednoczonych, ale nie znaczy to, że Rosjanie nie mogą lecieć do Paryża czy Londynu z przesiadką w Stambule, o ile oczywiście posiadają odpowiednią wizę.
Europejski wypoczynek
W efekcie turyści podróżujący z Rosji oblegają europejskie kurorty i zachwalają dyktaturę Putina. Jak sprawdził niemiecki dziennik "Bild" wrzucają zdjęcia i filmy do sieci i przez media społecznościowe przekonują, że "Rosja zwycięży".
Lazurowe Wybrzeże na południu Francji uważane jest za mekkę bogatych Rosjan. 44-letnia Swietłana jest jedną z tych, która bawi się tutaj, podczas gdy jej ojczyzna prowadzi ludobójczą wojnę przeciwko Ukrainie. Moskwiczanka kilka razy w roku wyjeżdża na wakacje do swojej willi w Ramatuelle koło St.- Tropez.
Ona i jej mąż, przedsiębiorca modowy, są fanami Putina: "Wspieramy go. Tak wiele dla nas zrobił". Co mówi o wojnie na Ukrainie? "Maksymalnie pięć procent zachodnich mediów mówi prawdę, reszta to kłamstwa" - zapewnia Swietłana reportera niemieckiego dziennika "Bild".
Można nawet płacić rublami
Wielu bogatych Rosjan wybiera ekskluzywny turecki kurort Bodrum. Tutaj, na mocy dekretu prezydenta Erdogana, mogą płacić rublami.
REKLAMA
Jednym z tych, którzy czują się mile widziani w Bodrum jest milioner Jurij Miszczenko. "Władimir Putin jest świetny dla naszego kraju i mojego biznesu. Dzięki Putinowi mamy na Krymie wspaniałe autostrady" - przekonuje.
Decyzja w Pradze
Losy wizowego zakazu mogą rozstrzygnąć się w stolicy Czech. "Ministrowie spraw zagranicznych UE mają w nadchodzącym tygodniu poprzeć zawieszenie porozumienia wizowego z Rosją, co ma ograniczyć liczbę wiz wydawanych rosyjskim turystom" - podał brytyjski dziennik "Financial Times".
"FT" podaje, powołując się na trzech urzędników zaangażowanych w rozmowy, że początkowo na dwudniowym spotkaniu w Pradze, które rozpoczyna się we wtorek, ministrowie planują udzielić politycznego poparcia dla zawieszenia umowy o ułatwieniach wizowych między UE a Rosją.
Części umowy z 2007 r. dotyczące swobodnego przepływu urzędników państwowych i biznesmenów zostały zawieszone pod koniec lutego. Szersze zawieszenie usunęłoby preferencyjne traktowanie Rosjan przy ubieganiu się o wszystkie unijne wizy, co wymagałoby od nich więcej dokumentów, a także uczyniłoby wizy droższymi i znacznie wydłużyło czas oczekiwania.
REKLAMA
Furtka dla prześladowanych
Jak zaznacza "FT", kraje opowiadające się za pełnym zakazem odwiedzania UE przez Rosjan w celach turystycznych oświadczyły, że nie chcą całkowitego zamknięcia granic, bo muszą być zachowane wyjątki ze względów humanitarnych, dla ubiegających się o azyl i aby umożliwić ucieczkę rosyjskim dysydentom.
- Rząd polski jest za szerokim zakazem wydawania wiz dla Rosjan, szerszym niż obejmujący tylko wizy turystyczne. Osoby represjonowane przez reżim Putina mogą się zawsze ubiegać o azyl polityczny - wyjaśnił rzecznik rządu Piotr Müller.
Blokada wizowa dla Rosjan. Szynkowski vel Sęk: to nie odpowiedzialność zbiorowa, ale odebranie przywilejów
REKLAMA
Czytaj także:
- Francja i Niemcy nie chcą zakazu wiz dla Rosjan. Prof. Gil: niektórzy proponują tematy zastępcze
- Co rosyjscy turyści sądzą o masakrze w Buczy? "Ukraińcy sami to zrobili"
fc
REKLAMA