more_horiz
Wiadomości

Rozwija się kontrofensywa Ukrainy. Zełenski potwierdził sukces [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2022 23:25
Zakończył się 193. dzień wojny na Ukrainie. Poniżej przedstawiamy zapis niedzielnej relacji.
Prezydent Ukrainy ogłosił wyzwolenie trzech miejscowości
Prezydent Ukrainy ogłosił wyzwolenie trzech miejscowościFoto: Twitter @AndriyYermak

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zapis relacji:

04:20

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną opublikował mapy obrazujące aktualną sytuację na froncie.

01:44

Rosja nielegalnie deportowała już ponad siedem tysięcy ukraińskich dzieci. Tylko 51 z nich wróciło do kraju - poinformował ukraiński rzecznik praw obywatelskich Dmytro Lubiniec.

23:53

- To nie jest wojna z USA, to nie jest wojna z NATO. Putin zdecydował się rozpocząć wojnę z Ukrainą i Ukraińcami - mówił rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby w wywiadzie dla niezależnej rosyjskiej telewizji "Dożd", którego fragmenty cytuje portal Ukraińska Prawda. - I niestety nic z tego, co obserwujemy dzisiaj, nie pozwala nam mieć nadziei, że jest gotów położyć kres tej wojnie, zabijaniu pokojowo nastawionych Ukraińców - dodał. 

23:44

Nagranie z ataku na rosyjski magazyn amunicji w miejscowości Tomyna Bałka w obwodzie chersońskim.

23:30

Nagranie wybuchu w zniszczonym składzie rosyjskiej amunicji w miejscowości Bałakłija pod Charkowem.

23:08

Prezydent Ukrainy przekazał również dobre informacje z frontu: wojska ukraińskie wyzwoliły trzy miejscowości na wschodzie i południu kraju. Nie podał jednak nazw tych miejscowości.

Wołodymyr Zełenski poinformował, że takie doniesienia napłynęły do niego podczas zdalnej narady z głównodowodzącymi ukraińskiej armii. - Zgłosili się Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych, dowódcy obszarów operacyjnych i szef wywiadu. Dobre raporty - mówił prezydent.  

- Chciałbym również wspomnieć o 42. oddzielnym batalionie piechoty zmotoryzowanej - dzięki jego bohaterskim działaniom wyzwolone zostały dwie osady na południu naszego kraju. Dzięki wam wszystkim, chłopcy!" mówił Wołodymyr Zełenski.

23:04

- Nariman Dżelał wziął miesiąc wcześniej udział w spotkaniu Platformy Krymskiej. Przyjechał z Krymu do Kijowa i opowiedział, co się dzieje na półwyspie. Mówił o represjach i naciskach na tych, którzy chcą obronić swoją wolność i swoją kulturę. O degradacji poziomu życia na Krymie w czasie okupacji. Rosyjskie działania na naszym Krymie doprowadziły do tego, że stał się on jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc w Europie. I Nariman Dżelał chciał zrobić wszystko, co możliwe, by na Krym wróciło normalne życie, żeby wrócił on do Ukrainy. Wierzę, że ukraińska flaga i wolne życie znów powrócą na Krym. Wyzwolimy całą naszą ziemię, wszystkich naszych ludzi - mówił prezydent Wołodymyr Zełenski.

22:58

Prezydent Ukrainy przypomina, że mija rok od zatrzymania przez rosyjskich okupantów wiceszefa zdelegalizowanego przez Rosjan samorządu Tatarów Krymskich, Medżlisu, Narimana Dżelała. Wołodymyr Zełenski mówi, że został on oskarżony o jakieś przestępstwa, ale jedyne, w czym zawinił, to obrona swojego narodu i swojego państwa - Ukrainy.

22:54

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w cowieczornym przemówieniu zamieszczonym w mediach społecznościowych zapowiada odzyskanie kontroli nad Krymem przez władze w Kijowie.

22:32

Wyraził nadzieję, że niezależnie od tego, kto zastąpi Johnsona na stanowisku premiera, jego dziedzictwo w przeciwstawianiu się rosyjskiemu barbarzyństwu zostanie zachowane. "Będziemy nadal walczyć, ponieważ nie mamy innego wyjścia. Stawką jest nasze życie i nasza przyszłość. I nadal potrzebujemy wsparcia i przywództwa Wielkiej Brytanii" - podkreślił Zełenski.

22:24

Przypomniał o trzech wizytach złożonych przez Johnsona w Kijowie, które stały się ogromnym wsparciem moralnym dla Ukraińców, a także niezliczonych rozmowach telefonicznych, które odbyli od tego czasu. Zwrócił uwagę, że wsparcie dla Ukrainy jest widoczne w całym brytyjskim społeczeństwie.

"Jestem głęboko podbudowany jednomyślnością i spójnością wszystkich partii politycznych w brytyjskim parlamencie w kwestii wsparcia dla Ukrainy. Ludzie w Wielkiej Brytanii powinni wiedzieć, że każdego dnia walki o swoje istnienie Ukraińcy są ogromnie wdzięczni waszemu krajowi. Ale wierzę też w siłę osobistego przywództwa. Wiem, że dla Borisa Johnsona nie była to łatwa droga, ponieważ musiał poradzić sobie z wieloma wewnętrznymi wyzwaniami. Nadanie priorytetu wsparciu dla Ukrainy wymagało wielkiej odwagi i determinacji" - wskazał Zełenski.

22:19

Zełenski wspomniał o tym w artykule opublikowanym na łamach gazety "Mail on Sunday", w którym podziękował Wielkiej Brytanii, a w szczególności ustępującemu we wtorek jej premierowi Borisowi Johnsonowi, za wsparcie udzielane Ukrainie w obliczu rosyjskiej napaści.

"Na każdym spotkaniu i rozmowie między nami Boris miał jedno bardzo dobre pytanie: Co jeszcze? Co jeszcze jest wam potrzebne? To stało się naszym hasłem przewodnim, gwarantującym skuteczny postęp. Proszę mi wierzyć, że niewielu polityków jest gotowych do takiego działania. Od tego czasu wsparcie polityczne ze strony rządu brytyjskiego jest niezachwiane" - napisał Zełenski.

22:08

- Współpraca z premierem Wielkiej Brytanii układała się tak dobrze, że zainspirowani jego profilem na Instagramie @borisjohnsonuk żartobliwie przerobiliśmy jego nazwisko na ukraińsko brzmiące "Boris Johnsoniuk" - ujawnił w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

21:51

- Z punktu widzenia Paryża rozmowy Macrona z Putinem  są konieczne, jeśli nie chcemy doprowadzić do kolejnej eskalacji konfliktu. Sytuacja na w elektrowni atomowej na Zaporożu budziła we Francji wiele strachu i wątpliwości, czy uda się uniknąć katastrofy - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Stefanik, korespondent polskich mediów we Francji.

Czytaj więcej:

21:29

Rosyjski magazyn 

21:22

Śledczy odnotowują skutki ostrzału dzielnicy mieszkalnej Charkowa przez rosyjskie wojsko

21:11

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rozmawiał z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris. Rozmowa dotyczyła m.in. wsparcia Ukrainy oraz energetyki.

21:03

Amerykański dyplomata John Sullivan opuszcza stanowisko ambasadora w Rosji. Jego odejście nie było wcześniej sygnalizowane.

20:48

Na Krymie zarejestrowano ruch dużej kolumny rosyjskiego sprzętu wojskowego.


20:33

Kanclerz Niemiec wyraził szacunek dla odwagi, męstwa i wytrwałości wykazywanej przez Ukrainę i jej obywateli w czasie walki obronnej z Rosją, trwającej od ponad sześciu miesięcy - podkreślił Steffen Hebestreit. Olaf Scholz zapewnił też swojego gościa o nieustającym wsparciu dla Ukrainy: militarnym, politycznym, finansowym i humanitarnym.

20:10

Most Antonowski - widok z przeprawy promowej

19:51

Kanclerz Olaf Scholz (SPD) spotkał się w niedzielę w Berlinie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Podczas trwającej prawie godzinę rozmowy szefowie rządów wymienili poglądy na temat sytuacji militarnej, humanitarnej i gospodarczej na Ukrainie - poinformował w niedzielę wieczorem Steffen Hebestreit, rzecznik rządu.

19:43

Niemcy przeznaczą 200 milionów euro dla wewnętrznych przesiedleńców na Ukrainie. Niemiecka minister rozwoju Svenja Schulze poinformowała o tym, przebywającego w Berlinie, premiera Ukrainy Denysa Szmyhala.

19:37

W okolicach Mariupola okupanci zmieniają na swoich pojazdach tablice rejestracyjne na ukraińskie i zmywają litery "Z". Spowodowane jest to obawą przed ukraińskimi partyzantami - przekonuje doradca mera miasta Petro Andruszczenko.

19:30

"Dla Putina rozmowy i negocjacje są lepszym rozwiązaniem niż kontrofensywa Ukraińców, nawet niewielka. Dlatego Pieskow wysyła teraz sygnał, który ma być odczytany głównie na Zachodzie (Niemcy, Austria) - bo ma się skojarzyć z odblokowaniem gazu lub końcem wojny. Ale to fałsz!" - napisała na Twitterze Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

19:23

- W jednym z bloków w okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy znaleziono szczątki ludzkie - poinformował w niedzielę Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera tego miasta.

18:56

Na festiwalu filmowym w Wenecji pokazano dziś poza konkursem dokumentalny obraz ukraińskiego reżysera Serhija Łoznicy o procesie zbrodniarzy hitlerowskich w Kijowie. Twórca po projekcji powiedział, że Rosja popełnia obecnie identyczne zbrodnie i wyraził nadzieję, że ich sprawcy również staną przed sądem.

18:44

- Wojna na Ukrainie może się skończyć szybciej, niż nam się wydaje - twierdzi b. ambasador RP w Kijowie Jan Piekło. Gość PR24 stwierdził, że to może się wydarzyć tylko pod warunkiem rozstrzygnięć na Kremlu, czyli odsunięcia Władimira Putina od władzy. - Moim zdaniem Rosji grozi rozpad. I to by był scenariusz najlepszy zarówno dla Ukrainy, dla Polski, dla Europy, dla Zachodu, jak i dla samych Rosjan - dodał dyplomata.

Czytaj więcej:

Jan Piekło: wojna na Ukrainie może skończyć się bardzo szybko. Rosji grozi rozpad

18:35

"Przypominam jeszcze raz. Negocjacje są możliwe, ale tylko na Ukraińskich warunkach: po powrocie terytoriów i likwidacji przestępczych enklaw. Oczywiście »gniazdo Putina« nie jest gotowe na zrozumienie nowej rzeczywistości i nadal uzupełnia listy "200" swoimi rekrutami… " - napisał Mychajło Podolak na Twitterze. 

18:27

W Kolonii przeszła manifestacja 2 tys. osób rosyjskojęzycznych domagających się, by Niemcy przestały wspierać Ukrainę.

18:13

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ogłosił gotowość Moskwy do rozmów pokojowych z Kijowem po spełnieniu jej warunków.

Pieskow stwierdził, że warunki Rosji pozostają wciąż te same. W lipcu mówił, że w celu zakończeniu wojny "wystarczy", by Kijów złożył broń i ogłosił kapitulację.

18:05

Dziś na Placu Wacława w Pradze ukraińscy uchodźcy dziękowali Czechom za gościnę.

18:00

Większość Włochów opowiada się za złagodzeniem sankcji nałożonych na Rosję po agresji na Ukrainę. Wyniki najnowszego sondażu w tej sprawie publikują włoskie media.

28 procent badanych chce całkowitego zniesienia sankcji nałożonych na Rosję, natomiast 23 procent domaga się ich rewizji i złagodzenia. 44 procent uważa, że sankcje należy utrzymać, z czego połowa sądzi, że należy je zaostrzyć. 

17:53

- W Czernihowie na północnym wschodzie Ukrainy w sobotę na wydarzeniu dla dzieci doszło do detonacji pocisku, w wyniku której poszkodowanych zostało 15 osób, w tym dzieci - poinformował w niedzielę szef władz obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus.

17:42

Gwardziści Żytomierza wzięli udział w pierwszym międzynarodowym wyścigu charytatywnym "Powrót do szkoły" na rzecz dzieci na Ukrainie. 

17:37

Od początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę Rosjanie wywieźli z Ukrainy ok. 7 tys. dzieci - poinformował ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.

Jak dodał, dotychczas na Ukrainę wróciło 51 z nich. Według rzecznika Rosja "robi wszystko, by ukraińskie dzieci nie wracały do ojczyzny i nawet uprościła swoje przepisy adopcyjne".

17:33
17:29

Jurij Sobolewski, pierwszy zastępca szefa chersońskiej rady obwodowej, potwierdził informację o Wysokopilli. Ukraińskie wojsko wzniosło w mieście ukraińską flagę.

16:10

Ósmy pakiet sankcji na Rosję powinien obejmować zakaz wydawania wiz dla jej obywateli - napisał w niedzielę na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie telefonicznej z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

16:09

Skuteczność ukraińskiej obrony przeciwlotniczej wynosi od 50 do 70 proc. - poinformował szef administracji wojskowej Kijowa gen. Mykoła Żyrnow.

16:09

Od 24 lutego rosyjski agresor wystrzelił w stronę terytorium Ukrainy ponad 3 i pół tysiąca rakiet, poinformował ukraiński minister środowiska Rusłan Strilec. Jego zdaniem wybuchom rakiet towarzyszą emisje trujących substancji do atmosfery, zanieczyszczenie gleb i wód, katastrofalne skutki dla flory i fauny.

- Skutki rosyjskiego ostrzału dla środowiska naturalnego Ukrainy będą odczuwalne przez kolejne dziesięciolecia - podkreślił ukraiński minister.

13:41

- Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier zapewnił mnie, że Berlin będą stały "ramię w ramię z Ukrainą po to, by zapewnić jej zwycięstwo" - przekazał premier Ukrainy Denys Szmyhal, który w niedzielę składa wizytę w Niemczech. Politycy rozmawiali też o planie odbudowy Ukrainy.

12:36

W nagraniu, które publikuje agencja Ukrinform jeden z wojskowych Rosji mówi, że nie jest już na pierwszej linii, bo nastąpiła rotacja i przyjechały nowe oddziały. Skarży się jednak, rzucając przekleństwami: "ci młodzi, którzy przyjechali, nie mają w ogóle ani odzieży, ani śpiworów, niczego". Relacjonuje: "piorą brudne rzeczy (...), zakładają takie rzeczy - no, jak bezdomni".

12:36

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) przekazał, powołując się na przechwyconą rozmowę telefoniczną, że żołnierze rosyjscy skarżą się na wyposażenie nowych oddziałów wysyłanych do walk na Ukrainę: dostają one przestarzałą broń, nie mają odzieży.

12:33

Obrona powietrzna Ukrainy zestrzeliwuje od 50 do 70 procent rosyjskich rakiet. Poinformował o tym szef administracji wojskowej Kijowa, generał dywizji Mykoła Żyrnow.

11:57

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wezwała mieszkańców okupowanych terytoriów Ukrainy, by się ewakuowali, a do tych, którzy nie mogą tego zrobić, zwróciła się z apelem, by nie brali udziału w pseudoreferendach w sprawie przyłączenia tych ziem do Rosji.

10:35

Rosyjski portal śledczy Insider opublikował nagranie rosyjskiego ostrzału prowadzonego z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych położonych w bezpośrednim pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południu Ukrainy.

09:24

Na słabe morale rosyjskich wojsk na Ukrainie, oprócz zmęczenia walką i wysokich strat, wpływają problemy z wypłacaniem premii bojowych, które są istotnym składnikiem ich żołdu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

08:58

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) zwraca uwagę w najnowszej analizie na zatrzymanie w Rosji blogera i korespondenta wojennego Siemiona Piegowa. ISW nie wyklucza, że Kreml może wzmocnić naciski na blogerów wojskowych opisujących wojnę na Ukrainie.

08:47

Według przedstawicieli władz Ukrainy wymierzona w siły rosyjskie kontrofensywa na południu tego kraju posuwa się powoli, ale jest to zgodne z przyjętym planem - pisze "Wall Street Journal". - Nie ma pośpiechu, systematycznie mielimy wojska Putina - powiedział gazecie doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz. Dodał, że siły ukraińskie dążą do tego, by "odsłonić rosyjski system logistyczny i zniszczyć go artylerią i HIMARS-ami", co może zająć trochę czasu. 

08:08

Cztery osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim Ukrainy - przekazały władze lokalne w niedzielę. O ostrzałach rosyjskich informowano także m.in. w Charkowie, Mikołajowie i Nikopolu w obwodzie dniepropietrowskim.

07:32

- Wojska rosyjskie coraz częściej atakują naziemne cele na Ukrainie przy użyciu systemów przeciwlotniczych S-300 - informuje Sztab Generalny ukraińskiej armii, oceniając, że wynika to z braku bardziej precyzyjnej broni. Wojska rosyjskie kontynuują ataki w Donbasie - podaje dowództwo.

06:31

- Niemcy zapewnią Ukrainie dodatkowe 200 milionów euro na finansowanie programów pomocy dla osób wewnętrznie przesiedlonych w wyniku inwazji Rosji - powiedziała w rozmowie z grupą medialną Funke niemiecka minister ds. współpracy gospodarczej i rozwoju Svenja Schulze.

06:23

- Stany Zjednoczone nie mają nadziei, że prezydent Rosji Władimir Putin jest gotowy do zakończenia wojny na Ukrainie - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby w wywiadzie dla niezależnej rosyjskiej telewizji "Dożd", którego fragmenty cytuje portal Ukraińska Prawda.

06:22

Ukraiński sztab Południe informuje o spaleniu dziewięciu rosyjskich czołgów, dwóch haubic, wyrzutni rakiet niekierowanych, a także 18 transporterów opancerzonych. Strącono również rosyjskiego drona.

06:22

W ciągu minionej doby na Południowym froncie ukraińskie wojska zniszczyły skład materiałów wojskowych w obwodzie mikołajowskim i ostrzelały promową przeprawę przez Dniepr w pobliżu Chersonia. 

06:08

Amerykańscy analitycy zwracają uwagę, że najwięcej szkód wyrządza Rosjanom systematyczny ostrzał ukraińskiej artylerii lufowej i wyrzutni rakiet.

06:07

W komunikacie Instytutu czytamy, że o takim właśnie celu działań bojowych mówił w wywiadzie dla The Wall Street Journal doradca prezydenta Ukrainy Alieksiej Arestowycz. Doradca podkreślał konieczność stopniowej likwidacji baz paliwowych i amunicyjnych, a także węzłów i tras komunikacyjnych na tyłach wroga.

06:07

Według amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną celem ukraińskiej kontrofensywy na południu jest wyniszczenie wojskowej infrastruktury Rosjan, a nie odzyskanie zagrabionych przez nich terenów.

05:55

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w sobotę w wieczornym wystąpieniu wideo, że Rosja przygotowuje się do zdecydowanego uderzenia energetycznego tej zimy przeciwko całej Europie. Dlatego, jego zdaniem, kluczowymi reakcjami Europy powinny być jedność i kolejne sankcje wobec Moskwy.

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także