USA przekażą Ukrainie kolejne rakiety do systemów HIMARS, Norwegia pociski Hellfire [ZAPIS RELACJI]

Nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy, zatwierdzony przez prezydenta USA jest wart 675 mln dol. i zawiera m.in. naprowadzane GPS rakiety GMLRS do systemów HIMARS, po raz pierwszy włączono do niego tysiąc pocisków artyleryjskich RAAMS.

2022-09-08, 16:45

USA przekażą Ukrainie kolejne rakiety do systemów HIMARS, Norwegia pociski Hellfire [ZAPIS RELACJI]
Na zdjęciu z 2015 roku: amerykańscy żołnierze podczas ćwiczeń z użyciem systemów HIMARS. Foto: DVIDS/U.S. Air Force photo by Airman 1st Class Nathan Clark/

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

RELACJA LIVE

3 lata temu

Norwegia przekaże Ukrainie ok. 160 pocisków Hellfire i m.in. sprzęt noktowizyjny - informuje w czwartek portal Ukrainska Prawda, powołując się na norweskie ministerstwo obrony.

Oprócz rakiet Ukraina ma też otrzymać z magazynów norweskich sił zbrojnych platformy dla wyrzutni, bloki naprowadzające oraz urządzenia noktowizyjne.
Jak podaje Ukrainska Prawda, stan rakiet został sprawdzony, a pociski wywieziono już z Norwegii. Norwescy instruktorzy przeszkolili Ukraińców z obsługi uzbrojenia.

Portal zaznacza, że termin eksploatacji pocisków Hellfire zbliża się ku końcowi i Norwegia planowała stopniowo wycofywać tę broń ze swoich zasobów.

"To broń, o którą prosiła Ukraina, i która przyda się w walce z rosyjskimi siłami okupacyjnymi. Rakietą łatwo jest kierować, można ją stosować zarówno przeciwko celom lądowym, jak i morskim" - powiedział norweski minister obrony Bjorn Arild Gram podczas spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w niemieckim Ramstein.

REKLAMA

W czwartek rozpoczęło się tam kolejne, piąte już spotkanie ministrów obrony około 40 państw, w tym Polsk

3 lata temu

Widzimy nastroje w Federacji Rosyjskiej, gdzie trzy czwarte ludzi popiera wojnę na Ukrainie, która jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa naszych krajów i dlatego zdecydowano się na uruchomienie regionalnego porozumienia w sprawie sposobu ograniczenia wjazdu obywateli rosyjskich z wizami Schengen - powiedział w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Litwy Mantas Adomenas, komentując gotowość państw bałtyckich i Polski do ograniczenia możliwości podróżowania po Europie dla obywateli Rosji.

Podkreślił, że rosyjscy dysydenci, walczący o wolność, niezależni dziennikarze i inni przybywający z wizami humanitarnymi oraz ich rodziny będą nadal wpuszczani.

"Istnieje bardzo wyraźny konsensus, że obywatele, którzy sprzeciwiają się reżimowi Putina i wojnie na Ukrainie, nasze poparcie dla nich jest niekwestionowane i warunki ich wjazdu będą zagwarantowane" – podkreślił Adomenas. Dodał, że zmianie nie ulegnie tranzyt obywateli Rosji koleją przez Litwę do obwodu kaliningradzkiego.

Według danych MSW Litwy od początku wojny obywatele Rosji przekraczali granicę litewską 310 tys. razy. Wiceminister nie chce prognozować, jaki wpływ będzie miało znaczne ograniczenie wydawania wiz na poziomie regionalnym, ale przypomniał, iż obecnie, gdy nie ma połączenia lotniczego między UE a Rosją, Polska, Litwa, Łotwa i Estonia są najprostszą drogą lądową dla obywateli Rosji przedostania się na Zachód.

Adomenas wyraził nadzieję, że do regionalnego porozumienia ws. wiz dla Rosjan dołączy też Finlandia.

3 lata temu

3 lata temu

Armia ukraińska rozpoczęła ćwiczenia na granicy z Białorusią - poinformował na briefingu w Kijowie Ołeksij Hromow, zastępca szefa głównego zarządu operatywnego Sztabu Generalnego sił zbrojnych Ukrainy. Zaznaczył, że jest to odpowiedź na białoruskie działania.

"Dziś rozpoczęły się ćwiczenia dowódczo-sztabowe sił zbrojnych Białorusi z udziałem jednostek wojskowych zachodniego dowództwa operacyjnego. Reagując na to, przeprowadzamy ćwiczenia w rejonach obwodów na granicy z Białorusią. Uczestniczą w nich jednostki sił zbrojnych Ukrainy we współpracy z Gwardią Narodową, Policją Narodową i państwową służbą ochrony granicy" - powiedział Ołeksij Hromow.

Według wywiadu ukraińskiego, wzdłuż granicy z Ukrainą skoncentrowano 6 batalionów zbrojnych sił Białorusi.

3 lata temu

Armia ukraińska atakuje trasy i centra logistyczne znajdujące się pod kontrolą Rosjan. Dzisiaj Siły Zbrojne Ukrainy zlikwidowały ponad stu rosyjskich żołnierzy na południu kraju - mówi rzecznik batalionu Południe Władysław Nazarow.

"W obwodzie chersońskim zniszczono pięć czołgów, wiele moździerzy i sprzętu technicznego oraz dwa magazyny z amunicją" - powiedział Władysław Nazarow.

Zastępca szefa Głównego Wydziału Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksij Hromow poinformował, że w obwodzie charkowskim linia frontu przesunęła się o 50 kilometrów, a Ukraińcy odbili 20 okupowanych miejscowości.

Ogólnie, na całej linii frontu w ciągu doby zlikwidowano ponad 640 rosyjskich żołnierzy. Od początku wojny Ukraina zlikwidowała 51 tysięcy 250 Rosjan.

REKLAMA

3 lata temu

To niedopuszczalne, by rosyjscy turyści korzystali z życia w Europie, kiedy ich kraj zabija na Ukrainie - podkreślił w czwartek premier Łotwy Arturs Kriszjanis Karinsz, odnosząc się do wspólnego oświadczenia premierów Polski, Estonii, Litwy i Łotwy w sprawie ograniczenia możliwości podróżowania po Europie dla obywateli Rosji.

"Jest to niedopuszczalne, by rosyjscy turyści korzystali z życia w Europie, podczas gdy Rosja sieje śmierć i zniszczenie na Ukrainie" - napisał na Twitterze łotewski premier.

3 lata temu

Ambasador Ukrainy w Kazachstanie Petro Wrublewski opuścił kraj urzędowania na żądanie władz Kazachstanu z powodu "wypowiedzi niegodnych dyplomaty"-  poinformował kazachstański portal kaztag.kz.

"Ukraiński ambasador - banderowiec, który nawoływał do zabijania Rosjan, opuścił na żądanie władz Kazachstanu Nur-Sułtan. Wyleciał porannym samolotem polskich linii lotniczych do Warszawy" - powiedział anonimowy przedstawiciel kazachstańskiego MSZ.

3 lata temu

3 lata temu

Antony Blinken poinformował też Zełenskiego w Kijowie o nowo zatwierdzonym pakiecie uzbrojenia dla Ukrainy, pochodzącego bezpośrednio z magazynów sił USA.

Jak powiadomił wcześniej szef Pentagonu Lloyd Austin, transza warta 675 mln dol. zawiera m.in. naprowadzane GPS rakiety GMLRS do systemów HIMARS, haubice kalibru 105 mm, amunicję artyleryjską i rakiety przeciwradarowe HARM, pojazdy Humvee, karetki opancerzone i systemy przeciwpancerne.

W pakiecie znalazło się także po raz pierwszy 1 tys. pocisków artyleryjskich RAAMS, z czego każdy zawiera 9 min przeciwczołgowych. Austin dodał też, że Wielka Brytania przekaże kolejne wyrzutnie M270 MLRS (gąsienicowa wersja HIMARS).

3 lata temu

Sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował w czwartek, że zamierza udostępnić kolejne 2,2 mld dolarów na długoterminowe inwestycje w obronność Ukrainy i 18 jej sąsiadów w ramach programu Foreign Military Financing. Dodał, że podczas wizyty w Kijowie powiadomił prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o nowym pakiecie uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 675 mln USD.

"Prezydent Biden jasno mówił, że będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne. Powtórzyłem tę wiadomość prezydentowi Zełenskiemu i jego zespołowi dziś w Kijowie, który pozostaje - i pozostanie - stolicą suwerennej, niepodległej Ukrainy" - oznajmił w komunikacie szef amerykańskiej dyplomacji. Blinken składa w czwartek niezapowiedzianą wizytę na Ukrainie.

Blinken przekazał, że powiadomił Kongres o zamiarze udostępnienia 2,2 mld dolarów na potrzeby długoterminowych inwestycji w obronność Ukrainy i 18 państw regionu, zarówno będących w NATO, jak i innych partnerów USA "potencjalnie zagrożonych przyszłą rosyjską agresją". Odbędzie się to w ramach programu Foreign Military Financing (FMF), zakładającego finansowanie zakupu amerykańskiego sprzętu wojskowego przez obce państwa.

3 lata temu

Prezydent Andrzej Duda oskarżył Rosję o imperialną politykę. Polski przywódca mówił o tym w trakcie wizyty w Senegalu. Andrzej Duda odwiedza kraje Afryki Zachodniej, a jednym z tematów jego rozmów są rosyjskie działania propagandowe na kontynencie. Od wielu miesięcy Moskwa próbuje w afrykańskich mediach podważać zaufanie do Zachodu.

W czasie spotkania z prezydentem Senegalu Mackym Sall polski przywódca mówił, że Rosja próbuje przejąć całkowitą władzę nad Ukrainą. “Nie mamy żadnych wątpliwości, że ta rosyjska napaść na Ukrainie, to jest kolejna odsłona rosyjskiego imperializmu. Rosja chce panować nad Europą na kształt dawnego panowania, jakie miało imperium carów. Dzisiaj tą suwerenność Rosjanie chcą odebrać Ukraińcom, chcą zabrać im niepodległość” - powiedział prezydent w Dakarze.

3 lata temu

Departament Obrony USA wyda 92 miliony dolarów z zatwierdzonych przez Kongres dodatkowych funduszy "na zakup amunicji M982 Excalibur w celu zastąpienia tej dostarczonej Ukrainie w ramach międzynarodowych wysiłków na rzecz przeciwdziałania rosyjskiej agresji" -  zgodnie z dokumentem budżetowym przygotowanym w sierpniu, do którego dotarła agencja Bloomberg.

3 lata temu

Ukraińskie siły odbiły z rąk rosyjskiego przeciwnika ponad 700 km kwadratowych terytorium w obwodzie charkowskim oraz na południu Ukrainy - poinformował w czwartek zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow.

3 lata temu

- Czeczeńskie formacje tzw. kadyrowców są wykorzystywane na południu Ukrainy, szczególnie niedaleko Krzywego Rogu, jako oddziały zaporowe, które mają strzelać do wycofujących się rosyjskich żołnierzy - poinformował w czwartek na antenie telewizji Freedom Serhij Chłań, lojalny wobec Kijowa wiceszef rady obwodu chersońskiego.

Takie zadania przydzielono kadyrowcom około miesiąc temu, wraz z początkiem ukraińskiej kontrofensywy na Chersońszczyźnie - oznajmił Chłań. "(Czeczeni) nie potrafią i nie chcą walczyć. Umieją tylko karać swoich ludzi, zabijać i plądrować. Właśnie dlatego są wykorzystywani w oddziałach zaporowych. (...) To powrót do przeszłości (czasów II wojny światowej - PAP), zresztą podobnie jak wszystko, co przynoszą ze sobą najeźdźcy" - powiedział samorządowiec

3 lata temu

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin poinformował, że Ukraina otrzyma pakiet pomocowy o wartości 675 milionów dolarów.

W bazie lotniczej USA w niemieckim Ramstein trwa konferencja Grupy Kontaktowej do spraw Obrony Ukrainy.

Uczestniczy w niej także minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak, który rozmawiał między innymi z szefową niemieckiego MON Christine Lambrecht. Obradom przewodniczy sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Do bazy lotniczej w nadreńskim Ramstein przybył także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

REKLAMA

Spotkanie poświęcone jest ocenie aktualnej sytuacji wojskowej na Ukrainie i omówieniu skali wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy. Lloyd Austin poinformował, że Biały Dom zatwierdził kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa o wartości 675 milionów dolarów. "Dostrzegamy efekty naszych wspólnych starań na polu bitwy. Codziennie widzimy rezultaty wsparcia dla Ukrainy, która dzielnie przeciwstawia się nielegalnym i imperialnym zakusom Rosji"- zaznaczył Lloyd Austin.

3 lata temu

Od 19 września Polska i kraje bałtyckie przestaną wydawać wizy Schengen rosyjskich turystom - poinformowała premier Estonii Kaja Kallas.

Obywatele Rosji nie będą mogli też dostać się do Unii Europejskiej przez terytoria tych państw.

Wiceminister spraw zagranicznych Litwy Mantas Adomenas podał, że ograniczenia nie będą dotyczyć m.in. dyplomatów, Rosjan walczących o wolność swojego kraju, niezależnych dziennikarzy oraz ich rodzin.

3 lata temu

- Sankcje nałożone w związku z rosyjską agresją na Ukrainę bardziej szkodzą Europie niż Rosji – twierdzi 72 proc. Węgrów w sondażu opublikowanym przez prorządowy ośrodek Szazadveg.

Według sondażu tylko 25 proc. ankietowanych uważa, że dotychczasowe sankcje przynoszą efekty. Z kolei połowa osób uczestniczących w badaniu stwierdziła, że obecne sankcje są zbyt daleko idące, a 20 proc., że są niewystarczające.

Opublikowane w środę dane przedstawiają też jak zmieniał się stosunek węgierskiego społeczeństwa do poszczególnych polityków na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Spośród prezentowanych nazwisk wszyscy zostali negatywnie ocenieni przez ankietowanych.

Negatywny stosunek do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego miało we wrześniu 68 proc. Węgrów (23 proc. miało stosunek pozytywny), do prezydenta USA Joe Bidena - 64 proc. (pozytywny 25 proc.), a do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen - 50 proc. (32 proc. pozytywny).

Najwięcej ankietowanych negatywnie oceniło Władimira Putina (69 proc. do 23 proc.), jednak prezydent Rosji to jedyna postać, która w porównaniu z badaniem przeprowadzonym w czerwcu zyskała sympatyków; spadek negatywnej oceny o 3 punkty procentowe.

„Dziś wyraźnie widać, że polityka sankcji uprawiana przez Brukselę i mająca na celu ograniczenie militarnych ambicji Rosji przeciwko Ukrainie poniosła klęskę, paraliżując jednocześnie gospodarkę i bezpieczeństwo energetyczne Europy” – takim komentarzem opatrzył wyniki sondażu Szazadveg.

3 lata temu

W oświadczeniu, które zamieszczono na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, premierzy Polski, Estonii, Litwy i Łotwy wyrazili swoją polityczną wolę i zdecydowany zamiar wprowadzenia tymczasowych krajowych środków dla obywateli rosyjskich, którzy posiadają wizy UE. Jak wskazali, ma to przeciwdziałać bezpośrednim zagrożeniom porządku publicznego i bezpieczeństwa. Jednocześnie państwa te ograniczą dzięki temu możliwość wjazdu do strefy Schengen dla obywateli rosyjskich w celach turystycznych, kulturalnych, sportowych i biznesowych.

"Kraje graniczące z Rosją są w coraz większym stopniu zaniepokojone znaczącym i rosnącym napływem obywateli rosyjskich przez nasze granice do Unii Europejskiej i strefy Schengen. Uważamy, że zaczyna to być poważnym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa publicznego i dla całej strefy Schengen" - czytamy w oświadczeniu.

Podkreślono, że "wśród obywateli rosyjskich wjeżdżających do UE i strefy Schengen są osoby mające na celu zagrożenie bezpieczeństwu naszych krajów, jako że trzy czwarte obywateli rosyjskich popiera agresję Rosji na Ukrainę". "Utrzymanie przez naszą straż graniczną bezpieczeństwa Europy i zapewnienie, że obywatele Rosji wjeżdżający do strefy Schengen nie stanowią zagrożenia dla naszego wspólnego bezpieczeństwa i stabilności naszych społeczeństw, wymaga ogromnych nakładów" - dodano.

3 lata temu

Grupa WB kontynuuje dostawy amunicji krążącej Warmate, w modyfikacjach systemu firma uwzględnia doświadczenia z Ukrainy - powiedział prezes Grupy Piotr Wojciechowski.

Jak powiedział Wojciechowski w czwartek w Kielcach, gdzie trwają targi Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, Ukraińcy użyli dotychczas ponad 150 dronów Warmate; dostawy trwają, firma przekazuje kolejne egzemplarze co tydzień. Prezes zaznaczył, że chodzi o dostawy samych aparatów latających, nie kompletnych zestawów ze stanowiskiem kierowania.

"Zbieramy doświadczenia z bojowego użycia Warmate'a, systemy cały czas są modyfikowane" - powiedział, dodając, że zmiany polegają np. na uproszczeniu obsługi.

Według wiedzy producenta sprzęt jest coraz częściej wykorzystywany z kamerami pracującymi w podczerwieni, pozwalającymi używać go nocą, zarazem sam jest trudny do wykrycia, także w tym spektrum. Przeznaczony do zwalczania broni pancernej Warmate jest kupowany przez polskie wojsko, wcześniej wybrało go kilka krajów, w tym Ukraina.

System z dronem-samobójcą został opracowany przez Grupę WB i Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia. System składa się ze stacji kontroli i kierowania, naziemnego terminala danych i dronów mogących pozostawać w powietrzu do 70 minut. W wariancie bojowym dron jest jednorazowy, w wersji obserwacyjnej może być wykorzystywany wielokrotnie.

3 lata temu

Premierzy Polski - Mateusz Morawiecki, Estonii - Kaja Kallas, Litwy - Ingrida Simonyte i Łotwy - Arturs Kriszjanis Karinsz we wspólnie wydanym w czwartek oświadczeniu wyrazili zamiar ograniczenia możliwości podróżowania po Europie dla obywateli Rosji.

3 lata temu

Do Kijowa przybył z niezapowiedzianą wizytą sekretarz stanu USA Anthony Blinken - tę informację potwierdził "Ukraińskiej Prawdzie" sekretarz prasowy prezydenta Serhij Nikiforow.

Blinken ma spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

8 września prezydent USA Joe Biden zatwierdził nowy pakiet pomocy USA dla Ukrainy w wysokości około 675 mln dolarów.

Nowy pakiet zawiera więcej precyzyjnych pocisków rakietowych GMLRS do HIMARS, haubice 105 mm, amunicję artyleryjską, pociski antyradarowe HARM, pojazdy Humvee, broń przeciwpancerną, broń strzelecką i nie tylko.

REKLAMA

Według mediów Pentagon przygotowuje szczegółową analizę i opracowuje plan wsparcia armii ukraińskiej , także po zakończeniu wojny z Rosją.

3 lata temu

Stany Zjednoczone przyjęły kolejny, warty 2 miliardy dolarów pakiet pomocowy dla Ukrainy i jej sąsiadów, państw członkowskich NATO. Wsparcie ma być udzielone w postaci pożyczek i dotacji.

Wcześniej sekretarz obrony USA Lloyd Austin poinformował, że Ukraina otrzyma też nowe bezpośrednie wsparcie wojskowe o wartości 675 milionów dolarów.
Jak przekazał Sekretarz Stanu Antony Blinken, informując Kongres o wartym 2 miliardy dolarów pakiecie pomocowym, powiedział, że środki posłużą do wzmocnienia bezpieczeństwa Ukrainy. Jak mówił, pieniądze mają trafić też do jej sąsiadów, w tym wielu państw członkowskich NATO, które są potencjalnie narażone na rosyjską agresję w przyszłości.

3 lata temu

Łotwa stopniowo przywraca obowiązkową służbę wojskową. Ryga uzasadnia tę decyzję zagrożeniem ze strony Rosji. Pierwszy pobór przewidziano na przyszły rok.

Łotewski minister obrony Artis Pabriks oświadczył, że w 2023 roku odbędą się dwie tury poboru do wojska, które mają zapewnić około tysiąca nowych żołnierzy. Część z nich zostanie powołana na zasadzie dobrowolności. Jednak od lata zasadnicza służba wojskowa będzie obowiązkowa dla osób, które zostaną do niej skierowane.Trwać będzie 11 miesięcy. Do wojska będą mogły też zgłaszać się kobiety.

W 2028 roku zostanie wprowadzony pełny obowiązek odbycia służby wojskowej dla wszystkich mężczyzn pomiędzy 18, a 27 rokiem życia. Łotewski rząd liczy na to, że dzięki temu do 31 tysięcy wzrośnie liczba żołnierzy zawodowych. W planie jest również utworzenie sił rezerwy o wysokiej gotowości bojowej, które liczyć będą 20 tysięcy żołnierzy.

W krótkim czasie będą mogły być one zmobilizowane do obrony państwa. W czasie pokoju rezerwiści będą regularnie powoływani do udziału w krótkich ćwiczeniach. Proponowane przez rząd zmiany musi zatwierdzić jeszcze łotewski parlament.

REKLAMA

3 lata temu

Represje polityczne na Białorusi dotknęły także zwolenników reżimu Aleksandra Łukaszenki. Sąd w Brześciu skazał na 3 lata łagru dziennikarkę Inę Możczankę za "obrażanie przedstawicieli władzy" i "podsycanie nienawiści społecznej".

Do momentu aresztowania, we wrześniu ubiegłego roku, Ina Możczanka pełniła funkcję kierownika jednego z wydziałów kontrolowanej przez władzę agencji "Biełta". W internecie opublikowała komentarze dotyczące funkcjonariusza KGB zastrzelonego podczas wymiany ogna podczas szturmu mieszkania opozycjonisty Andreja Zelcera. Przedmiotem komentarzy była również działalność KGB w ogólności. Prokuratura uznała, że komentarze mają "szyderczy charakter".

3 lata temu

Litwa zamierza przedłużyć stan wyjątkowy. Został on wprowadzony w związku z wybuchem wojny na Ukrainie. Władze zapowiadają, że tym razem nie będzie on obowiązywał na terytorium całego kraju.

Litewski rząd postanowił, że stan wyjątkowy będzie przedłużony do połowy grudnia. Ma obowiązywać na granicy z obwodem kaliningradzkim oraz Białorusią. Objęte nim mają być również punkty kontroli na lotniskach i na dworcu kolejowym w Wilnie, gdzie zatrzymuje się pociąg tranzytowy relacji Moskwa-Kaliningrad. Propozycja litewskiej rady ministrów musi zostać jeszcze zatwierdzona przez parlament.

Rząd podjął również decyzję o ograniczeniu wjazdu rosyjskich turystów. Skoordynowane działania państw bałtyckich w tej kwestii zapowiedział wczoraj szef łotewskiej dyplomacji Edgars Rinkevics. Jak podał, obywatele Rosji, którzy posiadają krótkoterminowe wizy Schengen, nie będą mogli przekroczyć zewnętrznej granicy UE na Litwie, Łotwie i w Estonii. Przewidziane są pewne wyjątki, dotyczace m.in. dyplomatów i wjazdów w celach humanitarnych. Obecnie w Wilnie, Rydze i Tallinie trwa opracowywanie szczegółów tego postanowienia.

3 lata temu

 - Razem z naszymi sojusznikami pomagamy Ukrainie obronić suwerenność; broń, która produkowana jest w Polsce, jak Pioruny czy Kraby, pomaga dzisiaj bronić Ukrainy, można z dumą myśleć o polskim przemyśle obronnym - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas MSPO w Kielcach.

"Można z dumą myśleć o polskim przemyśle obronnym, choć nasze działania muszą być uzupełniane za granicą. Czas spokoju, pokoju i bezpieczeństwa w Europie skończył się 24 lutego tego roku, wraz z okrutną napaścią Rosji na Ukrainę. Dzisiaj razem z naszymi sojusznikami pomagamy przetrwać naszym sąsiadom ukraińskim, pomagamy obronić suwerenność. I broń, która produkowana jest w Polsce - jak (ręczne wyrzutnie przeciwlotnicze) Pioruny, który tu widziałem, jak (samobieżne armatohaubice) Kraby czy inny ciężki sprzęt, jak nowoczesne polskie karabiny pomaga dzisiaj w obronie suwerenności Ukrainy" - mówił premier podczas wystąpienia na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Premier podziękował też "wszystkim, którzy starają się w jak najszybszy sposób zmodernizować polską armię i jeszcze bardziej uzdrowić finanse publiczne, by były pieniądze na nią pieniądze".

"Przyszły rok to jest rewolucja w finansowaniu polskiej armii. O ile za czasów naszych poprzedników łączne wydatki na wojsko to ok. 38 mld w szczycie, to w przyszłym roku będzie to razem z zakupami 138 mld - 100 mld budżet, i do 40 mld - zakupy zbrojeniowe, finansowane w różnym układzie i przez różne podmioty" - zaznaczył szef rządu.

3 lata temu

- Prezydent USA Joe Biden zatwierdził kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 675 mln dolarów - oznajmił w czwartek amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin podczas otwarcia spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w niemieckim Ramstein.

W czwartek w amerykańskiej bazie lotniczej w Ramstein w Niemczech rozpoczęło się kolejne, piąte już spotkanie ministrów obrony około 40 państw, w tym Polski, w ramach Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Rozmowom przewodniczy sekretarz obrony USA, a w posiedzeniu uczestniczy też m.in. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Polskę reprezentuje minister Mariusz Błaszczak.

Podczas spotkania w Niemczech zostaną ogłoszone dostawy na Ukrainę kolejnych systemów artylerii rakietowej - zapowiedział w środę przedstawiciel brytyjskiej ambasady w Waszyngtonie Mark Newton. Jak dodał, jednym z głównych priorytetów we wspieraniu Kijowa powinno być szkolenie ukraińskich żołnierzy.

Podobne informacje przekazał w czwartek Austin, który podkreślił, że posiedzenie w Ramstein będzie poświęcone głównie dalszym możliwościom szkolenia wojskowych z Ukrainy oraz "wzmocnieniu zdolności przemysłów zbrojeniowych (państw sojuszniczych) w perspektywie długookresowej".

Pakiet amerykańskiej pomocy dla Ukrainy, który zostanie ogłoszony w czwartek, będzie się składał m.in. z amunicji do systemów artyleryjskich HIMARS, a także pojazdów i sprzętu indywidualnego dla żołnierzy - informował wcześniej dziennik "The Washington Post", opierający się na wypowiedzi anonimowego urzędnika amerykańskiego rządu.

3 lata temu

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w dzisiejszej wideokonferencji przywódców krajów Zachodu na temat sytuacji na Ukrainie. Informację taką potwierdził korespondentowi Polskiego Radia Wojciechowi Cegielskiemu prezydencki minister Jakub Kumoch. Prezydent Andrzej Duda jest obecnie w drodze do Senegalu i połączy się z przywódcami krajów Zachodu z Dakaru.

Wcześniej korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski informował, że na 16.30 polskiego czasu prezydent USA zwołał wideokonferencję na temat Ukrainy. Wezmą w niej udział przywódcy krajów grupy G-7, szefowie NATO, Unii Europejskiej, a także prezydenci Polski i Rumunii.

3 lata temu

Pentagon wysłał Ukrainie najbardziej precyzyjne pociski artyleryjskie, jakie posiada - Excalibur z nawigacją GPS. Poinformowała o tym agencja Bloomberg, powołując się na dokumenty budżetowe, do których dotarła.

3 lata temu

Ukraińskie siły zniszczyły most pontonowy w Dariwce na południe od okupowanego Chersonia

3 lata temu

 - W trzech regionach Białorusi, w tym w okolicach Brześcia przy granicy z Polską, rozpoczęły się w czwartek białorusko-rosyjskie manewry wojskowe, których scenariusz przewiduje m.in. "wyzwolenie tymczasowo okupowanych terytoriów" - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda za komunikatem białoruskiego resortu obrony.

"(Przedsięwzięcie) umożliwi przećwiczenie operacji bojowych (specjalnych) mających na celu wyzwolenie terytorium czasowo opanowanego przez przeciwnika, przywrócenie kontroli nad granicą państwową (...), zapewnienie wsparcia lotniczego dla wojsk, realizację działań związanych z wprowadzeniem stanu wojennego oraz zwalczanie wrogich grup dywersyjno-zwiadowczych i nielegalnych formacji zbrojnych" - czytamy w scenariuszu manewrów, opublikowanym przez ministerstwo obrony Białorusi na Telegramie (https://t.me/modmilby/17974).

Ćwiczenia zaplanowane w dniach 8-14 września mają odbywać się na poligonie pod Brześciem, a także w obwodach mińskim i witebskim w centralnej i północno-wschodniej części kraju.

3 lata temu

Jak wynika z danych przekazanych przez ukraiński sztab generalny ostatniej doby Rosjanie bezskutecznie atakowali w okolicach Bachmutu.

Ukraińska armia odparła też szturm Rosjan w kierunku Słowiańska i na zachód od Doniecka. Rosjanie na całej linii frontu ostrzeliwują ukraińskie pozycje za pomocą artylerii, rakiet, oraz lotnictwa.

Ataków dokonuje też ukraińska armia. Ostatniej doby ukraińskie lotnictwo naniosło 30 uderzeń wymierzonych w rosyjskie pozycje. Siły obrony przeciwlotniczej zniszczyły dwa rosyjskie samoloty szturmowe Su-25 oraz dwa śmigłowce. Ukraińska armia wyzwoliła w ostatnim czasie kilka miejscowości na południu. Odniosła też sukcesy w obwodzie charkowskim.

REKLAMA

3 lata temu

Rosyjskie wojska straciły w ciągu ostatniej doby około 640 żołnierzy, a także m.in. 15 czołgów, 37 pojazdów opancerzonych i 32 systemy artyleryjskie - powiadomił w czwartek w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Są to jedne z najwyższych dobowych strat agresora od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W środę ukraińskie siły zniszczyły również m.in. dwa wrogie samoloty bojowe, dwa śmigłowce oraz 24 pojazdy i cysterny.

W ciągu ponad pół roku wojny przeciwnik stracił już 51 250 żołnierzy, a także m.in. 2112 czołgów, 4557 pojazdów opancerzonych, 239 samolotów, 210 śmigłowców i 1226 systemów artyleryjskich - powiadomił ukraiński sztab.

3 lata temu

W obwodzie charkowskim w wyniku ostrzału Rosjan rany odniosło co najmniej osiem osób cywilnych, w rejonach charkowskim, iziumskim, bohoduchiwskim, czuhujiwskim.

3 lata temu

W ciągu ostatnich 24 godzin wojska rosyjskie przeprowadziły pięć ataków rakietowych na miasto Charków, uszkadzając obiekty infrastruktury krytycznej i zakłady produkcyjne.

Po północy okupanci zaatakowali dzielnice Chołodnohirską i Sałtowską. Według wstępnych ustaleń ponownie użyto systemów S-300 - przekazał szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow. Na razie nie ma informacji o ofiarach.

3 lata temu

Siedmiu cywilów zginęło, a dwóch zostało rannych rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim - poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Trzy osoby zginęły w Słowiańsku, dwie w Marjince, a po jednej w miejscowościach Hałycyniwka i Wodiane. 

3 lata temu

Rosyjskie władze okupacyjne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy nie zdołały rozpocząć regularnego nauczania w szkołach ze względu na zbyt małą liczbę nauczycieli; każdego dnia dzieci otrzymują materiał do samodzielnej nauki, po czym wracają do domu - poinformował rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

3 lata temu

Siły ukraińskie prawdopodobnie wykorzystały przemieszczenie wojsk rosyjskich na południe, by przeprowadzić "wysoce skuteczną" kontrofensywę w okolicach Iziumu w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

3 lata temu

W tym samym czasie lotnictwo ukraińskie wykonało 13 uderzeń w rosyjskie punkty dowodzenia i centra logistyczne. Artyleria i wojska rakietowe ostrzelały ponad 370 celów, niszcząc 5 czołgów, 3 wyrzutnie rakiet, stację naprowadzania pocisków rakietowych i dwa wojskowe magazyny. W okolicy Chersonia wojska ukraińskie zatopiły rosyjską barkę ze sprzętem wojskowym.

3 lata temu

W ciągu ostatniej doby Rosjanie sześciokrotnie przeprowadzali na południu ataki lotnicze. W obwodzie mikołajowskim zniszczyli szereg domów mieszkalnych i zakład produkcyjny.

3 lata temu

Na Południowym Froncie siły ukraińskie zniszczyły 2 rosyjskie magazyny wojskowe i 40 jednostek sprzętu.

3 lata temu

Minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak weźmie dziś udział w konferencji poświęconej wsparciu Ukrainy. Spotkanie odbędzie się w amerykańskiej bazie wojskowej w niemieckim Ramstein. Błaszczak podkreślił, że konferencja w niemieckim Ramstein jest otwarta także dla państw spoza NATO, czyli dla "wszystkich tych, którzy opowiadają się za wspieraniem Ukrainy". 

3 lata temu

Spadochroniarze ze Lwowa zestrzelili rosyjski śmigłowiec szturmowy Mi-24. Jest nagranie.



3 lata temu

Szef ukraińskiego koncernu Enerhoatom oskarżył rosyjskie wojska, które okupują Zaporoską Elektrownię Atomową, o porywanie i turturowanie jej pracowników.

- Około 200 osób zostało aresztowanych. Nie wiemy, co się z niektórymi stało, ani gdzie są - powiedział Petro Kotin.

- To bardzo trudne dla naszego personelu, by tam teraz pracować, ale ci, którzy pozostali, doskonale wiedzą, że najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa nuklearnego i ochrona przed pożarem - podkreślił prezes Enerhoatomu.

Poinformował, że przed rosyjską agresją na Ukrainę w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej pracowało 11 tysięcy osób, teraz pozostało tam około tysiąca ukraińskich pracowników.

REKLAMA

3 lata temu

W nocy Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Charków. W jednej z dzielnic wybuchł poważny pożar - donosi "Ukraińska Prawda".

3 lata temu

Na kierunku południowym ukraińscy żołnierze zniszczyli w ciągu ostatniej doby znaczną ilość sprzętu, a także dwie wyrzutnie S-400 i dwa składy amunicji - informuje agencja Ukrinform.

3 lata temu

Strona rosyjska zwróciła zwłoki brytyjskiego wolontariusza, na których są ślady tortur - poinformował w środę ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec. Jak podała strona ukraińska, mężczyzna trafił do niewoli w kwietniu.

3 lata temu

W sieci pojawiły się nagrania nocnego wybuchu w rosyjskim Biełgorodzie.

3 lata temu

NEXTA opublikowała nad ranem nagranie, na którym ukraińscy żołnierze zdjęli czerwoną flagę okupantów przy jednym z domów w wyzwolonej Nowej Husariwce w obwodzie charkowskim.


3 lata temu

Aktualna mapa terytoriów kontrolowanych przez Rosję.


3 lata temu

Mamy dobre wieści z obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy. Do pewnych miejscowości wraca ukraińska flaga - powiedział w środę prezydent Wołodymyr Zełenski. Nie ujawnił nazw odzyskanych miejsc.

- To jeszcze nie czas, by nazywać te czy inne miejscowości, do których wraca ukraińska flaga. Jednak to czas, by podziękować walczącym tam formacjom za odwagę i bohaterstwo podczas wykonywania zadań bojowych - kontynuował.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze