more_horiz
Wiadomości

Koniec wydawania wiz dla Rosjan. Polska i kraje bałtyckie nie będą już wpuszczać turystów

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 14:50
Od 19 września Polska i kraje bałtyckie przestaną wydawać wizy Schengen rosyjskim turystom - poinformowali we wspólnym oświadczeniu premierzy Polski, Estonii, Litwy i Łotwy. Obywatele Rosji nie będą mogli też dostać się do Unii Europejskiej przez terytoria tych państw. Ograniczenia nie będą dotyczyć m.in. dyplomatów, Rosjan walczących o wolność swojego kraju, niezależnych dziennikarzy oraz ich rodzin.
Polska i kraje bałtyckie od 19 września nie będą wpuszczać rosyjskich turystów
Polska i kraje bałtyckie od 19 września nie będą wpuszczać rosyjskich turystówFoto: Oleg Elkov/Shutterstock

Premierzy: Polski - Mateusz Morawiecki, Estonii - Kaja Kallas, Litwy - Ingrida Simonyte i Łotwy - Arturs Kriszjanis Karinsz we wspólnie wydanym w czwartek oświadczeniu wyrazili zamiar ograniczenia możliwości podróżowania po Europie dla obywateli Rosji.

W dokumencie szefowie rządów wyrazili swoją polityczną wolę i zdecydowany zamiar wprowadzenia tymczasowych krajowych środków dla obywateli rosyjskich, którzy posiadają wizy UE. Jak wskazali, ma to przeciwdziałać bezpośrednim zagrożeniom porządku publicznego i bezpieczeństwa. Jednocześnie państwa te ograniczą dzięki temu możliwość wjazdu do strefy Schengen dla obywateli rosyjskich w celach turystycznych, kulturalnych, sportowych i biznesowych. "Niedopuszczalne jest, żeby obywatele państwa-agresora swobodnie podróżowali po Unii Europejskiej, w czasie gdy mieszkańcy Ukrainy są torturowani i zabijani" - zwrócili uwagę szefowie rządów.

Kraje bałtyckie i Polska z zadowoleniem przyjęły też decyzję o zawieszeniu umowy o ułatwieniach wizowych UE z Rosją jako niezbędny pierwszy krok w tej kwestii. Jednak - jak zwracają uwagę szefowie rządów czterech państw - potrzebne są o wiele bardziej rygorystyczne środki, aby drastycznie ograniczyć liczbę wydawanych wiz i zmniejszyć przepływ rosyjskich obywateli w Unii Europejskiej i strefie Schengen.

Czytaj także:

Zakaz wydawania wiz dla Rosjan

- Wspólne oświadczenie premierów Polski, Estonii, Litwy i Łotwy ws. ograniczenia możliwości podróżowania po Europie dla obywateli Rosji jest potwierdzeniem tego, o czym mówimy od dawna, że trzeba wprowadzić zakaz wydawania wiz obywatelom Rosji przy wjeździe do krajów UE - ocenił wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

- Niestety są kraje na poziomie unijnym, które to blokują. Więc cztery kraje postanowiły pójść o krok dalej niż ostatnie decyzje Unii Europejskiej, bo one dotyczyły tylko zniesienia ułatwień wizowych, a my mówimy o tym, że trzeba - i w tym oświadczeniu to jest wyraźnie powiedziane - same wizy w sposób drastyczny ograniczyć, a nie tylko same ułatwienia - powiedział wiceszef MSZ.

Według niego trzeba "zmniejszyć liczbę wiz w celach turystycznych, naukowych, edukacyjnych czy pracowniczych" dla obywateli Rosji. - My mówimy o tym, że najlepiej byłoby, gdyby takich wiz dla Rosjan nie było i Polska od wielu miesięcy już takich wiz nie wydaje - wskazał.

Posłuchaj
00:44 11929665_1.mp3 Polska i kraje bałtyckie nie będą wpuszczać rosyjskich turystów - relacja Kamila Zalewskiego (IAR) 

Stanowisko Unii Europejskiej

Z kolei pod koniec sierpnia szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że ministrowie spraw zagranicznych krajów UE na spotkaniu w Pradze zawarli polityczne porozumienie w sprawie zawieszenia umowy o uproszczonym wydawaniu wiz dla Rosjan. Już wcześniej UE zawiesiła część tej umowy z 2007 roku, która dotyczyła urzędników rządowych i biznesmenów; teraz ma zamrozić część dotyczącą turystów. Szefowie MSZ osiągnęli też polityczne porozumienie, zgodnie z którym paszporty wydane przez władze rosyjskie na okupowanych terytoriach Ukrainy nie będą uznawane.

Umowa między Unią Europejską a Rosją o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom obu stron została podpisana w 2007 r. Jak stwierdzono w preambule, porozumienie miało "ułatwiać bezpośrednie kontakty między ludźmi, będące ważnym warunkiem stałego rozwoju związków gospodarczych, humanitarnych, kulturalnych, naukowych i innych, poprzez wprowadzenie na zasadzie wzajemności ułatwień w wydawaniu wiz". Po zawarciu porozumienia wizy dla obywateli rosyjskich były tańsze o połowę (do 35 euro) i szybciej wydawane (skrócono z miesiąca do 10 dni), a wizy wielokrotnego wjazdu dotyczyły szerszego niż w przypadku innych państw kręgu osób.

Zobacz także: wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk w Polskim Radiu 24

ng

Zobacz także

Zobacz także