more_horiz
Wiadomości

Wielka Brytania w żałobie. "Wszyscy jesteśmy zdruzgotani"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 20:42
Brytyjska premier Liz Truss pożegnała Elżbietę II, która odeszła w czwartek wieczorem w wieku 96 lat. - Wszyscy jesteśmy zdruzgotani. Królowa była skałą, na której zbudowana została współczesna Wielka Brytania - oświadczyła Truss.
Brytyjska premier Liz Truss pożegnała Elżbietę II
Brytyjska premier Liz Truss pożegnała Elżbietę II Foto: PAP/EPA/NEIL HALL

Nie żyje Elżbieta II z dynastii Windsor, królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Była najdłużej panującym monarchą na świecie oraz w historii Wielkiej Brytanii. 21 kwietnia skończyła 96 lat.

W czerwcu minęła 70. rocznica objęcia tronu przez królową. W ostatnich latach Elżbieta II znacznie ograniczyła swoje oficjalne obowiązki, nie podjęła jednak decyzji o abdykacji. Uczestniczyła w najważniejszych uroczystościach państwowych, w których wcześniej towarzyszył jej mąż Filip Mountbatten, książę Edynburga, zmarły 9 kwietnia 2021 roku, w wieku 99 lat. Elżbieta II pełniła przede wszystkim funkcję reprezentacyjną, podejmowała szefów państw i składała wizyty zagraniczne. Była też zwierzchnikiem Kościoła anglikańskiego.

Nie żyje Elżbieta II. Liz Truss: Brytania jest wielka dzięki niej

Zmarła monarchinię pożegnała brytyjska premier Liz Truss. - Wszyscy jesteśmy zdruzgotani wiadomością, która nadeszła właśnie z Balmoral - powiedziała szefowa rządu, która jeszcze dwa dni temu spotkała się z monarchinią podczas audiencji, która rozpoczęła premierostwo szefowej Konserwatystów.

Śmierć jej wysokości jest szokiem dla całego kraju i dla świata. Królowa Elżbieta II była skałą, na jakiej zbudowano nasz kraj. Za jej panowania rozwinął się i kwitł. Brytania jest dziś wielkim krajem właśnie dzięki niej - powiedziała Liz Truss.

Liz Truss była piętnastą premier za panowania Elżbiety II. Monarchini miała 96 lat.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:27 Liz Truss - jesteśmy zdruzgatni wiadomością o śmierci królowej Elżbiety II (IAR).mp3 Liz Truss: jesteśmy zdruzgotani wiadomością o śmierci królowej Elżbiety II (IAR) 

ms

Zobacz także

Zobacz także