Sytuacja na froncie. Szef NATO przestrzega przed "znudzeniem wojną" i nadchodzącą zimą

Stany Zjednoczone i NATO mówią z zadowoleniem o ofensywie ukraińskiej armii, podkreślają, że konieczne jest jej dozbrojenie na zimę oraz utrzymanie jedności Zachodu wobec agresji Rosji. Rozmawiali o tym w Brukseli sekretarz stanu USA Antony Blinken i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

2022-09-09, 18:53

Sytuacja na froncie. Szef NATO przestrzega przed "znudzeniem wojną" i nadchodzącą zimą
USA i NATO o ofensywie Ukrainy, koniecznym dozbrojeniu na zimę i utrzymaniu jedności Zachodu. Foto: David Rose/Panos Pictures / Panos Pictures / Forum

Ukraińscy żołnierze przesuwają się w głąb linii frontu, co bez dozbrojenia z Zachodu byłoby niemożliwe - przekonywał szef Sojuszu i podkreślał, że najbliższa zima będzie wyjątkowo trudna dla Ukrainy. - Musimy kontynuować dostawy broni i amunicji ale także zimowych mundurów, namiotów, generatorów i specjalnego sprzętu potrzebnego zimą - powiedział Jens Stoltenberg.

Wojna zbliża się na front

Amerykański sekretarz stanu podkreślał znaczenie jedności w Sojuszu jeśli chodzi o wsparcie Ukrainy. - Cel jest jeden - wesprzeć Ukrainę, by wytrzymała rosyjską agresję i zapewnić, że będzie ona miała silniejszą pozycję w ewentualnych negocjacjach - mówił Antony Blinken zastrzegając, że na razie Rosja nie wykazuje gotowości do rozmów dyplomatycznych.

Szef NATO nawiązał do trudnej sytuacji wśród sojuszników w związku z wysokimi cenami energii i rosnącymi kosztami życia i przestrzegał przed zmęczeniem wojną na Ukrainie. Mówił, że cena, którą zachód płaci, jest liczona w pieniądzach, a Ukraińcy płacą życiem każdego dnia. Podkreślał też, że wygrana Rosji na Ukrainie będzie zagrożeniem dla NATO.

Postępująca kontrofensywa

REKLAMA

Od wtorku pojawiają się doniesienia o udanej ukraińskiej kontrofensywie w regionie charkowskim. W piątek rano władze wojskowe w Kijowie oficjalnie potwierdziły, że w ciągu trzech dni Ukraińcy przesunęli się na tym odcinku frontu o około 50 km, a rosyjskie wojska odnotowują duże straty w żołnierzach i sprzęcie. W czwartek w godzinach popołudniowych siły wroga zostały wyparte z 27-tysięcznej Bałaklii.

Zobacz także:

Łukasz Schreiber w Programie 3 Polskiego Radia:

as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej