more_horiz
Wiadomości

"Ukraina wygrała bitwę o Donbas". Gen. Skrzypczak wskazuje, co zdecydowało o sukcesie operacji

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 11:29
Zdaniem gen. Waldemara Skrzypczaka, kluczowe dla zwycięskiej dla Ukraińców bitwy o Donbas było dobre rozpoznanie. Jak mówił na antenie TVN24, "Ukraińcy zorientowali się, że część doborowych wojsk armii rosyjskiej zostało przesuniętych na inne kierunki", a na północy regionu okupanci pozostawili wojska "trzeciej i czwartej kategorii". 
Ukraińcy wygrali bitwę o Donbas  uważa gen. Waldemar Skrzypczak
Ukraińcy wygrali bitwę o Donbas – uważa gen. Waldemar SkrzypczakFoto: Forum/AMMAR AWAD

Ukraińskie wojsko od początku września wyzwoliło ponad 3 tysiące kilometrów kwadratowych okupowanych przez Rosję terytoriów. Wyparło Rosjan z Bałakliji, oraz strategicznie ważnego miasta Kupiańsk. Rosjanie wycofać się mieli także z Iziumu - kolejnego ważnego strategicznie miasta - potwierdził to w swoim wystąpieniu Wołodymyr Zełenski.

Sukcesy Ukraińców skomentował na antenie TVN24 gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych. Jego zdaniem, "kluczem do operacji na północy było dobre rozpoznanie". - Ukraińcy zorientowali się, że część doborowych wojsk armii rosyjskiej, które atakowały od Iziumu na rejon Donbasu, zostało przesuniętych na inne kierunki, gdzie Rosjanie uznali, że są potrzebne, szczególnie na kierunek chersoński - tłumaczył.

Zdemoralizowane wojsko na północy

Według niego Rosjanie "uwierzyli w propagandę ukraińską, przesunęli pozycje obronne i obsadzili je zbieraniną, którą wyciągali z Ługańska, z Doniecka, i swoimi wojskami trzeciej i czwartej kategorii".

- Ukraińcy to rozpoznali, dowiedzieli się od lokalsów, że to wojsko jest słabe, zdemoralizowane. Zorganizowali natarcie na dwóch wybranych kierunkach, przełamali płytką obronę, do 5 kilometrów, i weszli w przestrzeń operacyjną w dwóch kierunkach - na Kupiańsk i na kierunek Izium. Ukraińscy rozbili zgrupowanie uderzeniowe armii rosyjskiej, które od 3 kwietnia szturmowało Donbas - wyjaśnił.

Czytaj także:

Jak ocenił, "w tym momencie Ukraińcy pozbawili Rosjan możliwości prowadzenia operacji zaczepnej, ataku na Donbas". - Według mnie Ukraińcy wygrali bitwę o Donbas - powiedział gen. Skrzypczak. - Na dzień dzisiejszy Rosjanie przechodzą na całym froncie do obrony, nie są w stanie prowadzić operacji zaczepnych - dodał.

Zobacz również: Marcin Przydacz w "Sygnałach dnia"

tvn.24/dorzeczy.pl/kp

Zobacz także

Zobacz także