more_horiz
Wiadomości

Wagnerowcy zdemaskowani. Armia Ukrainy zdobyła ich wszystkie dane osobowe

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 07:58
Ukraińscy specjaliści IT zdobyli wszystkie dane osobowe najemników z tzw. grupy Wagnera poprzez zhakowanie jej strony internetowej - poinformował ukraiński minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow.
Rząd Ukrainy posiada wszystkie dane osobowe najemników grupy Wagnera
Rząd Ukrainy posiada wszystkie dane osobowe najemników grupy WagneraFoto: EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT

"Strona internetowa grupy Wagnera, która gromadzi rosyjskich przestępców na wojnie, została zhakowana przez Armię IT!" - napisał Fiodorow.

Dodał, że rząd Ukrainy posiada wszystkie dane osobowe najemników. "Każdy kat, morderca i gwałciciel zostanie surowo ukarany. Zemsta jest nieunikniona!" - zapewnił minister.

Rekrutacja w więzieniach

Wcześniej w sieci pojawiło się wideo, w którym Jewgienij Prigożyn, oligarcha bliski prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi znany jako "kucharz Putina", osobiście pomaga rekrutować grupie Wagnera skazanych na kary więzienia przestępców.

Za zobowiązanie się do walki przez pół roku Prigożyn - szef prywatnej wojskowej firmy najemniczej, tzw. grupy Wagnera - obiecuje ułaskawienie. Ostrzega jednak, że jeśli ktoś zrezygnuje z walki, zostanie uznany za dezertera i rozstrzelany.

Sam Prigożyn skomentował to nagranie w rosyjskich mediach, stwierdzając, że przeciwnicy werbowania skazańców mają do wyboru wysłanie ich albo swoich dzieci.

Według mediów Prigożyn w akcji rekrutacyjnej objechał kilka kolonii karnych. 

Z celi na front

Ukraiński portal InformNapalm informuje, że skazańcy werbowani do rosyjskiej armii kierowani są do podmoskiewskiej bazy wojskowej i lotniska Millerowo i następnie wysyłani bezpośrednio na front na Ukrainie.

Według informacji portalu, zwerbowani nie przechodzą przeszkolenia wojskowego. Na lotnisku przebierają się z więziennych ubrań w mundury, a następnie transportem drogowym wysyłani są na zachód. 

"Wagnerowcy" podlegają obecnie bezpośrednio rosyjskiemu MON. 

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także