more_horiz
Wiadomości

"Broni mamy dość". Putin mówi, że Zachód chce zniszczyć Rosję, i ogłasza częściową mobilizację

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 08:33
Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie w kraju częściowej mobilizacji – powiadomiły rosyjskie media państwowe.
Putin w nowym wystąpieniu grozi Zachodowi: mamy dość broni, by dać odpowiedź
Putin w nowym wystąpieniu grozi Zachodowi: mamy dość broni, by dać odpowiedźFoto: PAP/EPA/KONSTANTIN ZAVRAZHIN / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że podpisał dekret o częściowej mobilizacji, który rozpoczyna się w środę. Stwierdził, że broni rosyjskich terytoriów, a Zachód chce zniszczyć jego kraj.

"Wyzwolenie" Donbasu

W telewizyjnym wystąpieniu Putin powiedział, że jego celem jest "wyzwolenie Donbasu" i że większość ludzi w tym regionie nie chce wracać do tego, co nazwał jarzmem Ukrainy. Grożąc Zachodowi, stwierdził: "mamy dość broni, by dać odpowiedź".

Putin mówił o tym w czasie wystąpienia wyemitowanego w środę rano. Dzień wcześniej samozwańcze władze okupowanych przez Rosję regionów Ukrainy zapowiedziały pilne przeprowadzenie referendów w sprawie przyłączenia tych terytoriów do Rosji.

300 tys. osób zmobilizowanych

Częściowa mobilizacja w Rosji obejmie 300 tys. ludzi – powiadomił minister obrony Siergiej Szojgu, informując jednocześnie, że rosyjskie straty na wojnie z Ukrainą to niecałe 6 tys. zabitych.

Minister obrony Rosji zapewniał, że mobilizacja dotyczyć będzie wyłącznie ludzi z doświadczeniem wojskowym, nie będzie "powołań dla studentów”. Według Szojgu wskazana liczba stanowi 1 proc. ogólnego potencjału mobilizacyjnego Rosji.

Szojgu podał również – po raz pierwszy od marca – dane na temat rosyjskich strat na wojnie z Ukrainą, nazywając liczbę 5937, przez ekspertów jednoznacznie uznaną za zaniżoną. Według strony ukraińskiej wynosi ona ponad 55 tys.

Kary więzienia za ucieczkę z frontu lub unikanie poboru

We wtorek Duma Państwowa Rosji przyjęła ustawę, która wprowadza lub zaostrza kary więzienia m.in. za poddanie się do niewoli i ucieczkę z frontu oraz niewypełnienie rozkazów. Karane będzie również nie stawienie się na pobór mobilizacyjny.

Czytaj także:

pg,Reuters,pap

Zobacz także

Zobacz także