more_horiz
Wiadomości

Rau: Polska popiera pomysł specjalnego trybunału do osądzenia rosyjskich zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 19:40
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau poinformował, że Polska wspiera inicjatywę Ukrainy, by stworzyć specjalny trybunał do osądzenia rosyjskich zbrodni. - Polska opowiada się za pełnym pociągnięciem Rosji do odpowiedzialności i zapłacenia przez nią odszkodowania za zniszczenia spowodowane jej agresją na Ukrainę - podkreślił Zbigniew Rau na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ szef polskiego MSZ Zbigniew Rau podkreślił, że Polska opowiada się za pełnym pociągnięciem Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie na Ukrainie
Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ szef polskiego MSZ Zbigniew Rau podkreślił, że Polska opowiada się za pełnym pociągnięciem Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie na UkrainieFoto: PAP/EPA/JUSTIN LANE

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że Rosja stosuje na Ukrainie barbarzyńskie metody. Podczas wystąpienia na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku szef polskiej dyplomacji wezwał do osądzenia rosyjskich zbrodni.

Rau: Polska chce rosyjskiej odpowiedzialności za zbrodnie

Minister Rau powiedział, że na wyzwolonych przez wojska ukraińskie odnajdywane kolejne dowody na rosyjskie zbrodnie, w tym masowe groby i miejsca tortur. - Izium może stać się kolejnym symbolem rosyjskiego barbarzyństwa - mówił minister

- Każdy dzień przynosi nowe dowody i zeznania na temat rosyjskich zbrodni popełnianych na okupowanych terytoriach. (...) Na tym mrocznym tle, Polska opowiada się za pełną odpowiedzialnością (Rosji) za wszystkie zbrodnie i za odszkodowaniem za wyrządzone szkody - podkreślił szef polskiego MSZ.

Zbigniew Rau poparł prace międzynarodowych instytucji prowadzących śledztwa w sprawie rosyjskich zbrodni. Szef polskiej dyplomacji wyraził solidarność z Ukraińcami, którzy wykazali się niezwykłą odwaga. - Oni stanęli w obronie swego kraju wykazując się męstwem i determinacją - powiedział.

Dodał też, że świat powinien poważnie rozważyć zgłoszoną w środę przez prezydenta Ukrainy propozycję stworzenia specjalnego trybunału międzynarodowego do osądzenia rosyjskich zbrodni popełnionych przeciwko Ukrainie oraz mechanizmu do wypłacenia odszkodowań za poniesione straty.

Rosyjskie zbrodnie wojenne będą osądzone?

Na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ głos zabierał także przewodniczący Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan. - Byłem na Ukrainie trzykrotnie i widziałem ogromną skalę destrukcji i cierpień. To wzmacnia moją determinację i moje przekonanie, że istnieją powody, by sądzić, że popełnione zostały zbrodnie będące pod jurysdykcją trybunału - powiedział Khan.

Odnosząc się do rosyjskiej dezinformacji na temat zbrodni wojennych w Buczy, Khan powiedział, że "kiedy pojechał do Buczy i poszedł za kościół św. Andrzeja, ciała, które widział, nie były fałszywe". Zapowiedział, że w najbliższych dniach zespół śledczych MTK odwiedzi wschód Ukrainy, by badać doniesienia o tamtejszych zbrodniach.

- Echa Norymbergi powinny dziś zostać usłyszane - dodał.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:43 Wałkuski IAR.mp3 Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że Rosja stosuje na Ukrainie barbarzyńskie metody. Szef polskiej dyplomacji wezwał do osądzenia rosyjskich zbrodni. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Posłuchaj
00:25 Rau IAR.mp3 Rau: wspieramy postępowania prowadzone przez ukraińskich prokuratorów oraz te wszczęte przez inne kraje. Jesteśmy w bliskiej współpracy z biurem prokuratora MTK. Oprócz tego, wszczęliśmy także wewnętrzne śledztwo w sprawie rosyjskiej agresji - to zbrodnia penalizowana przez polskie prawo (IAR)

ZOBACZ TAKŻE: wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz w Programie 3 Polskiego Radia

jmo

Zobacz także

Zobacz także