more_horiz
Wiadomości

Mobilizacja w Rosji "chaotyczna i bez planu". Wezwania wysłano do... nieżyjących

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 10:08
Niezależny kanał Możem Objasnit informuje, że mobilizacja w Rosji przebiega chaotycznie i bez planu, jest masowa; władze wysyłają karty mobilizacyjne nieżyjącym, a zmobilizowanych siłą odcinają od świata zewnętrznego i pozbawiają kontaktu z bliskimi. W Buriacji wezwania wysłano do nieżyjących od dawna osób.
Mobilizacja w Rosji chaotyczna i masowa; wezwania otrzymują nawet nieżyjące osoby
Mobilizacja w Rosji chaotyczna i masowa; wezwania otrzymują nawet nieżyjące osobyFoto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Ogłoszoną przez Putina "częściową" mobilizację władze poszczególnych regionów Federacji Rosyjskiej prowadzą bez żadnego przygotowania, chaotycznie i na masową skalę. Pojawiają się doniesienia z różnych zakątków kraju o tym, jak władze starają się organizować masowy zaciąg do wojska, obejmujący studentów, osoby niepełnosprawne, a nawet nieżyjące - informuje kanał.

W Jakucji na rosyjskim Dalekim Wschodzie mężczyźni, do których wysłano wezwanie do stawiennictwa, już w czwartek zostali wsadzeni do wojskowych autobusów i wywiezieni w nieznanym kierunku - podaje Możem Objasnit, zamieszczając film pokazujący pożegnanie zmobilizowanych z bliskimi i moment wsiadania do pojazdów.

"Wyciągani z własnych łóżek"

Według kanału w Republice Buriacji wezwania rozsyłane są do wszystkich bez wyjątku. W szkole odwoływane są zajęcia, organizowane są łapanki, pojawiają się doniesienia, że mężczyźni "wyciągani są z własnych łóżek". Możem Objasnit przytacza wypowiedź Aleksandry Garmażałowej, dyrektorki fundacji Wolna Buriacja: "W Buriacji mobilizują wszystkich, pracowników budżetowych i tych, którzy pracują w biznesie. (…) Ludzie pytają, jak uniknąć wysłania na wojnę. Nowe zapytania napływają praktycznie w każdej sekundzie. Jest wiele zapytań, jak wyjechać do Mongolii (…). To jedna z najstraszniejszych nocy w historii naszej republiki".

Wolna Buriacja podaje również, że wezwania wysyłane są do osób od lat już nieżyjących.

Użycie wszelkich środków

W miasteczku Ocha na Sachalinie 100 zmobilizowanych mężczyzn w wieku od 21 do 52 lat zamknięto w hotelu robotniczym i zabrano im telefony. Mężczyźni przeszli "lekarskie badania kwalifikacyjne", polegające na zmierzeniu ciśnienia. Nie wiadomo, jaki będzie ich dalszy los.

W wyemitowanym w środę orędziu prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację oraz zagroził "użyciem wszelkich środków", by bronić Rosji przed rzekomym zagrożeniem z Zachodu. Na ulice rosyjskich miast wyszli protestujący, lecz akty sprzeciwu nie trwały długo z uwagi na masowe zatrzymania. Na komisariatach zatrzymanym mężczyznom wręczano wezwania do wojska na następny dzień.

Czytaj także:

Zobacz także: Jan Piekło w "Salonie politycznym Trójki"

es

Zobacz także

Zobacz także