Polska, Irlandia i kraje bałtyckie chcą ostrzejszych sankcji wobec Rosji. Znamy szczegóły projektu
Polska, Irlandia i kraje bałtyckie chcą ostrzejszych sankcji wobec Rosji. Ta grupa przekazała Komisji Europejskiej własne propozycje do tworzonego pakietu restrykcji - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia. Jak informowała rano Beata Płomecka, Komisja rozpoczyna dziś konsultacje w sprawie kolejnych sankcji i będzie je kontynuować przez weekend. Na ich podstawie Komisja w przyszłym tygodniu opublikuje najnowszy pakiet.
2022-09-23, 13:30
Na razie Bruksela proponuje pułapy cenowe na ropę z Rosji oraz rozszerzenie czarnej listy osób z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi majątkami w Europie. Propozycje Polski, Irlandii i krajów bałtyckich idą znacznie dalej. Dokument widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Ostrzejsze restrykcje wobec agresora
Objęcie restrykcjami importu LPG otwiera listę proponowanych sankcji, wśród których jest także zakończenie współpracy w energetyce nuklearnej. Grupa krajów proponuje też odcięcie kolejnych rosyjskich banków od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT, przede wszystkim Gazprombanku, który wymusza na unijnych firmach zapłatę w rublach za surowiec, oraz Alfa Banku, Rosbanku i Tinkoff Banku.
Polska, Irlandia i kraje bałtyckie chcą również zakazać importu z Rosji diamentów i papierosów, a także objąć sankcjami oprogramowanie komputowe i usługi informatyczne. Wśród rosyjskich technologii, które proponuje się objąć zakazem na terenie Unii, jest oprogramowanie antywirusowe Kaspersky.
Według tych krajów Unia powinna też zakazać sprzedaży lub wywozu dolarów amerykańskich do Rosji. Zakaz sprzedaży nieruchomości Rosjanom i firmom rosyjskim to również jeden z postulatów, podobnie jak zakaz przyjmowania finansowania od rosyjskiego rządu, oligarchów przez organizacje pozarządowe czy instytuty badawcze na terenie Unii.
REKLAMA
Media dezinformacyjne
Polska, Irlandia i kraje bałtyckie chcą też objęcia sankcjami kolejnych rosyjskich mediów szerzących dezinformacje i propagujących ideologię "Russkij mir", wykorzystywaną do uzasadnienia rosyjskiej napaści na Ukrainę.
W projekcie sankcji przygotowanym przez te kraje jest również zakaz importu między innymi kamer wideo i aparatów fotograficznych oraz zakaz eksportu na przykład laserów.
Polska, Irlandia i kraje bałtyckie proponują także wpisanie kolejnych osób na czarną listę, co spowoduje zakaz ich wjazdu do Unii i zablokowanie ich majątków w Europie.
Najbliższe dni w Brukseli będą poświęcone na negocjacje w sprawie najnowszego pakietu restrykcji. Plan jest taki, by sankcje uzgodnić najpóźniej za kilkanaście dni, ale jeszcze przed unijnym szczytem w Pradze 7 października. Chodzi o to - jak tłumaczył rozmówca brukselskiej korespondentce Polskiego Radia - by uniknąć podziałów na szczycie. Do zatwierdzenia unijnych restrykcji potrzebna jest jednomyślność. Jedynym krajem, który stwarzał problemy przy uzgadnianiu ostatnich pakietów sankcyjnych wobec Rosji, są Węgry.
REKLAMA
Posłuchaj
- "Myślimy o kolejnych sankcjach". Anna Zalewska o reakcji UE na działania Putina
- Pilna narada szefów dyplomacji UE w Nowym Jorku. Josep Borrell: jest decyzja o nowych sankcjach na Rosję
- Prezydent Zełenski apeluje do Zachodu, by nie poddawał się szantażowi Putina. "Jutro może zażądać Polski"
Zobacz także: Jan Piekło w "Salonie politycznym Trójki"
es
REKLAMA