more_horiz
Wiadomości

Kończy się kampania wyborcza we Włoszech. Zdecydowanym faworytem koalicja centroprawicowa

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 16:40
Dziś wieczorem we Włoszech zakończy się kampania przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi. Zdecydowanym faworytem jest koalicja centroprawicowa. Zdaniem komentatorów jedyną zagadką jest rozmiar zwycięstwa. O szczegółach korespondent IAR, Piotr Kowalczuk.
We Włoszech kończy się kampania przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi
We Włoszech kończy się kampania przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymiFoto: PAP/GIUSEPPE LAMI

Zdecydowanym faworytem jest koalicja centroprawicowa. Jeśli tak się stanie, we Włoszech po raz pierwszy w historii premierem będzie kobieta, szefowa prawicowo-narodowej partii Bracia Włosi Giorgia Meloni.

We Włoszech zgodnie z prawem ostatnie sondaże polityczne opublikowano 15 dni przed wyborami. Dawały prawicy dużą przewagę nad koalicją centrolewicową. Zdaniem komentatorów jedyną zagadką jest rozmiar zwycięstwa. Faworyci zapowiadają przekształcenie państwa w republikę prezydencką, podatek liniowy i ograniczenie nielegalnej migracji.

Kampania wyborcza

Komentatorzy wskazują, że kampania wyborcza, szczególnie ze strony lewicy, polegała na demonizowaniu rywali. Lewica twierdzi, że jeśli wygra prawica, Włochy rozluźnią związki z Unią Europejską i NATO i staną się prorosyjskim państwem autorytarnym.

Giorgia Meloni i jej koalicjanci zapewniają, że polityka zagraniczna Włoch nie ulegnie żadnej zmianie i obiecują Ukrainie bezwarunkowe wsparcie, w tym militarne.

Posłuchaj
00:51 11956514_1.mp3 Włochy: dziś koniec kampanii wyborczej, wybory w niedzielę - relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

Czytaj także:

Zobacz także: Krzysztof Sobolewski w "Sygnałach dnia"

es

Zobacz także

Zobacz także