more_horiz
Wiadomości

Sprawa wycieku z Nord Stream. Stoltenberg: ważne, by szybko ustalić fakty

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 22:55
- Z wielkim niepokojem obserwujemy wyciek z gazociągu Nord Stream - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na spotkaniu z grupą socjalistów w Parlamencie Europejskim, informuje z Brukseli korespondentka IAR Beata Płomecka.
Silne eksplozje obok Nord Stream 1 i 2. To sabotaż?
Silne eksplozje obok Nord Stream 1 i 2. To sabotaż?Foto: Associated Press/East News

Sprawa wycieku gazu z rurociągu Nord Stream będzie jednym z tematów jutrzejszego spotkania unijnych ambasadorów w Brukseli. Duńskie władze oceniły, że wycieki z gazociągu to było celowe działanie. Ich zdaniem potrwają one prawdopodobnie co najmniej tydzień.

Wcześniej duńskie i szwedzkie stacje pomiarowe poinformowały, że nastąpiły podwodne eksplozje na tym samym obszarze, na którym doszło do wycieku gazu. Także Norwegia odnotowała dwa wstrząsy.

Wyciek z Nord Stream 1 i 2. Ursula von der Leyen komentuje

Przewodnicząca Komisji Europejskiej rozmawiała z premier Danii o wycieku gazu z rurociągu Nord Stream. Ursula von der Leyen napisała na Twitterze, że była to akcja sabotażowa, ale dodała, że potrzebne jest dochodzenie, by wyjaśnić, co się stało i dlaczego.

"Wszelkie celowe zakłócanie działalności aktywnej europejskiej infrastruktury energetycznej jest niedopuszczalne i będzie się wiązało z najsilniejszą możliwą reakcją" - podkreśliła przewodnicząca Komisji.

Nord Stream. Stoltenberg: ważne, by ustalić szybko fakty

- Z wielkim niepokojem obserwujemy wyciek z gazociągu Nord Stream - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na spotkaniu z grupą socjalistów w Parlamencie Europejskim. Podkreślił, że NATO monitoruje sytuację i uzyskuje na bieżąco informacje od swoich sojuszników z regionu Morza Bałtyckiego.

- Ważne, by ustalić szybko fakty - podkreślił Jens Stoltenberg. W swoim wystąpieniu szef NATO mówił także o wykorzystywaniu surowców energetycznych przez Rosję jako broni.

Posłuchaj
00:58 11962804_1.mp3 Szef NATO: z niepokojem obserwujemy wyciek z gazociągu Nord Stream - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

W sprawie wycieku z Nord Stream pojawia się wiele znaków zapytania. Według szwedzkich i duńskich stacji pomiarowych nastąpiły podwodne eksplozje na tym samym obszarze, na którym doszło do wycieku gazu.

Także Norwegia odnotowała dwa wstrząsy. Niektórzy zwracają uwagę, że do wycieku dochodzi w dniu otwarcia gazociągu Baltic Pipe, kluczowego szlaku przesyłu gazu z Norwegii przez Danię do Polski i krajów sąsiednich, który ma pomóc w uniezależnieniu się od dostaw błękitnego paliwa z Rosji i że to może być dalsza próba wykorzystywania energii do szantażu.

Część ekspertów uważa z kolei, że to celowe działania Gazpromu i powoływanie się na siłę wyższą, by nie płacić wielomiliardowych odszkodowań za przykręcanie kurka z gazem na Nord Stream 1 i łamanie umów na dostawy surowca.

Czytaj także:

IAR/pb

Zobacz także

Zobacz także