more_horiz
Wiadomości

Wyciek gazu z Nord Stream 2. Duński Urząd Energetyki poinformował, jak długo to potrwa

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 15:10
Uszkodzenie rury jest duże, w związku z czym do morza przedostają się znaczne ilości gazu - poinformował szef Duńskiego Urzędu Energetyki. Jak dodał, wyciek gazu z gazociągu Nord Stream 2 na Bałtyku może potrwać od kilku dni do tygodnia. 
Duński Urząd Energetyki o wycieku gazu z Nord Stream 2
Duński Urząd Energetyki o wycieku gazu z Nord Stream 2Foto: Shutterstock.com/Stefan Dinse

Duński Urząd Energetyki przekazał też, że uszkodzenie Nord Stream 2 to niezwykle rzadka sytuacja, która może nie być przypadkowa. 

Wcześniej Szwedzka Administracja Morska poinformowała o dwóch wyciekach gazu z gazociągu Nord Stream 1, biegnącym po dnie Morza Bałtyckiego. Wyciek z Nord Streamu 1 został po raz pierwszy wykryty wczoraj wieczorem, godzinę po tym, jak zarejestrowano spadek ciśnienia w siostrzanym gazociągu Nord Stream 2. Operator sieci - Nord Stream AG - potwierdził, że w ciągu jednego dnia gazociągi doznały "bezprecedensowych uszkodzeń". Jak dodała spółka, nie wiadomo, ile może potrwać przywracanie sprawności gazociągom.

Gazprom odmówił komentarza w tej sprawie. Nord Stream 1 obecnie nie przesyła gazu do Europy, a Nord Stream 2 nie został uruchomiony ze względu na rosyjską agresję na Ukrainę.

Wyciek gazu z Nord Stream 1 i 2. To sabotaż?

Przebywająca w Polsce na uroczystym otwarciu Baltic Pipe premier Danii Mette Frederiksen, komentując wyciek z gazociągów Nord Stream, stwierdziła, że "nie można wykluczyć sabotażu". - Jeszcze za wcześnie na konkluzje, ale to jest niezwykła sytuacja. Przecieki są trzy, trudno sobie wyobrazić, aby mogło to być przypadkowe - powiedziała Mette Frederiksen duńskiemu nadawcy publicznemu DR. 

- Awarie gazociągów mają miejsce bardzo rzadko, dlatego widzimy powód do podniesienia poziomu gotowości. (...) Chcemy zapewnić dokładne monitorowanie infrastruktury krytycznej Danii, aby w przyszłości wzmocnić bezpieczeństwo dostaw - oświadczył z kolei dyrektor Duńskiej Agencji Energii Kristoffer Bottzauw.

Czytaj także:

Zobacz: szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk w Programie 3 Polskiego Radia

IAR

ASP/koz


Zobacz także

Zobacz także