more_horiz
Wiadomości

Na słowacko-austriacką granicę powrócą kontrole. Ma to zapobiegać nielegalnej migracji

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 10:44
Jak poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych w Wiedniu, w nocy ze środy na czwartek Austria wprowadzi kontrole na granicy ze Słowacją. Powodem tych działań jest chęć zapobieżenia nielegalnej migracji.
Austria wprowadzi kontrole na granicy ze Słowacją, aby zapobiegać nielegalnej migracji
Austria wprowadzi kontrole na granicy ze Słowacją, aby zapobiegać nielegalnej migracjiFoto: BalkansCat/Shutterstock

Jak poinformowała agencja Reutera, ten ruch jest powiązany z decyzją czeskiego rządu, który wcześniej zapowiedział, że w tym samym czasie - tj. w nocy ze środy na czwartek - tymczasowo przywróci kontrole na granicy ze Słowacją. Władze Czech jako powód podały gwałtowny wzrost liczby napływających migrantów.

Od początku czerwca do początku minionego tygodnia Czesi zatrzymali prawie 9500 migrantów. W całym ubiegłym roku było ich 1330, a od początku 2022 r. - 11 tys. W pierwszej fazie kontrole na granicy czesko-słowackiej zostaną przywrócone na 10 dni.

Kontrole na europejskich granicach

Kodeks graniczny Schengen zapewnia państwom członkowskim możliwość tymczasowego przywrócenia kontroli granicznych na granicach wewnętrznych w przypadku poważnego zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa - czytamy na stronie Komisji Europejskiej.

Od maja 2022 r. Austria przywróciła kontrole na granicy z Węgrami i Słowenią, między innymi ze względu na "sytuację na granicach zewnętrznych oraz skutki wojny na Ukrainie (potencjalne ryzyko wwozu broni do Unii Europejskiej i wykorzystanie znanych tras migracji w przestępczości zorganizowanej)".

Czytaj także:

ng//PAP

Zobacz także

Zobacz także