more_horiz
Wiadomości

Szokująca wypowiedź Merkel. Była kanclerz chce "rozwijać relacje z Rosją". Ostry komentarz ukraińskiego dyplomaty

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 23:42
Jak piszą niemieckie media drugi raz w tym tygodniu była kanclerz Angela Merkel wywołała poruszenie swoją wypowiedzią o Rosji. W czwartek podczas uroczystości z okazji "1110 lat Goslar" powiedziała, że w dłuższej perspektywie należy pracować nad ogólnoeuropejską architekturą bezpieczeństwa obejmującą również Rosję.
Była kanclerz Niemiec Angela Merkel mówi o europejskiej architekturze bezpieczeństwa, która ma objąć także Rosję
Była kanclerz Niemiec Angela Merkel mówi o europejskiej architekturze bezpieczeństwa, która ma objąć także RosjęFoto: Shutterstock/photocosmos1

Angela Merkel od zakończenia swojej kanclerskiej kadencji rzadko występuje publicznie. Od objęcia urzędu przez Olafa Scholza nie słychać o niej prawie nic. Teraz jednak Merkel wystąpiła dwa razy w jednym tygodniu. Najpierw była na uroczystości otwarcia "Fundacji Helmuta Kohla". Teraz przemówiła na uroczystości z okazji "1110 lat Goslar" - pisze portal Focus Online.

Merkel chce uwzględniać Rosję

I podobnie jak na początku tygodnia, Merkel znów mówiła o wojnie na Ukrainie. - Nie komentuje polityki obecnego rządu federalnego - powiedziała Merkel. Ale potem stwierdziła, że "24 lutego 2022 r. wyznacza głęboką cezurę". Wszak rosyjska wojna napastnicza była - jak wskazała - "największym naruszeniem zasad prawa międzynarodowego w Europie od czasów II wojny światowej".

Następnie dodała, że w dłuższej perspektywie należy pracować nad paneuropejską architekturą bezpieczeństwa - "uwzględniającą również Rosję".

"Niezwykłe oświadczenie, na dzień przed tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin ma ogłosić aneksję kolejnych czterech ukraińskich terytoriów" - zauważa portal.

Na początku tygodnia podczas wystąpienia w "Fundacji Helmuta Kohla" Merkel powiedziała, że jeśli polityka Kohla miałaby być stosowana do dzisiaj, to "należałoby zawsze myśleć także o tym, co obecnie jest tak nie do pomyślenia, po prostu nie do wyobrażenia - a mianowicie, że można na nowo rozwijać coś w rodzaju relacji z Rosją".

Zobacz także:

"Brzmi to prawie perwersyjnie dla Ukrainy"

Odchodzący ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk w piątek skomentował wystąpienie Merkel w Goslar, pisząc na Twitterze, że ta "obsesja byłej kanclerz na punkcie terrorystycznej Rosji wprawia w osłupienie".

"W dniu, w którym Putin zagrabia 15 proc. Ukrainy, pani Merkel zachwyca się »włączeniem Rosji« do europejskiej architektury bezpieczeństwa. Brzmi to prawie perwersyjnie dla Ukrainy" - napisał Andrij Melnyk.

Zobacz także: wiceszef MSZ Marcin Przydacz w PR24

jp/PAP

Zobacz także

Zobacz także