more_horiz
Wiadomości

Putin straszy bronią atomową. Biały Dom zapewnia, że nie lekceważy tych gróźb

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 01:23
Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan przekazał, że USA oświadczyły Rosji, iż użycie przez nią broni nuklearnej spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią.
Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego: traktujemy poważnie nuklearne groźby Putina
Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego: traktujemy poważnie nuklearne groźby PutinaFoto: Orhan Cam/Shutterstock

Jake Sullivan podkreślił w piątek, że USA traktują bardzo poważnie nuklearne groźby Władimira Putina. Na razie nie zaobserwowano jednak sygnałów o możliwym wykorzystaniu broni jądrowej. Wyjaśnił też, że Stany Zjednoczone zakomunikowały Rosji, że użycie takiej broni spotka się z bardzo zdecydowaną odpowiedzią USA, a NATO zintensyfikowało monitoring instalacji nuklearnych.

Poinformował również, że Waszyngton przedstawi w przyszłym tygodniu kolejny pakiet pomocowy dla Ukrainy.

Odnosząc się do uszkodzenia gazociągów Nord Stream, zastrzegł, że potrzeba jeszcze czasu, by ustalić jego przyczyny. Dodał, że Waszyngton i jego sojusznicy powinni być zaniepokojeni możliwością zaatakowania przez Rosję zachodniej infrastruktury.

Będą kolejne sankcje


Sullivan ostrzegł, że USA nałożą sankcje na wszelkie podmioty, które wspierają zabiegi Rosji dotyczące aneksji ukraińskich terytoriów.

Wcześniej w piątek Putin ogłosił włączenie Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także obwodów chersońskiego i zaporoskiego do Federacji Rosyjskiej. Pytany o decyzję Kijowa dotyczącą wniosku o akcesję do NATO, Sullivan odpowiedział, że najlepszym sposobem wspierania Ukrainy jest "praktyczna pomoc" na jej terytorium.

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował wcześniej, że Ukraina składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym.

Czytaj także:

ms, PAP

Zobacz także

Zobacz także