more_horiz
Wiadomości

Ukraińcy o krok od zdobycia Łymanu. Wbili flagę przy wjeździe do miasta [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 13:53
Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak opublikował nagranie, na którym ukraińscy żołnierze umieszczają flagę państwową na znaku na rogatkach Łymanu w obwodzie donieckim. Rosyjskie zgrupowanie pod Łymanem jest otoczone.
Szef kancelarii prezydenta publikuje nagranie ukraińskich żołnierzy na wjeździe do Łymanu
Szef kancelarii prezydenta publikuje nagranie ukraińskich żołnierzy na wjeździe do ŁymanuFoto: Twitter/@AndriyYermak

Wojskowy oświadczył, że ukraińskie siły odbiły pięć miejscowości wokół Łymanu. - Jampil, Nowoseliwka, Szandryhołowe, Drobyszewe i Stawki zostały wyzwolone. Trwają tam działania stabilizacyjne - powiedział Czerewatyj na antenie ukraińskiej telewizji. Jego wypowiedź przytoczyła gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

Rzecznik dodał, że "pod ukraińską kontrolą ogniową znajdują się praktycznie wszystkie dojścia, trasy logistyczne przeciwnika, którymi można dostarczać amunicję i siłę żywą". Liczebność otoczonych rosyjskich wojsk Czerewatyj orientacyjnie ocenił na 5-5,5 tys.

"Rosja będzie musiała prosić o wyjście"

Wcześniej szef władz obwodu łuhańskiego Serhij Hajdaj napisał w Telegramie, że "w kotle łymańskim znajduje się ponad 5 tys. rosyjskich żołnierzy".

Wyzwolenie Jampilu pod Łymanem potwierdził w piątek wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski. Oficjalnie Kijów nie komentował jednak wprost "łymańskiego kotła".

Doradca Zełenskiego Mychajło Podolak napisał w piątek wieczorem, że "tym razem prosić o wyjście z kotła łymańskiego będzie musiała Rosja". Przypomniał historię sprzed ośmiu lat, kiedy siły ukraińskie znalazły się w okrążeniu pod Iłowajskiem. "Wtedy nasi chłopcy zgodzili się wyjść bez broni. Ale Rosja złamała słowo i ostrzelała kolumnę" - podkreślił Podolak.

Według sobotniego raportu analityków amerykańskiego Instytut Studiów nad Wojną (ISW) Łyman może zostać wyzwolony lub otoczony w ciągu 72 godzin.

Co oznacza odbicie Łymanu?

"Odbicie Łymanu będzie oznaczało zniszczenie podstaw rosyjskiej obrony na rzece Oskił, mocno już i tak przetrzebionej. W szerszym kontekście oznaczać to będzie rozpoczęcie walk już na terenie obwodu ługańskiego" - powiedział Mariusz Cielma, redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej".

"W dalszej perspektywie zwycięstwo w Łymanie i szanse na sukces w Kreminnej - następnym węźle obronnym rosyjskich wojsk, sprawią, że ukraińskie siły pojawią się na północ od miast Lisiczańsk i Siewierodonieck" - dodał analityk.

PAP/kp/pp/kor

Zobacz także

Zobacz także