more_horiz

Putin ogłasza aneksję ukraińskich terytoriów. Prof. Ryba: tzw. referendum wyjątkowo słabe propagandowo

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 11:45
- Nie wiem, czy jest ktoś w samej Rosji, kto wierzy, że to referendum miało wymiar realny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba (KUL). Gośćmi "Debaty PR24" byli również prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku) i prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki).
W. Putin ogłosił aneksję okupowanych terytoriów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego do Rosji
W. Putin ogłosił aneksję okupowanych terytoriów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego do RosjiFoto: PAP/EPA/MAKSIM BLINOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Władimir Putin wydał w czwartek wieczorem dekrety uznające obwody chersoński i zaporoski za "suwerenne i niepodległe państwa". Decyzję tę ma zatwierdzić rosyjski parlament, a następnie oba terytoria, podobnie jak regiony doniecki i ługański, zostaną anektowane. W piątek natomiast rosyjski przywódca wygłosił przemówienie na ten temat.

Odnosząc się do tematu, prof. Daniel Boćkowski powiedział: "wczorajsze show, które zrobił Władimir Putin, w połączeniu z dzisiejszymi filmami Ukraińców z Łymania pokazujących (...) po raz kolejny kilka tysięcy rosyjskich żołnierzy najemników zamkniętych (w okrążeniu - red.) - te dwie rzeczy dosyć mocno kontrastują ze sobą". - Rzeczywiście pokazują, że wczorajsze wystąpienie Putina było uzewnętrznieniem wszystkich jego problemów, paranoi i wizji świata, w której potężna, wspaniała Rosja jest niszczona przez Zachód właściwie od 1945 roku nieustannie - dodał.    

Pseudo referenda 

Prof. Jacek Reginia-Zacharski stwierdził, że Federacja Rosyjska znajduje się w "niedobrej sytuacji". - Ruch polityczny - tzw. referenda - może robić wrażenie z uwagi na tempo podejmowanych decyzji - ocenił. 

Z kolei prof. Mieczysław Ryba zwrócił uwagę na to, jak to referendum zostało przeprowadzone. - Myślę, że referendum z 1939 roku na polskich Kresach Wschodnich to był jakiś majstersztyk propagandowy, w porównaniu z tym, które teraz miało miejsce. (...) Słabo wizerunkowo wygląda - podsumował. 


Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
50:55 PR24_mp3 2022_10_01-09-05-48.mp3 Goście Jerzego Jachowicza o aneksji części ziem Ukrainy przez Federację Rosyjską ("Debata PR24")
 
***

Audycja: Debata PR24

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki), prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku), prof. Mieczysław Ryba (KUL)

Data emisji: 01.10.2022

Godzina: 09.05

kmp/kor

Zobacz także

Zobacz także