more_horiz
Wiadomości

Syreny alarmowe, mieszkańcy w schronach. Korea Północna wystrzeliła pocisk w kierunku Japonii

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 03:31
Korea Północna wystrzeliła rakietę, która przeleciała nad Japonią. Według japońskich mediów międzykontynentalny pocisk balistyczny wystrzelony przez Pjongjang w kierunku wschodnim spadł do oceanu, w odległości ok. 3 tys. km od wybrzeża Japonii. 
Korea Północna: próba rakietowa nad Japonią
Korea Północna: próba rakietowa nad JaponiąFoto: KIM HONG-JI / Reuters / Forum

Japońskie władze poleciły mieszkańcom północnych regionów kraju pozostanie w schronieniu. W tym celu tuż po wystrzale uruchomiono specjalny system ostrzegania przed pociskami. Na północy kraju wstrzymany został też ruch pociągów.

Premier Japonii Fumio Kishida potępił wystrzał rakiety, nazywając działania Korei Północnej "barbarzyńskimi". Szef gabinetu premiera Japonii Hirokazu Matsuno powiedział, że powtarzające się działania Korei Północnej stanowią poważne wyzwanie dla międzynarodowego pokoju.

- Działania Korei Północnej stanowią zagrożenie dla ładu i bezpieczeństwa Japonii, regionu oraz społeczności międzynarodowej - dodał.

W ostatnich dniach Korea Północna wystrzeliła kilka rakiet krótkiego zasięgu.

Potencjalne zagrożenie

Jak podano w komunikacie gabinetu premiera Japonii, o 7:31 czasu lokalnego, Korea Północna wystrzeliła pocisk w kierunku Japonii. "Pocisk przechodzący przez przestrzeń powietrzną Japonii stanowi potencjalnie poważne zagrożenie dla życia mieszkańców oraz ich mienia" - czytamy w oświadczeniu. 

Rząd zwrócił się w komunikacie do mieszkańców, by ci sprawdzili, czy w wyniku przelotu pocisku, doszło do jakichkolwiek uszkodzeń mienia, które mogły powstać w wyniku np. spadających odłamków. Jednocześnie jak poinformowano "analizowane są i gromadzone wszelkie informacje dotyczące obecnych jak i przyszłych działań Korei Północnej". 

W oświadczeniu podkreślono, że rząd Japonii będzie reagował na jakiekolwiek zagrożenie ze strony Korei Północnej, pozostając w ciągłym kontakcie z Koreą Południową, USA oraz innym krajami sojuszniczymi.

Czytaj także:


IAR/Reuters/as

Zobacz także

Zobacz także