more_horiz
Wiadomości

Czekają nas kolejne ataki na infrastrukturę krytyczną? Niemieccy śledczy ostrzegają

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 06:56
Federalny Urząd Kryminalny Niemiec alarmuje, że możliwe są kolejne ataki na infrastrukturę krytyczną, m.in. połączenia gazowe czy terminale LNG. Strona niemiecka nie ma też wątpliwości, że w przypadku awarii gazociągów Nord Stream doszło do ukierunkowanego sabotażu.
Niemieccy śledczy ostrzegają przed kolejnymi atakami na infrastrukturę krytyczną
Niemieccy śledczy ostrzegają przed kolejnymi atakami na infrastrukturę krytycznąFoto: Shutterstock/INSAGO

Federalny Urząd Kryminalny (BKA) skierował pismo do przedstawicieli niemieckiej gospodarki, w którym ostrzega przed kolejnymi atakami na infrastrukturę krytyczną "w ilościowo i ewentualnie także jakościowo zwiększonej formie".

Chodzi o podwodne połączenia gazowe, energetyczne i internetowe. Zagrożone są także obiekty takie jak terminale LNG lub turbiny wiatrowe. Możliwe są ponadto cyberataki.

Awaria Nord Streamów. "Ukierunkowany sabotaż"

Według BKA powodem awarii Nord Stream 1 i 2 był "ukierunkowany sabotaż". Nie ma informacji nt. sprawcy, BKA wskazuje jednak na "podmioty państwowe". 

Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser zapowiedziała, że ​​zespół śledczych z Danii, Szwecji i Niemiec zbada sprawę wycieków z gazociągów. Możliwe, że w śledztwo zaangażuje się też prokurator federalny. - To możliwy antykonstytucyjny sabotaż, który ma wpływ na Niemcy - powiedział minister sprawiedliwości Marco Buschmann.

Warto zaznaczyć, że awaria Nord Stream 1 i 2 nie ma wpływu na dostawy gazu do Europy. W przypadku Nord Stream 2 przesył w ogóle nie został uruchomiony. Natomiast przepływ gazu przez Nord Stream 1 zablokowała Rosja po zdecydowanym stanowisku państw UE w obronie Ukrainy. 

Czytaj także:

dw.com/kp/pp/kor

Zobacz także

Zobacz także