Rosyjskie statki naukowe w pobliżu norweskich pól naftowych. "Prowadzą działalność szpiegowską"

W pobliżu norweskich pól naftowych i gazowych pływają rosyjskie statki naukowe, które prowadzą działalność szpiegowską - piszą norweskie media. Według gazety "Aftenposten" od czerwca na Bałtyku i Morzu Północnym obecnych było dziewięć takich jednostek.

2022-10-06, 12:12

Rosyjskie statki naukowe w pobliżu norweskich pól naftowych. "Prowadzą działalność szpiegowską"
Media: w pobliżu pól naftowych szpiegują rosyjskie statki naukowe. Foto: Ole Berg-Rusten / Ritzau Scanpix Norway / Forum

Jak podaje norweski nadawca publiczny NRK w środę rosyjski statek Akademik Borys Pietrow minął pole Gjoa na Morzu Północnym. - Zarejestrowany jest jako jednostka badawcza, ale działa jako statek szpiegowski - twierdzi wykładowca Norweskiej Akademii Marynarki Wojennej Stale Ulriksen.

Działalność szpiegowska

Według eksperta "Akademik Borys Pietrow ma więcej anten niż zwykłe statki, wydaje się, że ma dużą pojemność sensorów oraz wciągarki". - Ma sprzęt, który świadczy o tym, że jest przystosowany do innej działalności niż naukowa - uważa Ulriksen.

Jak pisze dziennik "Dagbladet", norweskie władze udzieliły zgody na prowadzenie badań na Norweskim Szelfie Kontynentalnym rosyjskiemu statkowi Akademik Siergiej Wawiłow od 26 sierpnia do 22 października.

Naukowiec z Norweskiej Akademii Marynarki Wojennej Ina Holst Pedersen Kvam zauważyła, że ta sama jednostka w czerwcu realizowała misję badawczą na Morzu Bałtyckim. - Wówczas rozpoczęła się tymczasowa "konserwacja" przez Rosję gazociągu Nord Stream. W kontekście późniejszych eksplozji jest to zbieg okoliczności, który nie budzi zaufania - podkreśliła.

REKLAMA

Według niej Akademik Siergiej Wawiłow przewozi m.in. pojazdy podwodne mogące umieszczać na dnie sprzęt służący do podsłuchów lub sabotażu.

Ochrona infrastruktury

Z analizy dziennika "Aftenposten" wynika, że od czerwca na Morzu Bałtyckim oraz Morzu Północnym obecnych było dziewięć rosyjskich statków naukowych. Jednym z nich był Akademik Triosznikow, który w czerwcu i wrześniu pływał w pobliżu Bornholmu, zawinął również do Kaliningradu.

Norweski rząd po wyciekach z gazociągów Nord Stream, spowodowanych prawdopodobnie sabotażem, doprowadził do podniesienia alertu bezpieczeństwa wokół infrastruktury energetycznej. Do ochrony platform naftowych i gazowych zaangażowano m.in. wojsko.

Czytaj także:

PAP/as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej