more_horiz
Wiadomości

Broń jądrowa dla krajów, które przystąpiły do NATO po 1997 r. Jasna deklaracja Białego Domu

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 01:50
Biały Dom poinformował Polskie Radio, że "Stany Zjednoczone nie planują rozmieszczenia broni jądrowej w krajach, które przystąpiły do NATO po 1997". Przedstawiciel urzędu amerykańskiego prezydenta zaznaczył, że USA i NATO stale analizują zmieniające się warunki bezpieczeństwa międzynarodowego.
Biały Dom: nie planujemy rozmieszczenia broni jądrowej w krajach, które przystąpiły do NATO po 1997.
Biały Dom: nie planujemy rozmieszczenia broni jądrowej w krajach, które przystąpiły do NATO po 1997.Foto: Andrea Izzotti/Shutterstock

- Stany Zjednoczone i sojusznicy z NATO stale oceniają zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa. Obecnie USA nie planują rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium członków NATO, którzy przystąpili do sojuszu po 1997 roku - stwierdził Biały Dom, odpowiadając na pytanie korespondenta Polskiego Radia Marka Wałkuskiego o możliwość włączenia Polski do programu "nuclear sharing", czyli porozumienia o udostępnianiu broni jądrowej w ramach NATO.

"Temat jest otwarty"

Po dalsze komentarze w tej sprawie Biały Dom odesłał do urzędu prezydenta Andrzeja Dudy. O możliwości objęcia naszego kraju polityką udostępniania broni jądrowej w ramach NATO polski prezydent mówił w wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska". Powiedział m.in., że polska strona rozmawiała na ten temat z amerykańskimi przywódcami i że "temat jest otwarty".

Czytaj także:

Posłuchaj
00:42 11980493_1.mp3 Stany Zjednoczone nie planują rozmieszczenia broni jądrowej w krajach, które przystąpiły do NATO po 1997 (IAR)

IAR/jb/kor

Zobacz także

Zobacz także