Nowa architektura bezpieczeństwa w Europie. Premier: kluczowa jest reorientacja polityki energetycznej
Reorientacja polityki energetycznej to według premiera Mateusza Morawieckiego jeden z kluczowych warunków nowej architektury bezpieczeństwa. - Musi ona polegać z jednej strony na odejściu od węglowodorów rosyjskich, ale także na zmniejszeniu zależności od węglowodorów w ogóle - tłumaczył.
2022-10-05, 12:08
Podczas zorganizowanej w środę w Warszawie międzynarodowej konferencji dotyczącej współpracy biznesu przy odbudowie Ukrainy Morawiecki mówił m.in., że odbudowa ta jest "pierwszym i niezbędnym warunkiem nowej architektury bezpieczeństwa".
Rozszerzenie UE i NATO
- Po drugie, nie możemy również tracić energii w procesie integracji Ukrainy z UE, z wolną Europą, bo to jest dla społeczeństwa, narodu ukraińskiego ogromna nadzieja - zaznaczył. Przypomniał, że Ukraina ma obecnie status kandydata do UE dzięki - jak dodał - m.in. "naszym stanowczym działaniom, naszych przyjaciół czeskich i z państw bałtyckich".
Jako kolejny warunek nowej architektury bezpieczeństwa szef rządu wymienił konieczność "wciągnięcia w orbitę współpracy kolejnych państw z aspiracjami do członkostwa w UE". - Po czwarte, pokój ma swoją cenę i tę cenę trzeba zapłacić poprzez odpowiednie uzbrojenie naszej armii, ale także wzmocnienie sytemu obronnego w ramach NATO - powiedział premier.
Premier wzywa do "reorientacji energetycznej"
Jako piąty warunek wymienił konieczność doprowadzenia "do wielkiej reorientacji polityki energetycznej", która - jak mówił - "musi polegać z jednej strony na odejściu od węglowodorów rosyjskich, to się dzieje dziś poprzez proces sankcji, ale także na zmniejszeniu zależności od węglowodorów w ogóle". - Bo przecież nie chcemy płacić drakońskich, gigantycznych sum za gaz norweski czy algierski czy katarski, czy z jakiegokolwiek innego kierunku świata, podobnie za ropę czy za węgiel - dodał.
Posłuchaj
Premier Mateusz Morawiecki: trzeba na nowo zbudować architekturę bezpieczeństwa (IAR) 0:26
Dodaj do playlisty
Szef rządu zaznaczył, że inwestycje takie jak przekop Mierzei Wiślanej, gazociąg bałtycki czy budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) "mają swoją cenę". - Ale obok wielkich szans gospodarczych, które się z nimi łączą, pamiętajmy o tym, co jest i zawsze było ukrytą ceną surowców kupowanych od bandyckich państw, które posługują się terrorem, a w szczególności od jednego państwa, które posługuje się instrumentem wojny - mówił Morawiecki.
- Dlatego, patrząc na nową architekturę bezpieczeństwa, którą musimy zbudować razem z Ukrainą, musimy doprowadzić do głębokiej reorientacji całej polityki energetycznej - oświadczył.
REKLAMA
Zobacz również: Bartosz Cichocki w "Salonie politycznym Trójki"
IAR/PAP/kp
REKLAMA