"Nienawiść jest wciąż obecna". Była przewodnicząca Centralnej Rady Żydów o antysemityzmie w Niemczech
Była przewodnicząca Centralnej Rady Żydów w Niemczech Charlotte Knobloch obecnie ma 90 lat. Jest niemiecką Żydówką, która przeżyła Holokaust. W wywiadzie dla tygodnika "Stern", pytana o rosnący antysemityzm mówi: "Nienawiść jest wciąż obecna".
2022-10-19, 12:45
- Często zadaję sobie pytanie: czy słusznie było odbudowywać tutaj życie żydowskie, do którego byłam tak przywiązana, zaczynać wszystko od nowa? - stwierdziła. W Niemczech "od 1700 lat istnieje życie żydowskie, Żydzi doświadczali tego wielokrotnie: szukali domu, budowali coś, a po dwóch, trzech pokoleniach byli pozbawiani praw, prześladowani, wypędzani. Potem wracali i zaczynali wszystko od nowa. (...) Mam wielkie życzenie, abyśmy wreszcie trwale przerwali odwieczny ciąg budowania i utraty".
Strach Żydów
Zapytana, jak często zdarza się, że członkowie wspólnoty żydowskiej przychodzą do niej i mówią, że się boją, Knobloch przyznała, że "strach jest zawsze obecny. Szczególnie straszne jest dla mnie, gdy mówią coś takiego młodzi Żydzi, którzy sami nie mają nawet tych złych doświadczeń, przez które musieli przejść jeszcze ich dziadkowie. Byłoby straszne, gdyby w końcu szukali swojej przyszłości nie w Niemczech, ale gdzie indziej".
W Niemczech rośnie liczba przestępstw antysemickich, na wystawie "documenta" pojawiły się antyżydowskie motywy - zwraca uwagę "Stern". - Dziesięć czy 15 lat temu nigdy bym nie przypuszczała, że będziemy musieli tu siedzieć i dyskutować o takich sprawach w tym kraju, który ma tyle winy (na sumieniu). Jak to możliwe, że to wszystko jest po prostu akceptowane? (...) Nienawiść jest wciąż obecna - stwierdziła była szefowa Centralnej Rady Żydów.
- Jestem dumną Niemką - podkreśliła też Knobloch w wywiadzie. -"Jestem i pozostanę w Monachium - po wsze czasy. To jest mój dom, należę tu".
REKLAMA
- Antysemityzm w Niemczech. "Trzeba uważać, gdzie nosi się Gwiazdę Dawida"
- Niechlubny rekord w Niemczech. Liczba przestępstw antysemickich wzrosła o prawie 30 proc.
Zobacz także: Paweł Jabłoński w "24 pytaniach"
dz/PAP, IAR
REKLAMA