more_horiz
Wiadomości

"Terroryzują zamiast pokazywać piękno swoich kultur". Zełenski w mocnych słowach o Rosji i Iranie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 17:54
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że zamiast pokazywać piękno swoich kultur Rosja i Iran uprawiają terror i ludobójstwo. Świat potrzebuje wiedzy o prawdzie i rzeczywistości - zaznaczył prezydent Ukrainy przemawiając podczas Targów Książki we Frankfurcie.
Prezydent Zełenski: zamiast pokazywać piękno swoich kultur Rosja i Iran uprawiają terror i ludobójstwo
Prezydent Zełenski: zamiast pokazywać piękno swoich kultur Rosja i Iran uprawiają terror i ludobójstwoFoto: AA/ABACA/Abaca/East News

- Piszcie, czytajcie, róbcie wszystko, aby Europejczycy wiedzieli, ile osób zginęło w walce o prawa i elementarny szacunek, który każdy z was ma od urodzenia. Twórzcie, drukujcie i rozpowszechniajcie książki o tych, którzy osłabili Europę i pamiętajcie o rozpowszechnieniu historii o zwycięstwach wolności - ludzie powinni to wiedzieć, wiedzieć, że wolność może przetrwać nawet wtedy, gdy wydaje się to niemożliwe, tak jak przetrwała Ukraina - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Zełenski zaprosił także wydawców i autorów, biznesmenów i osoby publiczne, pedagogów i dziennikarzy na Ukrainę, aby zobaczyli, co przeżywają Ukraińcy i to, co już udało im się osiągnąć.

Irańskie drony pomagają Rosji w wojnie

Przywódca Ukrainy zwrócił uwagę na to, że zamiast pokazywać piękno swoich kultur Rosja i Iran uprawiają terror i ludobójstwo.

Jak wynika z ostatnich informacji ukraińskiego wywiadu irański producent dronów, którymi Rosja atakuje cele na Ukrainie, próbował ukryć ślady wskazujące na ich pochodzenie. Jak się jednak okazało, sporządzone po angielsku napisy miały błędy gramatyczne, a na jednym z elementów zestrzelonej maszyny widniał napis po persku.

W sierpniu Rosja zaczęła kupować od Iranu drony-kamikadze, których masowe użycie na polu walki na Ukrainie rozpoczęło się we wrześniu. Bezzałogowce, głównie typu Shahed-136, są wykorzystywane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium kraju. Rząd w Teheranie konsekwentnie zaprzecza, że dostarczył Moskwie swoje maszyny.

Posłuchaj
00:29 12005987_1.mp3 Przemówienie Wołodymyra Zełenskiego na Targach Książki we Frankfurcie (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz: Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii w Programie 3 Polskiego Radia

IAR

asp


Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także