more_horiz
Wiadomości

W ONZ debata o wojnie na Ukrainie. Szczerski: Rosja wybrała drogę eskalacji

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 05:18
Stały przedstawiciel Polski przy Narodach Zjednoczonych Krzysztof Szczerski potępił ostatnie rosyjskie ataki rakietowe na obiekty cywilne na Ukrainie. Podczas debaty na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ zarzucił Rosji łamanie prawa międzynarodowego.
Krzysztof Szczerski podkreślał w swoim wystąpieniu, że Rosja dopuszcza się zbrodni wojennych na Ukrainie
Krzysztof Szczerski podkreślał w swoim wystąpieniu, że Rosja dopuszcza się zbrodni wojennych na UkrainieFoto: PAP/EPA/JASON SZENES

Krzysztof Szczerski powiedział, że ostatnie decyzje Kremla o mobilizacji wojsk i nielegalnej aneksji terytorium Ukrainy w połączeniu z agresywną retoryką nuklearną i masowymi atakami lotniczymi na infrastrukturę cywilną wskazują, że Rosja wybrała drogę eskalacji. Ambasador ocenił, że Rosja znów łamie prawo międzynarodowe.

- Z całą stanowczością potępiamy ostatnie ataki rakietowe na ukraińskie miasta. Ostrzał ludności cywilnej to zbrodnia wojenna. Cywile nie są celem. Cywile są chronieni przez prawo międzynarodowe, w tym konwencje genewskie. Cywile nie mogą być brani jako zakładnicy - powiedział.

Współpraca z instytucjami międzynarodowymi

Krzysztof Szczerski dodał, że Polska będzie współpracować z instytucjami międzynarodowymi i Ukrainą, aby pociągnąć do odpowiedzialności autorów i wykonawców ataków na cywilów, które nazwał barbarzyńskimi.

- To Rosja rozpoczęła agresję i tylko ona ponosi pełną odpowiedzialność za wszystkie zniszczenia i ofiary śmiertelne, które spowodowała - powiedział ambasador RP, dodając, że jedynym sposobem na osiągnięcie pokoju jest pozbycie się wojsk rosyjskich z Ukrainy.

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Kolejne ataki na budynki mieszkalne

Trzy osoby trafiły do szpitala, a dwie kolejne doznały lekkich obrażeń w piątkowych atakach na budynki mieszkalne i infrastrukturę Zaporoża - poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Ołeksandr Staruk.

Miasto zostało zaatakowane rakietami S-300, odnotowano sześć eksplozji. - Pociski trafiły w całą infrastrukturę cywilną: uszkodzony został budynek mieszkalny i gazociąg. Służby publiczne i ratownicy byli w stanie szybko ugasić pożar. Niestety (rakiety) trafiły w jeden z węzłów komunikacyjnych, dokładnie tam, gdzie jechały samochody. Pięć osób zostało rannych. W pobliżu miejsca ostrzału nie ma żadnych obiektów wojskowych. Wszystkie uderzenia trafiły wyłącznie w obiekty cywilne - powiedział Ołeksandr Staruk.

Posłuchaj
00:59 szczerski - one - spec - walkuski 12006625_1.mp3 Stały przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych Krzysztof Szczerski potępił ostatnie rosyjskie ataki rakietowe na obiekty cywilne na Ukrainie. Podczas debaty na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ zarzucił Rosji łamanie prawa międzynarodowego - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Czytaj także:

Szef MON Mariusz Błaszczak gościem "Sygnałów dnia" - zobacz nagranie rozmowy

IAR/ mbl/ kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także