more_horiz
Wiadomości

Coraz bliżej do bitwy o Chersoń. Ukraiński sztab: wróg szykuje miasto do walk ulicznych

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 07:25
Jak poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, siły rosyjskie przygotowują okupowany Chersoń na południu kraju do walk ulicznych. Miasto opuściła duża część mieszkańców, a wojskowi przebierają się w cywilne ubrania i zamieszkują w pustych mieszkaniach.
Siły rosyjskie przygotowują okupowany Chersoń do walk ulicznych
Siły rosyjskie przygotowują okupowany Chersoń do walk ulicznychFoto: ROMAN PILIPEY/PAP/EPA

W ciągu minionej doby Rosjanie ostrzelali terytorium Ukrainy prawie 120 razy. Rzecznik ukraińskiego Sztabu Generalnego Ołeksandr Sztupun poinformował, że rosyjska armia próbuje prowadzić działania ofensywne na kierunku Bachmutu i Awdijiwki w obwodzie donieckim.

"W ciągu minionej doby wróg wystrzelił pięć rakiet i przeprowadził 19 nalotów. Oddał też ponad 94 strzałów z systemów rakietowych. Pociski spadły na około 20 miejscowości. Są wśród nich Charków, Kupiańsk, Bachmut, Odradiwka, Marjinka i Zełenopilla w obwodzie donieckim oraz Zaporoże i Nowoskresenske w obwodzie chersońskim'' - powiedział rzecznik ukraińskiego Sztabu Generalnego. Dodał, że Rosjanie używali między innymi pocisków samosterujących, a także wyprodukowanych w Iranie dronów Shahed-136. W odpowiedzi ukraińskie lotnictwo dokonało 16 uderzeń na siły rosyjskie, między innymi na magazyny sprzętu wojskowego.

Ponadto według strony ukraińskiej podczas formowania na Białorusi regionalnego zgrupowania wojsk dochodzi do konfliktów między rosyjskimi i białoruskimi wojskowymi na tle narodowościowym i w związku z "zuchwałym stosunkiem Rosjan do Białorusinów".

"Wróg przygotowuje Chersoń do walk ulicznych"

Sztab poinformował także, że okupowane miasto Chersoń na południu Ukrainy opuściła znaczna część mieszkańców. "Rosyjscy okupanci, którzy pozostali w mieście, przebierają się w cywilne ubrania i zamieszkują w pustych mieszkaniach. Wróg przygotowuje Chersoń do walk ulicznych" - napisano.

Według stanu z 21 października szpital w Kachowce opuszczają pacjenci i personel. W Enerhodarze rosyjscy wojskowi okradają pozostawione mieszkania i hotele, w których mieszkali.

Strona rosyjska poszukuje za granicą broni i próbuje zaangażować w wojnę na Ukrainie zagranicznych najemników. Sztab podał, że w jednym z krajów Bliskiego Wschodu trwa werbunek bojowników.

Czytaj także:

ng//IAR//PAP

Zobacz także

Zobacz także