Premier w Berlinie: Putin nie może podbić Europy wojskowo, jeżeli nie pokona jej gospodarczo
Putin dopasowuje swoje taktyki bojowe do przeciwnika. Nie może podbić Europy wojskowo, jeżeli nie pokona jej gospodarczo, więc Ukraina walczy też o ochronę naszego bezpieczeństwa - powiedział Mateusz Morawiecki. Premier bierze dziś w Berlinie udział w Międzynarodowej Konferencji Eksperckiej o rekonstrukcji i modernizacji Ukrainy.
2022-10-25, 10:30
- Kiedy mówimy o wojnie, mamy zazwyczaj na myśli konflikt zbrojny i rzeczywiście tak jest, ale wojna na Ukrainie to nie tylko pole bitwy - to również wszystkie te barbarzyńskie czyny i inne obszary, takie jak fake newsy czy rosyjska propaganda - zaznaczył szef polskiego rządu. Podkreślił, że Putin nie może podbić Europy wojskowo, jeżeli nie pokona jej gospodarczo.
- Musimy mówić o nadaniu Europie i polityce energetycznej nowego kształtu. Sytuacja na Ukrainie obudziła nas z tego geopolitycznego marazmu i widzimy inną perspektywę geopolityczną - wskazał.
Kilka miliardów euro miesięcznie
Premier podziękował szefowej KE Ursuli von der Leyen i Kristalinie Georgievej z Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz przedstawicielom innych instytucji, którzy "wiedzą, że musimy zebrać 3-5 mld euro miesięcznie, żeby dać Ukrainie nadzieję i sygnał, że nie została pozostawiona sama sobie".
Podkreślił, że "wspieranie Ukrainy to najlepsza gwarancja dla naszego bezpieczeństwa".
REKLAMA
- Zwycięstwo nad Rosją jest coraz bliżej nie tylko dzięki sukcesom militarnym Ukrainy, ale też dlatego, że znacząca część świata zachodniego wykazała się determinacją - ocenił.
Cena pokoju
Mateusz Morawiecki w Berlinie przypomniał, że pokój ma swoją cenę i "musimy przestać się oszukiwać, że będziemy bezpieczni nie inwestując w obronność". Dlatego, jak wskazał, Polska przekaże 3 proc. PKB na obronność.
Zwrócił uwagę, że Europa jest o wiele silniejsza niż Rosja, ale "fakt, że nie była w stanie powstrzymać Putina, pokazuje, że do pewnego stopnia była tylko papierowym tygrysem".
REKLAMA
Posłuchaj
Premier Mateusz Morawiecki apeluje o szerokie wsparcie dla Ukrainy (IAR) 0:31
Dodaj do playlisty
W konferencji biorą udział przedstawiciele rządów państw zaangażowanych we wsparcie Ukrainy oraz organizacji pozarządowych, środowisk eksperckich i akademickich, a także sektora prywatnego. Konferencja odbędzie się pod auspicjami Grupy G7 oraz Komisji Europejskiej.
Jak czytamy w komunikacie, uczestnicy spotkania mają dyskutować o proponowanych formach wsparcia Ukrainy w jej odbudowie oraz transformacji, przy uwzględnieniu toczących się działań wojennych. W programie konferencji znalazły się panele dyskusyjne poświęcone, między innymi, finansowaniu wysiłków rekonstrukcyjnych, wykorzystaniu historycznych doświadczeń Planu Marshalla dla Europy czy zrównoważonemu rozwojowi ukraińskiej gospodarki.
REKLAMA
Mimo trwającej wojny należy zaplanować odbudowę Ukrainy i być przygotowanym do tego zadania w dłuższej perspektywie, uważa kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który przed konferencją podkreślił, że "odbudowa będzie wielkim, wielkim zadaniem. I będziemy musieli sporo zainwestować, żeby to dobrze funkcjonowało". Stwierdził, że "Ukraina nie może tego zrobić sama. Unia Europejska nie może też zrobić tego sama. Może to zrobić tylko cała społeczność światowa, która teraz wspiera Ukrainę". Z tego powodu kanclerz Niemiec wraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej i w ścisłej współpracy z rządem Ukrainy, zaprosił ekspertów na konferencję w Berlinie w dniu 25 października - informują organizatorzy.
Sesja z udziałem premiera
Premier Polski Mateusz Morawiecki uczestniczy w otwierającej konferencję sesji (ok. godz. 9.00) - "International Perspectives on Ukraine’s Recovery, Reconstruction and Modernisation" - wspólnie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem, prezydentem Konfederacji Szwajcarskiej Ignazio Cassisem, przewodniczącym RE Charlesem Michelem, minister rozwoju Wielkiej Brytanii Vicky Ford i sekretarzem generalnym OECD Mathiasem Cormannem - poinformowało polskie MSZ. Dyskusję będzie moderowała prezes The German Marshall Fund of the United States Heather A. Conley.
Przed rozpoczęciem konferencji kanclerz Niemiec Olaf Scholz i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapewnili Ukrainę o długoterminowej pomocy: "Nawet jeśli zawsze należy być ostrożnym w porównaniach historycznych, to w tym przypadku chodzi o nic innego jak stworzenie nowego planu Marshalla na XXI wiek. Zadanie pokoleniowe, które musi się zacząć już teraz".
Czytaj również:
- Polska kupuje koreańskie wyrzutnie wieloprowadnicowe Chunmoo. Szef MON zatwierdził umowę
- Iran pomaga Rosji w atakach na Ukrainę. Jest wstępna zgoda w UE ws. sankcji
Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz gościem "Sygnałów dnia" - zobacz nagranie video z rozmowy
dn/IAR/PAP
REKLAMA
REKLAMA