more_horiz
Wiadomości

Media: USA przyspieszają decyzję, rozmieszczą nowoczesną bombę atomową w europejskich bazach NATO

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 11:18
Portal Politico przekazał, że Stany Zjednoczone przyspieszyły rozmieszczenie precyzyjniejszej wersji swojej głównej bomby atomowej w bazach NATO w Europie. To odpowiedź na coraz częstsze groźby nuklearne Putina. Politico podaje, że rozmieszczenie w europejskich bazach grawitacyjnej bomby jądrowej B61-12, zrzucanej z powietrza, planowane początkowo na wiosnę przyszłego roku, zostało przesunięte na grudzień.
Politico: USA przyspieszają rozmieszczenie zmodernizowanych bomb atomowych w Europie
Politico: USA przyspieszają rozmieszczenie zmodernizowanych bomb atomowych w EuropieFoto: US Air Force

Portal powołał się na treść depeszy dyplomatycznej USA oraz dane od dwóch dobrze poinformowanych, niewymienionych z nazwiska osób. Informacje te miały zostać przekazane sojusznikom z państw NATO podczas zamkniętego spotkania w Brukseli, które odbyło się w tym miesiącu.

Politico poinformował, że rozmieszczenie w europejskich bazach ulepszonej grawitacyjnej bomby jądrowej B61-12, zrzucanej z powietrza, planowane początkowo na wiosnę przyszłego roku, zostało przesunięte na grudzień z uwagi na szantaż nuklearny, do którego ucieka się Putin. 

Zastąpienie na składach w Europie starszej broni nowszą wersją do potencjalnego wykorzystania przez amerykańskie oraz sojusznicze bombowce i myśliwce było otwarcie omawiane od lat - przypomina portal. Jednak decyzja została przyspieszona w obliczu zwiększonego napięcia, związanego z groźbami Rosji użycia broni jądrowej na Ukrainie i przekonaniem, że Zachód musi zrobić więcej, aby powstrzymać Moskwę przed przekroczeniem tej linii.

Decyzja USA podsyci napięcie w Europie?

Politico odnotowuje, że przyspieszenie modernizacji potencjału nuklearnego USA w Europie stanowi jednak zaskoczenie dla niektórych obserwatorów, którzy obawiają się, że może to jeszcze bardziej podsycić i tak już niebezpieczną sytuację w Europie.

Zauważa też, że ogłoszenie tego faktu na spotkaniu w Brukseli nastąpiło na kilka dni przed rozpoczęciem przez państwa NATO (w tym Polskę - PAP) dorocznych ćwiczeń nuklearnych, znanych jako Steadfast Noon. Dwutygodniowe ćwiczenia zakończą się w najbliższą niedzielę. Politico przypomina, że w środę Rosja przeprowadziła swoje ćwiczenia nuklearne, które oficjalnie określiła jako symulację "zmasowanego uderzenia jądrowego" w odpowiedzi za atak atomowy na Rosję.

Według portalu, przyspieszenie przez USA modernizacji arsenału jądrowego w Europie jest przesłaniem dla europejskich sojuszników, którzy czują się szczególnie zagrożeni przez Moskwę.

Czytaj także:

Zobacz: Arkadiusz Mularczyk, wiceszef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, poseł PiS w Programie 1 Polskiego Radia

PAP

asp

Zobacz także

Zobacz także