more_horiz
Wiadomości

"Światełko dla Rossy i Bernardynów". Akcja upamiętnienia na zabytkowych wileńskich cmentarzach

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 05:58
Na zabytkowych cmentarzach w Wilnie po godzinie 13.00 odbędzie się akcja "Światełko pamięci dla Rossy i Bernardynów". Społecznicy i wolontariusze jak co roku na opuszczonych grobach zapalą znicze.
Zabytkowy cmentarz na Rossie na Litwie to miejsce pochówku wielu wybitnych Polaków
Zabytkowy cmentarz na Rossie na Litwie to miejsce pochówku wielu wybitnych PolakówFoto: Shuterstock/Quisquilia

Znicze, które zostaną we wtorek ustawione przede wszystkim na cmentarzach na Rossie i Bernardyńskim, zbierane były przez cały październik. Mieszkańcy Wilna mogli zostawiać je w tamtejszym Domu Kultury Polskiej.

Akcja palenia zniczy na opuszczonych grobach na wileńskich cmentarzach

Akcja cieszy się olbrzymią popularnością. - Zebraliśmy ponad 12 tysięcy zniczy - mówi Polskiemu Radiu Dariusz Żybort, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą. Dodaje, że dzięki dużemu zainteresowaniu ze strony Wilnian, w poprzednich latach wszystkie znicze udało się zapalić w ciągu zaledwie dwóch-trzech godzin.

Pomóc społecznikom i harcerzom może każdy chętny. Znicze będą rozdawane tuż za bramą cmentarną.

Kwesty na odrestaurowanie zabytkowych nagrobków

Ponadto na cmentarzach na Wileńszczyźnie odbędzie się też kwesta na rzecz zabytkowych nagrobków, które znajdują się na Rossie. - W poprzednich latach większość finansów zdobyliśmy właśnie podczas kwest. W tym roku odbywały się już zbiórki pieniędzy. Nie były to jednak wielkie sumy tak jak we wcześniejszych latach - mówi Żybort.

Ogółem na Starej i Nowej Rossie odrestaurowanych w tym roku zostało 8 nagrobków. Prace kosztowały około 25 tysięcy euro. Kwestę na rzecz Rossy prowadzić będą harcerze i potrwa ona do jutra.

Cmentarze Na Rossie i Bernadyński są najstarszymi wileńskimi nekropoliami. Powstały na początku XIX wieku. Spoczywają tam polscy profesorowie uniwersyteccy, powstańcy styczniowi, żołnierze Wojska Polskiego, a także przedstawiciele kultury. Po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego na Rossie zostało złożone również jego serce.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:52 Zalewski IAR.mp3 Na zabytkowych cmentarzach w Wilnie po południu po 13.00 odbędzie się akcja "Światełko pamięci dla Rossy i Bernardynów". Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

IAR/jmo

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także