more_horiz
Wiadomości

Uroczystość Wszystkich Świętych. Papież Franciszek: módlmy się o pokój na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 13:50
- Nie zapominajmy o udręczonej Ukrainie, módlmy się o pokój, módlmy się o to, aby na Ukrainie był pokój - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w uroczystość Wszystkich Świętych. W rozważaniach podkreślił, że budowa pokoju wymaga "zaangażowania, współpracy, cierpliwości".
Papież: módlmy się o to, aby na Ukrainie był pokój
Papież: módlmy się o to, aby na Ukrainie był pokójFoto: PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Papież powiedział, że problem pokoju jest obecnie szczególnie aktualny. Podkreślił, że pokoju nie osiąga się zwyciężając lub najeżdżając kogoś. Zaznaczył, że pokój nie jest nigdy owocem siły i przemocy. Nie osiąga się go przy pomocy broni. Wskazał jak można stać się budowniczym pokoju: "Przede wszystkim musimy rozbroić serce. Musimy wyzbyć się agresywnych myśli i ostrych słów, drutów kolczastych ciągłej skargi i betonowych murów obojętności".

Papież zachęcił do wybaczania tym, którzy nas obrazili, do pomocy ludziom w potrzebie i tym, którym wyrządzono krzywdę. Na zakończenie papież poprosił o modlitwy za powodzenie pielgrzymki do Bahrajnu, która rozpocznie się w czwartek, a także w intencji pokoju na Ukrainie.

Trzeba "zdemilitaryzować" serce powiedział papież, zwracając się do 15 tysięcy wiernych. Franciszek przywołał słowa Jezusa z Kazania na Górze: "Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój".

"Pokoju nie osiąga się podbijając albo pokonując kogoś"

Zauważył: "pokój Jezusa bardzo różni się od tego, jaki sobie wyobrażamy". - Pokój trzeba budować, a jak każda budowa, wymaga zaangażowania, współpracy, cierpliwości - mówił Franciszek. - Ziarno pokoju - dodał - rośnie w ciszy, dzień po dniu, poprzez dzieła sprawiedliwości i miłosierdzia - mówił.

Papież stwierdził, że ludzie uwierzyli w to, iż "pokój nadchodzi dzięki sile i potędze". - Według Jezusa jest odwrotni - wyjaśnił. - Pokoju nie osiąga się podbijając albo pokonując kogoś; nigdy nie jest.

Zachęcił wierzących do refleksji nad tym, czy budują pokój; "Czy tam, gdzie żyjemy, uczymy i pracujemy wnosimy napięcie, słowa, które ranią, plotki, które trują, polemiki? Czy też otwieramy drogę pokoju, przebaczamy temu, kto nas obraził, otaczamy opieką tego, kto jest na marginesie, naprawiamy niesprawiedliwość pomagając temu, kto ma mniej?". - To jest budowa pokoju - stwierdził.

Posłuchaj
00:56 12023170_1.mp3 Papież: budujcie pokój w codziennym życiu. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

Dziś uroczystość Wszystkich Świętych

W Kościele katolickim dziś uroczystość Wszystkich Świętych - ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli zbawienie.

Ksiądz Tomasz Siuda powiedział Polskiemu Radiu, że dzisiejsza uroczystość jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powołanie do świętości każdego człowieka.

- Jeśli dążymy to świętości, to znaczy, że pragniemy przyjąć łaskę, którą daje nam Chrystus, łaskę bycia z Nim, łaskę, którą jesteśmy uzdalniani do dobrych czynów, u początku zawsze jest Boże działanie - stwierdza kapłan.

Dodał, że źródłem świętości jest Chrystus - Jezus przyszedł na ten świat, by odsłaniać nam miłość Ojca.

Czytaj także:

dn/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także