more_horiz
Wiadomości

Miedwiediew straszy bronią nuklearną. "Kraje zachodnie popychają świat do globalnej wojny"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 11:14
Do niedawna to Władimir Putin straszył świat użyciem broni jądrowej. Prezydent Federacji Rosyjskiej stwierdził jednak ostatnio publicznie, ze "nie ma takiej potrzeby". Teraz, gdy o bombie atomowej mówił były prezydent Dmitrij Miedwiediew, głos zabrało MSZ i wskazało na "niedopuszczalność wojny nuklearnej".
Miedwiediew: kraje zachodnie popychają świat do globalnej wojny.
Miedwiediew: kraje zachodnie popychają świat do globalnej wojny.Foto: shutterstock.com/Belish

Jak twierdzi były prezydent Rosji i wiceszef Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew, "próba odbicia przez Ukrainę terytoriów okupowanych może doprowadzić do wojny jądrowej". "Nazwijmy rzeczy po imieniu: kraje zachodnie popychają świat do globalnej wojny. I tylko całkowite i ostateczne zwycięstwo Rosji jest gwarancją powstrzymania światowego konfliktu" - ocenił na Telegramie.

Były prezydent Rosji uważa, że to broniąca się Ukraina i wspierające ją kraje są odpowiedzialne za eskalowanie konfliktu w Europie Wschodniej, a nie agresywne działania Rosji. 

Czytaj także:

Władimir Putin ostatnio jednak próbował tonować nastroje wskazując, że scenariusz z użyciem broni nuklearnej jest mało prawdopodobny. W trakcie wystąpienie na forum Klubu Wałdajskiego zapewniał, że "nie musi uderzać w Ukrainę bronią atomową, bo nie ma to sensu ani politycznego, ani wojskowego".

- Tak długo, jak ta broń istnieje, tak długo będzie istnieć groźba jej użycia. Ale obecna dyskusja na ten temat jest prymitywna. Zachód szuka tylko pretekstu do konfrontacji z Rosją - powiedział Putin.

Oświadczenie MSZ

Dyplomaci z MSZ z Moskwy podkreślili, że "Rosja jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ i jedno z mocarstw jądrowych ponosi szczególną odpowiedzialność za wzmacnianie stabilności strategicznej i bezpieczeństwa międzynarodowego zgodnie z Traktatem o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej".

Zaznaczono, że "sięgnięcie po taką broń jest możliwe, gdy broń masowego rażenia zastosuje inne z państw lub zagrożone będzie istnienie Federacji Rosyjskiej". - W innych przypadkach tak radykalne kroki nie są przewidziane - dodano.

Czytaj także:


Źródło: TVP.Info

jb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także